Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Matura 2010 geografia, poziom rozszerzony

W 2010 roku na maturze z geografii na poziomie rozszerzonym  było 37 zadań. Podobnie jak na poziomie podstawowym do arkusza dołączona  była mapa przedstawiająca Wyżynę Krakowsko – Częstochowską.

Maturzyści musieli wykazać się wiedzą analityczną, znajomością posługiwania się terminologii z zakresu geografii fizycznej, rozmieszczenia obiektów, zjawisk i procesów na kuli ziemskiej oraz wyliczeń matematyczno-geograficznych. Ważna była znajomość rzeźby terenu, procesów jej tworzenia jak również zagadnienia z zakresu rozwoju państw i innych zjawisk społecznych , gospodarczo – przemysłowych  czy  przyrodniczych oraz antropogenicznych.  Jedno jest pewne, sama podręcznikowa wiedza nie wystarczyła, żeby zaliczyć egzamin na poziomie rozszerzonym, choć w opinii uczniów matura rozszerzona wcale nie różni się zbyt wiele od podstawowej.

Według danych podanych przez Centralną Komisję Edukacyjną do matury z geografii na poziomie rozszerzonym przystąpiło ponad 30 tys. uczniów. Zdało ją w całym kraju ponad 70 proc. uczniów. Dla maturzystów najtrudniejsze okazały się zadania  rozmieszczenia obiektów na mapie Polski i świata oraz znajomość przemysłu Polski .

 

Pobierz arkusz maturalny:

Arkusz do pobrania:
http://www.cke.edu.pl/images/stories/001_Matura/geografia/geografia_pr.pdf
oraz załącznik  w postaci mapy :
http://www.cke.edu.pl/images/stories/001_Matura/geografia/mapa.pdf

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook