Collegium Polonicum w Słubicach

Collegium Polonicum w Słubicach (CP)

Collegium Polonicum w Słubicach (CP) to wspólna placówka dydaktyczno-naukowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Studiując na jednym z polsko-niemieckich kierunków (bezpłatnych!) masz możliwość ukończyć szkołę z aż dwoma dyplomami – polskim i niemieckim.

W Internecie można znaleźć naprawdę wiele materiałów i artykułów na temat uczelni. Spójrzmy dziś jednak na nią od innej, praktycznej, studenckiej strony. W końcu to właśnie studenci najlepiej wiedzą jak wygląda życie na tej międzynarodowej i wielokulturowej uczelni. Jeśli zastanawiasz się nad jej  wyborem, po przeczytaniu tego artykułu przestaniesz mieć jakiekolwiek wątpliwości.

_DSC8783

Jak się studiuje?

Piotr Bartosiak jest jednym ze studentów, którzy swoją przygodę z CP rozpoczęli półtora roku temu. Aktualnie studiuje na czwartym semestrze germanistyki międzykulturowej (Interkulturelle Germanistik) ? jednym z kierunków, który prowadzony jest przez obie uczelnie jednocześnie ? UAM w Poznaniu oraz EUV we Frankfurcie nad Odrą.

,,Zajęcia prowadzone są w sposób bardzo ciekawy, pracujemy w małych grupach. Często wyjeżdżamy do muzeów w Berlinie, zwiedziliśmy Reichstag i Bundestag, była również wycieczka do Warszawy. Mieszkając po polskiej stronie, studiując w Niemczech można otrzymać dwa dyplomy i wiele możliwości, których nie zaoferuje żadna inna uczelnia w Polsce.? ? mówi Piotr.

 

Najpopularniejsze kierunki

Jak wynika ze statystyk to właśnie tego typu ,,kierunki wspólne? cieszą się największą popularnością. Duże zainteresowanie budzą również _DSC8539kierunki UAM-u, takie jak bezpieczeństwo narodowe czy ochrona środowiska. Warto nadmienić, że aż 30% studentów CP to obcokrajowcy. Okazuje się, że wśród nich bardzo popularna stała się filologia polska jako obca.

?Polsko-niemieckie studia prawnicze wymagają sporego samozaparcia i motywacji. Osoby traktujące je jako jeden z pomysłów na swoje życie zazwyczaj napotykają wiele trudności w czasie ich trwania, ponieważ to jeden z trudniejszych kierunków. Całe szczęście, że trud jest nam odpowiednio rekompensowany w postaci wielu możliwości praktyk, pracy oraz szansie angażowania się w liczne projekty transgraniczne. W gratisie przychodzi też znajomość fachowego niemieckiego, nabywana podczas wykładów.?- twierdzi Filip, student IV roku prawa.

Dojazd na uczelnię

Jednym z istotnych, jeśli nie jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania w życiu każdego studenta jest kwestia dojazdu na zajęcia. W przypadku CP nie ma z tym najmniejszego problemu. Słubice są niedużą miejscowością, w której mieszka około 20 tys. stałych mieszkańców. By dostać się z domów studenckich do Collegium Polonicum studenci najczęściej wybierają rower, bądź chodzą na piechotę. Bez żadnych obaw mogą zostawiać rowery na czas zajęć na specjalnych, przeznaczonych do tego stojakach znajdujących się przy uczelni. Ponadto istnieje transgraniczna komunikacja miejska (rozkład można sprawdzić pod tym adresem: cp.edu.pl). Szczególnie pomocne jest to dla studentów studiujących równocześnie na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie.

,,Nie ma daleko na uczelnie od akademików, jak i droga na drugą stron Odry zajmuje ok. 15 minut pieszo. Od niedawna kursuje także autobus 983, którym też bardzo szybko można dostać się na Viadrine, bądź dworzec we Frankfurcie.? 

Miasteczko akademickie

Bardzo ważnym udogodnieniem jest słubickie miasteczko akademickie składające się z pięciu domów studenckich. Dostępne są dla wszystkich studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz partnerskiej Viadriny. Pod względem standardów uznane są za jedne z najlepszych w całej Polsce. Na terenie miasteczka znajdują się takie obiekty jak fryzjer, poczta, sklep z artykułami papierniczymi, boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę, tenisa ziemnego czy stołówka, w której za 8 złotych można zjeść pyszny, domowy, składający się z dwóch dań obiad.

_DSCF4054_1

,,Ja mieszkam po polskiej stronie w akademiku, w którym mieszka mi się bardzo dobrze. Do dyspozycji mam za darmo kort tenisowy i siłownie. Akademiki posiadają pokoje 1-2 osobowe z łazienkami, warunki są świetne, ceny niewygórowane. Również lokalizacja jest korzystna, 3-5 min drogi zajmuje dojście do popularnych supermarketów, natomiast na uczelnie 15-25 min pieszo bądź autobusem transgranicznym 5-10 min. W ramach studiów otrzymuję m.in. legitymację studencką, dzięki której mogę podróżować po Brandenburgii i Berlinie za darmo całą miejską komunikacją.? ? opisuje Piotr.

Spędzanie wolnego czasu

Choć Słubice to nieduża miejscowość nikt z mieszkańców nie może narzekać na nudę. Choć Słubice oddziela od Frankfurtu rzeka Odra, tak naprawdę tworzą one jeden organizm. Obydwa miasta nieustannie się rozwijają. Po ukończonych zajęciach istnieje masa możliwości na ciekawe spędzenie czasu wolnego. Studenci do dyspozycji mają wiele klubów studenckich oraz innych miejsc spotkań. Jest prężnie działający Chór Akademicki i różnorodne tematycznie Koła Naukowe. Viadrina oferuje członkostwo w jednej z ponad 30 organizacji i stowarzyszeń studenckich.

_DSC8817

,,Jest to mój pierwszy rok w akademikach i muszę powiedzieć, że jestem zadowolony. Miasteczko studenckie to po prostu przyjemne miejsce integrujących się studentów z różnych zakątków świata. Zapewnione są takie rozrywki jak grille udostępniane przez Radę Mieszkańców, Euronalia studenckie w maju, dobry kebab obok akademików ? wybawca powracających z zajęć, wygłodniałych studentów?. ? mówi Krzysiek, jeden ze studentów prawa.

,,Do atrakcji można zaliczyć również imprezy na początku roku organizowane przez Radę Samorządu Studentów, a także imprezy organizowane przez cały rok we Frankfurcie nad Odrą przez tamtejszych studentów. W Słubicach miasto tworzy wraz z Frankfurtem festyny dla mieszkańców, od zeszłego roku organizowany jest również Festiwal ,,MOST?, a na CP można uczestniczyć  w wielu konferencjach. Krótko mówiąc – jest co robić :) ? ? stwierdza Kasia, studentka prawa

Więcej informacji na temat uczelnianych atrakcji znajdziesz pod tym adresem: cp.edu.pl

Nie ma wątpliwości, że Collegium Polonicum to jedna z niewielu uczelni, która daje tak fantastyczne możliwości rozwoju i pracy nie tylko na terenie Polski ale i Europy. Oprócz uzyskania dwóch dyplomów ? polskiego i niemieckiego, licznych znajomości, zdobywasz również umiejętność biegłego posługiwania się językiem niemieckim oraz poznajesz niemiecką kulturę.

 

Opinie studentów

,,Studia na Viadrinie to najlepsza rzecz jaka mnie spotkała w życiu. Czuję jakbym cały czas był na Erasmusie, ponieważ życie na granicy dwóch państw jest wyjątkowe, jest ciekawym doświadczeniem. Osobiście nie żałuję swojego wyboru. I polecam wszystkim, którzy szukają swojego miejsca na studiach.? ? Piotr Bartosiak.

?Szczerze mówiąc nie ma chyba nikogo, kto odradziłby wybranie polsko-niemieckich studiów prawa. Z biegiem czasu, jako studenci jednocześnie Viadriny i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stajemy się dwujęzyczni. Nie ma wątpliwości, że uzyskanie dwóch dyplomów magistra w ciągu pięciu lat jest zdecydowanie korzystniejsze niż tylko jednego dyplomu w tym samym czasie. Zawieramy międzynarodowe znajomości, odbywamy praktyki studenckie po dwóch stronach Odry, a po polskim wykładzie robimy krótki spacer przez most i udajemy się na niemieckie zajęcia.? ? Krysia, studentka III rokuprawa.

Więcej informacji o uczelni znajdziesz tutaj

 

 

Artykuł sponsorowany
Małgorzata Sierocińska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook