studia we Francji

Studia we Francji

Kraj wina i serów, romantyczna stolica mody ? tak w skrócie można opisać Francję. Jest to też jedno z najlepiej rozwiniętych państw świata, gdzie nauka stoi na najwyższym poziomie. I z tego powodu co raz więcej młodych ludzi z całego świata decyduje się na naukę właśnie tam.

System edukacji

We Francji studiować można na 87 publicznych uniwersytetach akademickich, technicznych i zawodowych. Można uczyć się również w różnorakich szkołach specjalistycznych tak państwowych, jak i prywatnych, które oferują kierunki inżynierskie, artystyczne, architektoniczne i związane z zarządzaniem.

Edukacja wyższa we Francji podzielona jest na 3 etapy. Pierwszy kończy się z tytułami licencjata i trwa on trzy lata. Następny, dwuletni, nadaje już tytuł magistra. Co ambitniejsi decydują się na trzeci etap, a mianowicie studia doktoranckie, trwające trzy lata.

Rekrutacja

Aby móc rozpocząć starania o miejsce na studiach licencjackich na francuskich uniwersytetach, wszystko czego potrzebujesz to dyplom maturalny. Niestety, niektóre uczelnie mogą go nie uznać jako równego francuskiemu. Z powodu, że Polska nie figuruje na listach krajów, dla których uruchomiona została rejestracja internetowa, Polscy kandydaci muszą kontaktować się z uczelniami osobiście. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na aplikację trzeba ruszyć w podróż do Francji i dopełnić formalności ? opłacić wpisowe i zarejestrować się na uczelni, by potem z zaświadczeniem o podjęciu studiów i legitymacją studencką zgłosić się na zapisy pedagogiczne, ustalające plan zajęć.

Trochę inne zasady obowiązują posiadaczy dyplomu licencjata uczelni artystycznej, lub inżynierskiej, chcących kontynuować naukę na poziomie magisterskim: powinni oni zgłaszać się za pośrednictwem portali n+ (www.nplusi.com) oraz CampusArt (www.campusart.org ).

Niektóre uczelnie poza świadectwem maturalnym organizują egzaminy lub rozmowy kwalifikacyjne. Jest to powszechne w przypadku szkół specjalistycznych. Rzadko, ale zdarza się, iż w postępowaniu rekrutacyjnym bierze się pod uwagę konkurs świadectw. Studenci kierunków medycznych natomiast zanim zaczną studia muszą zaliczyć dodatkowy rok i zdać specjalny egzamin.

Uniwersytety podejmują decyzje rekrutacyjne między 15 czerwca, a 15 września.

Język

W większości przypadków językiem wykładowym jest język francuski, toteż uczelnie od kandydatów wymagają certyfikatów potwierdzających znajomość języka. W Polsce najłatwiej zdobyć taki certyfikat przez sieć ośrodków Alliance Francaise lub Instytuty francuskie w Warszawie i Krakowie. Warto też odbyć kurs językowy we Francji, gdzie działa sieć wyspecjalizowanych ośrodków FLE.

Jeśli jednak twoja znajomość francuskiego nie jest oszałamiająca i pewniej czujesz się w języku angielskim, na stronie Campus France znajdziesz katalog z kierunkami, których wykładowym językiem jest właśnie język Szekspira.

Koszty

Studia we Francji z pozoru są bezpłatne. Dlaczego z pozoru? Ponieważ uczelnie nie wymagają od studentów opłacania czesnego. Jednakże niezbędne jest zapłacenie tzw. wpisowego, a to wynosi od 130 do 700 euro na rok, w zależności od szkoły i poziomu studiów.

Studenckie wyżywienie we Francji nie jest rzeczą tragicznie drogą. W stołówkach prowadzonych przez Studentenwerk kompletny posiłek można zjeść już za 2,85 euro. Wszystko dzięki legitymacji studenckiej, która uposaża nas we wszelakie zniżki. O wiele cięższa dla waszych kieszeni może się okazać kwestia zakwaterowania.

O dach nad głową lepiej zacząć troszczyć się jeszcze w Polsce, gdyż otrzymanie miejsca w akademiku jest praktycznie niemożliwe ? skierowania dostają głównie stypendyści rządu francuskiego i uczestnicy programów wymiany studentów. Jeśli jednak jakimś cudem uda ci się zamieszkać w domu studenta, koszt pokoju wyniesie cię od 140 do 400 euro na miesiąc. Lecz gdy się to nie uda, należy niezwłocznie zacząć poszukiwania stancji, a to wiąże się z podpisaniem umowy i opłaceniem kaucji, najczęściej wynoszącej równowartość miesięcznego czynszu. Właściciele mieszkań wymagają też często od zagranicznych studentów przedstawienia gwarancji umowy: osoby, lub instytucji, która w razie czego zobowiąże się do uiszczania opłat. Takim gwarantem może być uczelnia. Jeśli go nie znajdziemy, musimy być przygotowani na to, iż właściciel zażąda opłacenia czynszu na rok z góry.

Do wspomnianych wydatków należy doliczyć jeszcze pomoce dydaktyczne (45 euro), ubezpieczenie zdrowotne (od 42 euro) i transport (ok.45 euro). Aby wieść spokojne życie na przeciętnym poziomie będzie ci potrzebne ok. 1000-1200 euro miesięcznie.

Jednak utrzymanie dla studentów staje się łatwiejsze, kiedy otrzymują stypendium. A mają do tego prawo! Jako zagraniczny student możesz skorzystać z finansowej pomocy ze strony francuskich władz. W tym celu działają programy ALS (Allocation de logement ? caract?re social) oraz APL (Aide personnalisée au logement). Jeśli jesteś nimi zainteresowany po szczegóły odsyłam na stronę Caisse d?Allocations Familiales (www.caf.fr/wps/portal) . Typowe stypendia przyznawane są też przez francuski rząd i starać o nie można się za pośrednictwem ambasady. Kryteria ich przyznawania są różne i zależą tak od kierunku studiów, jak i od priorytetów rządu. Więcej na temat tych stypendiów przeczytasz na stronie CNOUS (www.en.cnous.fr), a także na stronie Ambasady Francuskiej w Warszawie (www.ambafrance-pl.org) .

Życie studenckie

Studia we Francji to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, gdyż kraj ten może pochwalić się świetną bazą naukowo-dydaktyczną i infrastrukturą, a organizacja pracy i tradycje uczelni stawiają edukację francuską w gronie najlepszych na świecie. Jedyną rzeczą, która rzuca cień na tę sielankę jest niechęć Francuzów do języka angielskiego. Na potwierdzenie tego mogę przytoczyć fakt, iż nawet Ministerstwo edukacji nie umieściło angielskiej wersji strony internetowej. Podobnie jak niektóre uniwersytety. Jednak nie warto się tym zrażać ? studia we Francji to świetna opcja szczególnie dla osób próbujących poznać tajniki tak ciężkiego języka, jakim jest francuski. Nigdzie bowiem nie nauczycie się go tak dobrze, jak wśród rodowitych Francuzów.

Przydatne linki

Więcej na temat studiów we Francji dowiesz się, odwiedzając poniższe strony internetowe:

Campusfrance [www.campusfrance.org] – wszystko o edukacji wyższej we Francji. Portal przeznaczony w dużej mierze dla cudzoziemców planujących studia we Francji. Znajdziesz tam informacje o francuskim systemie edukacji, praktyczne wskazówki i katalog dostępnych kursów. [EN][FR][ES]

Eduscol: [www.eduscol.education.fr] – dzięki tej stronie poznasz strukturę systemu szkolnictwa z podziałem na poziomy (również szkolnictwo zawodowe). Zajrzyj na forum i listy dyskusyjne. [FR]

Krajowe centrum informacji młodzieżowej – CIDJ [www.cidj.com] – Prezentacja i adresy kontaktowe francuskiej sieci informacji młodzieżowej, interaktywna mapa z linkami do centrów regionalnych, cenne informacje na wiele tematów, usługi on-line, informacja dotycząca podróży, pracy. Dokumenty dostępne w formacie pdf. [FR] [EN]

Przewodnik zawodowy [v4.orientation.fr] – Opis systemu szkolnictwa z podziałem na poziomy. Dużo praktycznych wskazówek. [FR]

Cap campus [www.capcampus.com] ? portal studencki, gdzie znajdziecie informacje o studiach, uniwersytetach i życiu studenckim. Ze strony dowiesz się gdzie szukać zakwaterowania, ofert pracy i praktyk. [FR]

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook