Fizjoterapeuta (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Fizjoterapeuta

Interesuje Ciebie anatomia ciała? Chcesz pomagać ludziom w powrocie do zdrowia? Zawód Fizjoterapeuty da Tobie taką możliwość. Czy tylko to?

Zawód Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta to specjalista zajmujący się wykonywaniem zabiegów fizjoterapeutycznych w terapii, rehabilitacji oraz profilaktyce.

Praca Fizjoterapeuty wiąże się z pomocą osobom niepełnosprawnym, z zaburzeniami neuromięsniowymi i miśniowo- szkieletowymi. Możecie mieć także styczność z pacjentami po amputacji, których trzeba nauczyć wykonywać różnego typu czynności bez utraconej kończyny, czy życia z protezą.

Waszym zadaniem będzie przywrócić sprawność fizyczną pacjenta, dlatego też przed rozpoczęciem pracy z chorym, należy uwzględnić wszystkie przeciwwskazania zdrowotne do wprowadzenia terapii. Istotne jest indywidualne podejście tak, aby dobrać ćwiczenia i zabiegi, które odniosą najlepszy skutek w danym przypadku.

Czym właściwie jest Fizjoterapia?

Fizjoterapia to dział medycyny, która zajmuje się metodami usprawniania pacjentów. Celem jest zapobieganie rozwijania się choroby oraz jej następstw. Ma na celu przywrócić także pełną sprawność pacjenta w wykonywaniu czynności ruchowych.

Obecnie technika idzie wciąż do przodu, a możliwości leczenia są coraz większe m. in. przez ulepszanie sprzętu rehabilitacyjnego.

Fizjoterapia obejmuje wiele działań terapeutycznych:

 • Kinezyterapię (leczenie ruchem)
 • Ergoterapię ( leczenie pracą)
 • Masaż leczniczy
 • Balneoterapię ( leczenie za pomocą kąpieli)
 • Klimatoterapię

Wykształcenie Fizjoterapeuty

Aby zostać Fizjoterapeutą należy ukończyć kierunek Fizjoterapia (zobacz opis kierunek fizjoterapia na studiowac.pl). Naukę możecie podjąć na różnych uczelniach w całym kraju. Czekają na Was akademie wychowania fizycznego, uczelnie medyczne oraz państwowe wyższe szkoły zawodowe.

Rynek pracy

Rynek pracy coraz bardziej otwiera się na fizjoterapeutów, rehabilitantów, czy masażystów. O swoje zdrowie zaczęli dbać także ludzie zdrowi, którzy chcą zachować młody wygląd i świetne samopoczucie.

Miejsca pracy otwarte na wykształconych Fizjoterapeutów:

 • Publiczne i niepubliczne placówki służby zdrowia
 • Placówki oświatowe
 • Zakłady pracy chronionej i warsztaty terapii zajęciowe
 • Szkoły wyższe
 • Placówki sportowe
 • Hospicja
 • Domy opieki

Warto także rozpocząć własną działalność.

Ile zarabia Fizjoterapeuta?

Większość fizjoterapeutów i rehabilitantów pracuje w państwowych ośrodkach służby zdrowia. Ich zarobki nie należą wtedy do najwyższych. Zdecydowanie większe pensje osiągają fizjoterapeuci pracujący w prywatnych ośrodkach zajmujących się rehabilitacją.

W ośrodkach państwowych zarobicie ok. 2 000 zł (dane HR Sedlak & Sedlak). Przyznacie, że to niedużo, wszak powinniście wiedzieć, że gabinety prywatne równie chętnie zatrudnią Was do pomocy – za lepszą pensję.

Po godzinach pracy możecie także wspomóc swój budżet pracując „na własną rękę”, jako rehabilitanci, czy masażyści.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Jeżeli ktoś z Was będzie chciał pogłębiać swoją wiedzę z zakresu fizjoterapii, to z pewnością można powiedzieć, że macie możliwość dalszego rozwoju. Czekają na Was liczne kursy, które pomogą wzbogacić Wasze doświadczenie zawodowe. Oto kilka przykładów:

 • kurs masażu japońskiego
 • kurs z zakresu nowoczesnych technik fizjoterapeutycznych
 • kurs akupresury
 • szkolenie kliniczne terapii manualnej

Dla ambitnych są studia podyplomowe, np. fizjoterapia z gimnastyką korekcyjną z elementami zdrowia publicznego, pierwsza pomoc medyczna, fizjoterapia w odnowie biologicznej, gimnastyka korekcyjna.

Opinie

Poniżej przedstawiamy opinie osób, które zostały zapytane przez nas o zawód fizjoterapeuty.

Marta R. z Warszawy jest studentką na kierunku fizjoterapia:

„Jestem na ostatnim roku studiów mgr. Po skończeniu tech. fizjoterapii, znalazłam prace w ośrodku rehabilitacyjnym. Wtedy rozpoczęłam studia licencjackie, później mgr. Dwa miesiące temu, po ponad 4 letniej współpracy z ośrodkiem nie przedłużono mi umowy o prace (tj. w sumie 6 terapeutom)- w ramach oszczędności. Powoli dochodzi do prywatyzacji ośrodka, a z czasem pewnie i całej służby zdrowia!.” Zaciekawiło nas, czym na chwilę obecną zajmuje się  Marta? „W tej chwili jestem osobą bezrobotną i po obronie nie zapowiada się na zmiany. Faktycznie jest przesyt w naszym zawodzie, a zarobki od najniższej krajowej do 2.000 zł. na rękę. W dobrze działających dużych ośrodkach podnoszenie kwalifikacji jest nieopłacalne, studia kosztowne, a kursy lepiej nie mówić! A bez tego ani rusz. Jeżeli ktoś jest po licencjacie, to dobra rada- lepiej zainwestować kasę w kursy niż w studia mgr. Większa możliwość znalezienia pracy.”

Pan Sławomir D. z Poznania pracuje w tym zawodzie od ponad 20 lat:

„ Bywało różnie, ale ja jestem pasjonatem fizjoterapii. Cały czas się doszkalam, co roku minimum 2 kursy, pacjenci są zadowoleni i to zarówno z NFZ jak i „komercyjni”. Zarobki – ponad 6000 zł brutto, zaczynałem od 1000 zł :). WARTO.”

Natomiast Monika K. z Krakowa, ostrzega:

„Jest ogromny przesyt na rynku. Bezrobocie wśród fizjoterapeutów, stos podań do pracy w każdym zakładzie rehabilitacyjnym. Dużo nowych prywatnych uczelni otwiera ten ‚modny’ kierunek. Fakt: studia ciekawe i interesujące, ale potem pobudka . Jeśli już uda się znaleźć w końcu prace, to zwykle za najniższą krajowa. Praca bardzo absorbującą – typowa praca z ludźmi, często ciężka fizycznie. Także jeśli masz ambicje medyczne, to tylko medycyna:). Próbuj do skutku!!!!;).”

 

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach :)


Źródło: uczelnie.info.pl, zawodowe.com, wynagrodzenia.pl
J. Jankowska

 

 

Komentarze:

 1. Gosia pisze: 2012/10/16 o 17:27

  można tu zarobić dorabiając tylko na „własną rękę” i mając swój gabinet

  (odpowiedz)
 2. krystyna pisze: 2015/04/01 o 15:39

  Od przeszło 4 lat pracuję w zawodzie, tylko przez 0,5 roku miałam poł etatu na umowie o pracę, reszta to umowy zlecenia, w gabinetach i na wizytach domowych..praca od 9-22 z przerawami, bieganiem między gabinetem a pacjentami..a gdzie myślec o rodzinie o zapewnieniu opieki dzieciom, by się utrzymać na rynku dobrze jest robić kurs za kursem z uciułanych pieniędzy..tylko kiedy zacznie się żyć dla siebie, rodziny? przygotowuję się do wyjazdu do pracy we Francji, z umową od pracodawcy francuskiego, uczę się francuskiego od podstaw..podobno 4 miesiące nauki wystarczą, by się dogadac na miejscu i mieć godną pracę i godne zarobki.. może ktoś skorzysta
  kjf-fizjoterapia.pl/

  (odpowiedz)
 3. Solek pisze: 2017/08/20 o 12:35

  ja studiowałam w warszawie na wyższej szkole mazowieckiej i zaraz po studiach załapałam się do pracy w szpitalu. lekko nie było, ale od razu mialam uop. dorabialam sobie jeszcze na wizytach prywatnych i jakoś dałam sobie radę. dziś zarabiam lepiej, za wizyty domowe też więcej biorę. także, akurat ja jestem zadowolona.

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook