Mikołaj Kopernik (Fot.Wikipedia)Mikołaj Kopernik (Fot.Wikipedia)

Rusza konkurs „Ścieżki Kopernika”

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach nowego konkursu sfinansuje projekty obejmujące m.in. warsztaty, eksperymenty w laboratoriach i wystawy naukowe. Projekty te mają za zadanie przybliżyć młodzieży szkolnej dokonania naukowe.

- Konkurs adresujemy do wszystkich popularyzatorów nauki. Nagrodzimy projekty, które przybliżają dokonania naukowe uczniom podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, budząc ich ciekawość, angażując w doświadczenia naukowe, skłaniając do własnych eksperymentów – wyjaśnia minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

Kto może wziąć udział w konkursie?

W konkursie mogą startować konsorcja złożone z jednostek naukowych oraz różnych instytucji zajmujących się popularyzacją nauki. Naukowcy wraz z popularyzatorami nauki spoza uczelni będą opracowywać program działań, a następnie realizować niekonwencjonalne, oryginalnie zaskakujące programy zajęć z wykorzystaniem zaplecza badawczego szkół wyższych. Młodzież będzie włączona np. do gromadzenia danych, obserwacji badawczych i opracowania części projektów naukowych

Budżet konkursu wynosi 3,2 mln zł. W sumie zostanie zgromadzonych 16 projektów popularyzujących naukę- po jednym na każde województwo.  Na jeden projekt przeznaczono ok. 200 tys. zł. Realizacja każdego projektu powinna zakończyć się do 31 grudnia 2014 r.

- „Ścieżki Kopernika” będą dla uczniów szansą na przeżycie fascynującej i wciągającej naukowej przygody. Wierzę, że dla wielu młodych ludzi ta przygoda będzie impulsem do podjęcia w przyszłości kariery badawczej. Nauka w Polsce potrzebuje nietuzinkowych talentów, a dzięki „Ścieżkom Kopernika” możemy je odnaleźć- podkreśla minister nauki.

Wnioski o udział w konkursie można składać do końca stycznia 2013 r.

Więcej szczegółów na stronie:
http://www.nauka.gov.pl/fileadmin/user_upload/ministerstwo/Aktualnosci/Og%C5%82oszenie_%C5%9Acie%C5%BCki_Kopernika.pdf

 

Źródło: dlastudenta.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

  1. Paweł pisze: 2013/02/05 o 22:31

    fajny sposób na zaangażowanie młodych ludzi

    (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook