Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Strategie pamięciowe- szybkie zapamiętywanie

Istnieje bardzo wiele metod pozwalających zapamiętywać szybko i efektywnie. Oto kilka z nich.

We wcześniejszych artykułach opisywaliśmy już pewne możliwości. W woli przypomnienia mówiliśmy o potrzebie „odżywiania mózgu”, rysowaniu „mapy myśli”, stosowaniu mnemotechniki haków, metody miejsc i akronimów.

Chcielibyśmy jednak pokazać, że to nie wszystkie możliwości, które możecie wykorzystać podczas nauki do matury.

Sposobem szybkiego zapamiętywania jest również grupowanie, które polega na dzieleniu informacji w kategorie. Metoda jest bardzo przydatna w momencie, kiedy mamy do zapamiętania wiele wyrazów. Szybszym sposobem okaże się właśnie przypasowanie ich do grup.

Akrostychy to metoda polegająca na tworzeniu zdania. Pozwoli to Wam zapamiętać kolejne elementy informacji. Pierwsze litery wyrazów są początkowymi literami elementów do zapamiętania. Warto jednak pamiętać, że zdanie musi być łatwe do zapamiętania.

Przykład:

Jeżeli chcemy zapamiętać taką oto gamę kolorów: niebieski, zielony, różowy, pomarańczowy.
To tworzymy zadanie: Niedawno zjadłem rzadkie pomidory

Istnieje również Łańcuchowa Metoda Zapamiętywania, polegająca na łączeniu ze sobą różnych elementów, które przyszło nam zapamiętać za pomocą obrazków. Łączenie słów z obrazkiem pozwala zapamiętać nam informacje za pomocą wzroku i na pewno staje się przyjemniejszym sposobem nauki.

Przedstawione metody pozwolą Wam łatwiej zapamiętać przede wszystkim wybrane słówka i skojarzyć je z wybraną przez Was sytuacją.

Joanna Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook