walka z plagiatem (Fot.freedigitalphotos.net)

Uczelnie wyższe walczą z plagiatami.

Problemem, z którym walczą nie tylko wyższe szkoły, ale ogólnie całe szkolnictwo polskie jest plagiat. Coraz więcej uczelni wyższych postanawia przeciwdziałać oszustwom.

W Polsce rozwiązanie problemu plagiatowania nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. W związku z tym, że uczelnie są niezależne, państwo nie może stworzyć centralnego rejestru prac dyplomowych, tak jak jest to, np. w Szwecji- powiedział prezes zarządu firmy Plagiat.pl, dr Sebastian Kawczyński.

Dlaczego nie wszystkie uczelnie chcą walczyć z plagiatami?

Każda szanująca się uczelnia, dba o to, aby nie tylko poziom kształcenia był wysoki, ale także poziom prac dyplomowych. Stosuje przy tym rozwiązania antyplagiatowe.

Jednakże nie wszystkie uczelnie przystępują do walki z oszustem. Dlaczego? Otóż powstaje coraz więcej nowych szkół wyższych ( przede wszystkim mowa o uczelniach niepaństwowych), które kuszą nie tylko niską ceną, ale również łatwością uzyskania dyplomu. Właśnie te szkoły nie są zainteresowane walką z oszustwem.

Skąd wziął się problem?

Największym powodem jest fakt że, od młodzieży w gimnazjach, czy liceach nie wymaga się podawania źródła, przy korzystaniu z internetu. W późniejszych latach, na uczelniach wyższych studenci czasem nawet nie mają świadomości, że plagiatują.

Jak działa system sprawdzania prac dyplomowych?

Jest to komputerowy system, który porównuje tekst pracy z zasobami internetu i bazy prac oraz publikacji, którymi wymieniają się szkoły. Następnie wskazuje fragmenty, które pokrywają się z innymi tekstami, lub są z jakiegoś innego powodu podejrzane.

Uczelnie walczące z plagiatem

17 uczelni wyższych i 3 wydziały otrzymały certyfikaty „Uczelnia walcząca z plagiatami” i „Wydział walczący z plagiatami”. Poniżej lista szkół, które zostały nagrodzone:

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Akademia Pomorska w Słupsku, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim, Społeczna Akademia Nauk, Stargardzka Szkoła Wyższa Stargardinum; Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uczelnia Łazarskiego, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, Wyższa Szkoła Pedagogiczna Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Trzy nagrodzone certyfikatami wydziały to: Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Informatyki i Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi.

Obecnie ponad 80 uczelni wyższych przeciwdziała plagiatowi, korzystając z elektronicznego systemu wykrywania plagiatów.

Źródło: wprost.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Karol pisze: 2012/08/17 o 17:51

  brzydzę się plagiatem

  (odpowiedz)
  • Karol pisze: 2012/08/20 o 15:49

   ale czasem na uczelniach wyższych studenci czasem nawet nie mają świadomości, że plagiatują.

 2. Karol pisze: 2012/08/30 o 16:05

  może i tak ale i tak większość lubi iść na łatwiznę i wspomóc się czyjąś pracą

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook