Pierwszy rok (Fot.freedigitalphotos.net)Pierwszy rok (Fot.freedigitalphotos.net)

Pierwszy rok studiów

Pierwszy rok studiów to na pewno dla każdego żaka ogromny stres. Tutaj nie ma dzwonków, rodzice nie zbudzą na uczelnię, za nieodrobioną pracę domową nie dostaniecie minusa, a kartkówki zostaną zastąpione jednym egzaminem z całego semestru lub nawet roku. Jak sobie z tym poradzić?

Po pierwsze musicie sobie uświadomić, że należy przyjąć inny system nauki i przystosować się do innego trybu zajęć. Zapoznać się z nowymi regułami i nauczyć się zasad panujących na uczelni.

Dziekanat

Dziekanat to instytucja pośrednicząca pomiędzy studentami a władzami uczelni. Istnieje wiele anegdot i kawałów o Paniach z dziekanatu. Pamiętajcie, że w Waszym wypadku wcale nie musi się to sprawdzić… W każdym razie podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym miejscem. Po pierwsze miejsce świadomość, że panie z dziekanatu to też ludzie a nie maszyny, które są na każde wezwanie. Po drugie sprawdźcie godziny przyjęć. 5 minut po czasie możliwe, że już nic nie załatwicie.

Zmorą studentów na pierwszym roku są ogromne kolejki po indeks i legitymację studencką. Na to nic nie poradzicie. Musicie po prostu swoje odstać.

Pamiętajcie również, że z paniami z dziekanatu przyjdzie Wam widywać się nawet przez 5 najbliższych lat, dlatego też kultura osobista, uśmiech na twarzy i wyrazy uznania za ciężką pracę na pewno pomogą w utrzymaniu dobrych relacji.

Problem z książkami?

Kupując każdą książkę stracicie chyba majątek. Zatem wybijcie sobie z głowy ten pomysł. Pierwszym krokiem studenta jest wyrobienie karty w bibliotece, gdzie będziecie mogli wypożyczać potrzebne Wam podręczniki. Niestety częstym problemem jest niewystarczająca liczba egzemplarzy i w tym wypadku trzeba zdecydować się na xero. W okolicach uczelni z pewnością znajdziecie wiele takich miejsc, które posiadają xero-kopiarki. Poszukajcie tych najtańszych. Innym rozwiązaniem jest zakup skserowanych notatek od starszych kolegów. Zazwyczaj takie rozwiązanie jest tańsze, a co więcej możliwe, że zyskacie przy tym dodatkowe notatki i istotne zapiski.

Wykłady

Wykłady nie są obowiązkowe. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba na nie chodzić. Oczywiście są i takie, które nie wniosą nic do pogłębienia Waszej wiedzy, ale są też i takie, które pozwolą Wam oswoić się z tematem i zrozumieć rzeczy, które były dla Was niezrozumiałe. Pamiętajcie także, że wykłady są prowadzone zazwyczaj przez profesorów, a Ci natomiast przeprowadzają egzaminy z danego przedmiotu. Dlatego warto się pokazać, a nawet zabłysnąć, a być może później zostaniecie lepiej i łagodniej potraktowani na egzaminie.

Pierwsza sesja

Pierwsza sesja jest najtrudniejsza. Ogromny stres przed nieznanym.

Zakres materiału do egzaminu z pewnością będzie znacznie większy niż na klasówce w szkole średniej. Dlatego też warto już wcześniej zrobić notatki i powoli utrwalać wiedzę. Polecamy systematyczną pracę, czyli robienie notatek po każdych zajęciach i przeczytanie wszystkich materiałów. Spokojnie, z czasem przyzwyczaicie się do większej ilości materiału do opanowania.

Na pierwszym roku zajrzyjcie do skryptów. Znajdziecie tam zakres materiału, który należy opanować do egzaminu.  Przed egzaminem warto także przejrzeć stare testy, aby zapoznać się z ich formą. Co więcej, często zdarza się, że pytania się powtarzają.

Pamiętajcie, że jeżeli nie uda się Wam zdać egzaminu w pierwszym terminie, zawsze macie jeszcze do dyspozycji drugi termin. Żaden wstyd. Starsi studenci bardzo często zostawiają sobie coś na później, aby lepiej móc przygotować się do każdego z egzaminu.

 

Źrółod: mmlodz.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook