egzaminy maturalne

TRWAJĄ EGZAMINY MATURALNE

Kwitną kasztany, a na ulicach pełno elegancko ubranych, młodych ludzi. Na ich twarzach maluje się raczej roztargnienie niż spokój. Tak, to zdecydowanie maj ? miesiąc maturzystów ? najgorętszy okres w roku szkolnym.

Tegoroczni abiturienci szkół średnich odetchnęli po pierwszych egzaminach maturalnych. Za nimi zmagania z obowiązkową częścią: językiem polskim, matematyką oraz językiem nowożytnym. Każdy z egzaminów składał się z dwóch poziomów ? podstawowego oraz rozszerzonego. Maturzystów, którzy zdecydowali się na zdawanie egzaminów na obu poziomach, czekał prawdziwy maraton ? część podstawowa rozpoczęła się o godzinie 9., natomiast rozszerzona o 14. tego samego dnia. Egzamin dojrzałości zawsze wiąże się z wielkimi emocjami ? to przecież jeden z najważniejszych państwowych egzaminów, jakie zdaje się w życiu. Dlatego tematy i zadania maturalne to z pewnością rzecz najżywiej dyskutowana w kręgach maturzystów. Przyjrzyjmy się im pokrótce.

4 maja, czyli czytaj ze zrozumieniem i pisz na temat ? język polski.
Tematy z którymi mieli zmierzyć się uczniowie dotyczyły postaci Justyny z Granicy Zofii Nałkowskiej, a także porównania sytuacji emigracji w wierszach Mickiewicza i Marii Pawlikowskiej ? Jasnorzewskiej. Już teraz wiele kontrowersji wybudzają przygotowane przez ekspertów tematy i zadania maturalne. Wiąże się to zwłaszcza z pierwszą częścią egzaminu z języka polskiego, tzw. rozumienia tekstu czytanego. Sam tekst ? w opinii maturzystów ? okazał się interesujący i przystępnie napisany. Problemem natomiast były polecenia do niego sformułowane. Coś jest na rzeczy, skoro zarzuty dotyczące nieprecyzyjności zadań skomentowała Centralna Komisja Egzaminacyjna:

W związku z brakiem spójności między uwagą ogólną a poleceniami szczegółowymi do zadań zamkniętych znajdujących się w teście z egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym informuję, że wynikające z niego wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść maturzystów. Każdy zdający, który w zadaniach zamkniętych udzielił poprawnej odpowiedzi, niezależnie od tego, czy zastosuje się do uwagi ogólnej, czy do poleceń szczegółowych, otrzyma punkty przewidziane za właściwe wykonanie tych zadań. Za zaistniałą sytuację wszystkich maturzystów przepraszamy.
www.cke.edu.pl

Na co, w świetle tej deklaracji, mogą więc liczyć maturzyści? Klucz odpowiedzi opracowany do poziomu podstawowego matury z języka polskiego powinien być potraktowany przez egzaminatorów ?elastycznie?, co w konsekwencji powinno przełożyć się na lepsze wyniki. Warto dodać, że aby zdać egzamin z języka polskiego, należy zdobyć 30%, czyli 21 pkt. na 70 pkt. możliwych.

5 maja, czyli matematyka królową stresu.
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym zaskoczył wielu – opracowane zadania były trudne, a przynajmniej trudniejsze niż zeszłoroczne ? tak uważa wielu maturzystów. Ci, którzy wybrali królową nauk także na poziomie rozszerzonym, twierdzą wprost przeciwnie. Przypomnijmy, że tegoroczni abiturienci szkół średnich są drugim rocznikiem, po ponad 25-letniej przerwie, który na maturze obowiązkowo zdają matematykę. Czyżby eksperci przygotowujący arkusze maturalne stopniowo zwiększali wymagania względem zdających? Uczniowie musieli zmierzyć się m.in. z planimetrią, trygonometrią, twierdzeniem Pitagorasa czy rachunkiem prawdopodobieństwa. Oczekiwano rozwiązania 23 zadań ?zamkniętych?? i 7 ?otwartych?. W ubiegłym roku, wymagany próg minimum 30 proc., a więc 15 punktów koniecznych do zdania egzaminu, przekroczyło 87 proc. maturzystów. Uzyskany przez nich średni wynik to 58 punktów na 100 możliwych. Z kolei podczas listopadowego egzaminu próbnego z matematyki próg 30 proc. punktów przekroczyło tylko 64 proc. tegorocznych maturzystów. Miejmy nadzieję, że ostatnia matura z matematyki nie potwierdzi tej spadkowej tendencji.

6 maja ? English is easy?
Już wkrótce się okaże. Ostatni dzień pierwszego etapu pisemnych egzaminów maturalnych dawał pole do popisu tym, którzy jako obowiązkowy język obcy, wybrali angielski. Ten egzamin ? zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym ? składa się z trzech części: rozumienia ze słuchu, czytania tekstu ze zrozumieniem i wypowiedzi pisemnej. Język angielski jest najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym. W tym roku na zdawanie go zdecydowało się około 80 proc. abiturientów. W arkuszu z języka angielskiego na poziomie podstawowym uczniowie odnaleźli 8 zestawów zadań. Z pewnością największego skupienia wymagała część dotycząca słuchania nagranych tekstów. Wielu maturzystów dobrze pamięta wypowiedzi lektorów: nastolatków wspominających swoje dzieciństwo, komunikatu dotyczącego Dnia Sportu oraz wywiadu z nastolatką – znanym fotografem mody. Wypowiedzi pisemne, które mieli stworzyć maturzyści, dotyczyły wiadomości i listu skierowanych do angielskiego kolegi. Na szczęście ? jak twierdzi wielu zdających ? wśród tych tematów nie pojawił się żaden, wymagający stworzenia listu formalnego.

To nie koniec!
Ulga spowodowana faktem, że za maturzystami egzaminy z wspomnianych wcześniej przedmiotów obowiązkowych, nie oznacza, że matury dobiegły końca. Ci, którzy zdecydowali się pisanie egzaminu z języka obcego, innego niż angielski, muszą radzić sobie z niemieckim rosyjskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim w kolejnych terminach. Nie zapominajmy także o egzaminach ustnych z języka polskiego oraz obcego. W tym przypadku należy czuwać ? ich terminy ustalane są przez szkoły. Na bardziej ambitnych czekają egzaminy pisemne z przedmiotów dodatkowych, np. biologii, wiedzy o społeczeństwie, fizyki i astronomii, geografii, historii czy filozofii. Egzaminy maturalne potrwają do końca maja, natomiast na wyniki przyjdzie nam poczekać do końca czerwca. Poniżej udostępniamy wszystkim zainteresowanym lub zdezorientowanym link do oficjalnego terminarza maturalnego, gdzie znajdziecie wszystkie terminy tegorocznych egzaminów pisemnych.

Porażka to nie koniec świata!
Ewentualne niepowodzenia na maturze nie skreślają was! Abiturienci, którym nie udało się przystąpić do pierwszych terminów egzaminu dojrzałości z powodu problemów zdrowotnych lub losowych, mają prawo do napisania matury w terminie między 6 a 21 czerwca. Tutaj konieczny będzie kontakt z dyrektorem szkoły oraz zgoda dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych. Ci, którym noga powinie się na jednym z obowiązkowych egzaminów pisemnych, mają prawo do poprawki w sierpniu. Obecna formuła egzaminu maturalnego daje także możliwość poprawienia jego wyników oraz zdawania dodatkowych przedmiotów w ciągu pięciu lat od roku ukończenia szkoły średniej. W najgorszej sytuacji są maturzyści przyłapani na ściąganiu – kolejną szansę otrzymają dopiero za rok.

Przydatne linki:

ST

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook