egzamin poprawkowy (freedigitalphotos.net)

Kto może podejść do egzaminu poprawkowego z matury?

Matura za Wami. Niektórzy z Was mają już zdany egzamin dojrzałości, natomiast są także osoby, którym powinęła się noga na tegorocznym egzaminie lub uzyskany wynik nie satysfakcjonuje w pełni. Co wtedy? Nie wszystko stracone!

Egzamin maturalny jest formą oceny poziomu wykształcenia ogólnego oraz sprawdza wiadomości i umiejętności ustalone w standardach wymagań. Przeprowadzony jest dla absolwentów szkół średnich.

W razie niepowodzenia na maturze, zdający mają prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego.

Niezdany egzamin

Egzamin maturalny możecie poprawić w sierpniu. Są jednak kryteria, które musicie spełnić. Mianowicie do egzaminu poprawkowego możecie przystąpić tylko wtedy, gdy podeszliście wcześniej do wszystkich zaplanowanych egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej.  Drugi warunek, to możliwość poprawienia tylko jednego przedmiotu w ciągu roku. Jeżeli czeka Was poprawka z dwóch lub więcej przedmiotów, to szykujcie się na egzamin w maju. Podobna sytuacja jest w momencie, kiedy egzamin z jakiegoś powodu został unieważniony (np. niesamodzielna praca).

Aby wziąć udział w maturze poprawkowej, trzeba złożyć przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego pisemne oświadczenie.

Dość istotna jest także sprawa czasu. Otóż jeżeli nie zdaliście egzaminu maturalnego z przedmiotu obowiązkowego, możecie przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w ciągu kolejnych 5 lat. Po upływie tego terminu, istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu, jednakże będziecie zobligowani do napisania matury z każdego przedmiotu obowiązkowego- czyli mówiąc wprost, czeka na Was cały egzamin maturalny.

Poprawa egzaminu maturalnego odbywa się w szkole, którą ukończyliście. W wypadku kiedy szkoła zostanie zlikwidowana lub przekształcona, to miejsce egzaminu wyznacza komisja okręgowa.

Przedmioty dodatkowe

Możliwe że ktoś z Was nie jest zadowolony z wyniku, który uzyskał z egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Niestety ocenę będziecie mogli poprawić dopiero w kolejnej sesji egzaminacyjnej, czyli w maju przyszłego roku.

Jeżeli potrzebny Wam będzie wynik z przedmiotu dodatkowego, którego nie zdawaliście na maturze, to macie prawo w maju podejść do egzaminu z tego przedmiotu. Pamiętajcie także, że wszystkie przedmioty dodatkowe możecie zdawać zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. W wypadku, kiedy zdawaliście przedmiot tylko na poziomie podstawowym, a chcielibyście podejść do matury rozszerzonej, to nie ma przeszkód.

Nie bójcie się poprawiać wyników, ponieważ nawet w momencie kiedy nie uda się Wam poprawić egzaminu, to ocena nie jest zmieniana. Na świadectwie pozostaje ocena wyższa, czyli ta z poprzedniego egzaminu. Jeżeli podejdziecie do kilku egzaminów, a nie wszystkie uda się Wam poprawić, to w aneksie zostaną uwzględnione tylko wyniki, które są wyższe.

Źródło: kursy-maturalne-maturita.blogspot.com, dobra-rada.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Rubia83 pisze: 2012/07/31 o 16:04

  podoba mi się to że można bez konsekwencji poprawić egzamin i że ocena nie jest zmieniana jak coś pójdzie nie tak

  (odpowiedz)
  • Luzia pisze: 2012/08/17 o 17:53

   mi również, każdy w końcu może mieć lepszy lub gorszy dzień na egzamin

 2. Darek pisze: 2012/08/29 o 16:18

  jeśli ktoś uważa ze stać go na lepszą ocenę to pewnie- niech próbuje!

  (odpowiedz)
 3. Aaaa pisze: 2015/05/02 o 07:44

  Witam , koleny rok poprawiam mature z matematyki, niestety nie moge sie wstawic w tym roku na nia w maju (deklaracja zostala zlozona )
  czy moge zlozyc jescze raz podanie o przystapienie do matury w sierpniu ( gdy przyjda wyniki zdajacych ja w maju , pod koniec czerwca?) ? i podejsc do niej w biezacym roku ?

  (odpowiedz)
 4. paula pisze: 2017/03/21 o 11:50

  Witam, chcialam sie zapytac czy jesli nie zdalam matematyki w 2016r. to moge przystapic do porawki w sierpniu w roku 2017r., nie zapisujac sie na mature w maju ?

  (odpowiedz)
  • Xxxxx pisze: 2019/04/22 o 14:52

   I jaką odpowiedź uzyskales bo tez mnie to interesuje?

  • Anonim pisze: 2019/05/08 o 21:27

   Nie jestem pewna ale raczej tylko w maju

 5. angela pisze: 2017/05/09 o 13:58

  Czy jeśli nie podejdę do ustnych a do pisemnych podeszłam, to w maju będę musiała poprawiać całą maturę czy tylko te kilka co nie zdalam? np. nie poszłam na ustny polski i angielski i by się okazało że nie zdałam jednego pisemnego. To czy to co zdałam mam z głowy i musze poprawiać tylko te nie zdane?

  (odpowiedz)
 6. NGG346 pisze: 2020/08/09 o 11:03

  Chciałam zapytać czy mogę , mając zdaną maturę napisać ją z przedmiotów dodatkowych , których nie miałam w mojej deklaracji. Nigdzie nie mogę uzyskać odpowiedzi na ten temat a jest to dla mnie bardzo ważne. Maturę zdawałam teraz , spotkałam się z odpowiedzią , że mogę to zrobić za rok ale nie jestem pewna czy jest to prawda.

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook