Zawód Inżynier budowlany (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Inżynier budownictwa

Jeżeli jesteście dobrzy z matematyki, interesuje Was świat nowoczesnych budowli, które wciąż pojawiają się w naszym otoczeniu oraz chciałbyś/abyś brać udział w tworzeniu obiektów budowlanych, to przeczytajcie, czy zawód Inżyniera Budownictwa jest dla Was.

Zawód Inżynier budownictwa

Do zadań inżyniera budownictwa należy:

 • planowanie i projektowanie obiektów budowlanych
 • opracowywanie technologii  budowy
 • kontrola i nadzór kolejnych etapów budowy
 • kierowanie  budową obiektów budowlanych
 • badanie i udoskonalanie konstrukcji całych budynków, lub tylko ich fragmentów.

Inżynier może mieć do czynienia z budownictwem:

 • ogólnym (budownictwo mieszkaniowe i użyteczności publicznej),
 • przemysłowym,
 • komunikacyjnym (drogowe i kolejowe)
 • sanitarnym,
 • energetycznym,
 • wiejskim,
 • sakralnym,
 • obronnym.

Inżynier budownictwa do pracy przystępuje w momencie, w którym architekt zaprojektuje stronę zewnętrzną budowli.

W tym zawodzie wymaga się precyzji, wyobraźni przestrzennej, zdolności geometrycznych i matematycznych, umiejętności wykonywania rysunku technicznego, dobrej pamięci, połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej, czy umiejętności kierowania zespołem w przypadku stanowiska kierowniczego.

Czym właściwie jest budownictwo?

Budownictwo to tak naprawdę wszystko co nas otacza: drogi, mosty, budynki mieszkalne, kościoły, biurowce, kamienice. Mówiąc już bardziej naukowo, jest to dziedzina działalności człowieka związana ze wznoszeniem obiektów budowlanych. Budownictwo zajmuje się także przebudową, odbudową, modernizacją i konserwacją obiektów już istniejących.

Wyróżnia się budownictwo wodne i lądowe.

Wykształcenie Inżyniera budownictwa

Aby zostać inżynierem budownictwa należy ukończyć kierunek techniczny na jednej z polskich politechnik. Są to bardzo trudne studia, na których ciężko się utrzymać i nie odpaść od razu po pierwszym semestrze. Najlepszym kandydatem jest osoba, która z naukami ścisłymi nie ma większych problemów.

Opis kierunku na studiowac.plkierunek budownictwo

Studia na kierunku budownictwo trwają 5 lat. Kończą się uzyskaniem tytułu magistra inżyniera, lub w zależności od toku studiów od 3.5 do 4.5 (inżynier) i 1.5- 2 (magister inżynier).

Rynek pracy

Poniżej zobaczcie jakie stanowiska może zajmować inżynier budownictwa:

 • Projektant konstrukcji budowlanych: przy współpracy z architektem tworzy konstrukcję budynku. Odpowiada za bezpieczeństwo ludzi użytkujących jego konstrukcję. Inżynier z uprawnieniami rzeczoznawcy sprawdza i ocenia projekt pod kątem prawidłowości dokumentacji technicznej. Pracuje przede wszystkim przy biurku.
 • Kierownik budowy: Mając do dyspozycji projekty wykonuje dany obiekt. Jego zadaniem jest zaplanowanie budowy, dobranie odpowiednich ludzi, koordynacja wszystkich ekip. Wykrywa nieprawidłowości i błędy w projekcie na etapie budowy. Pozostałe zadania to kierowanie wszystkimi pracami podczas budowy, prowadzenie dokumentacji budowy oraz zgłoszenie gotowego obiektu do oddania. Pracuje głównie na budowie.
 • Inspektor nadzoru: kontroluje budowę i reprezentuje interesy inwestora. Żaden element konstrukcyjny nie może być wykonany bez zezwolenia inspektora nadzoru. Inspektor kontroluje również zgodność budowy z projektem.

Poza tym inżynier budownictwa może pracować także jako specjalista z dziedziny fizyki budowli, inżynier budownictwa wodnego, inżynier komunikacji, specjalista z dziedziny instalacji podziemnych, specjalista mechaniki gruntów, specjalista z dziedziny kosztorysowania i zamówień budowlanych, techniczny zarządca nieruchomości, pracownik badawczo- rozwojowy, czy przedstawiciel handlowy branży budowlanej.

Aby móc rozwijać się w tym zawodzie inżynierzy budownictwa dążą do zdobycia uprawnień budowlanych pracując w biurze projektowym, lub firmie budowlanej.

Ile zarabia Inżynier budownictwa?

Według firmy HR Sedlak &Sedlak, średnia pensja inżyniera budowy wynosi ok. 4 000 zł. Zarobki 50% inżynierów wahają się od 3 000 zł. do 5 000 zł. Wynagrodzenie kierownika budowy jest wyższe i średnio zarabia ok. 5 600 zł, zaś zarobki 50% kierowników wahają się od 4 000 zł do 8 000 zł.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Jak już wspomniałam wcześniej najlepiej od razu po studiach, ubiegać się o uprawnienia budowlane. Aby móc je zdobyć należy posiadać odpowiednie wykształcenie techniczne, odbyć praktykę  zawodową, oraz zdać egzamin ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.

Inżynier budownictwa może ubiegać się o uprawnienia bez ograniczeń i uprawnienia w ograniczonym zakresie. Pierwsze z nich są dla osób, które ukończyły studia magisterskie na kierunku odpowiednim dla danej specjalności. Drugie wymagają ukończenia wyższych studiów zawodowych na kierunku odpowiednim dla danej specjalności, lub ukończenia studiów magisterskich.

Opinie o zawodzie

O zawodzie kierownika budowy opowiedział nam Mateusz J. z  Białegostoku:

„Pracuje w zawodzie od 8 lat. Jeżeli ktoś z Was marzy o wykonywaniu tego zawodu, to powinien próbować. Na pewno nie będzie łatwo, ponieważ już na studiach zostaniecie zbombardowani wiedzą. To samo będzie w momencie, w którym przyjdziecie na budowę. Wiadomo, jedno to teoria, drugie zaś praktyka- i wszystko potrzebne.” Czy wykonywanie tego zawodu jest trudne? „Lata praktyki, czynią mistrzów. Przede wszystkim należy pamiętać, że to bardzo odpowiedzialna praca. Nie można pozwolić sobie na żadne błędy, ponieważ pomyłka może kosztować nie tylko życie robotnika, ale także osób które odbiorą obiekt. Źle wykonana konstrukcja może runąć, prowadząc do tragedii. Dlatego im więcej będziecie na budowie, im lepiej poznacie cały system, tym pewniej będziecie się czuć. A pewni w podejmowaniu wszystkich decyzji musicie być na 100 procent.”

Michał Z. z Warszawy jest absolwentem budownictwa z kilkuletnim stażem pracy:

„Niedawno zdobyłem uprawnienia do projektowania. Pracuję jako projektant konstrukcji budowlanych i szczerze odradzam wszystkim zainteresowanym pójście w tym kierunku. Podczas studiów zdobywa się 10% wymaganej przy późniejszym projektowaniu wiedzy. Wymagania rynku są o niebo wyższe. Lepiej wybrać architekturę. Projektowanie architektury oparte jest na prostych zasadach, zrozumiałych dla każdego (ciężko popełnić błąd). Dodatkowo odpowiedzialność jest dużo niższa, a  zarobki są bardzo wysokie w odróżnieniu od projektanta konstrukcji.

Od kiedy posiadam uprawnienia nie sypiam spokojnie ze względu na odpowiedzialność, a mimo to, zarobki mnie nie satysfakcjonują. Po budownictwie pozostaje tylko wyjechać, bo za granicą zawód projektanta konstrukcji jest szanowany, poza tym może on w wielu krajach projektować architekturę.”

 

Czekamy na komentarze z Waszą opinią o zawodzie.

Źródło: wynagrodzenia.pl, uczelnie.info.pl, zawodowe.com
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Jan Wawa pisze: 2018/03/26 o 08:44

  Niestety to prawda,Politechniki mamią studentów szczególną wagą i rolą inżyniera,de facto dbając o sens swojego istnienia. Nikt na uczelni nie będzie Was uświadamiał w co się pchacie.
  Trochę za późno to sobie uświadomiłem, po 20 latach pracy w tym zawodzie. Jeśli ma się chociaż minimum instynktu samozachowawczego to absolutnie nie powinno się wybierać tego zawodu. Odpowiedzialność karna i materialna jest ogromna, jest to jedyny zawód gdzie za jedno przewinienie karze się czterokrotnie!!!Nie wierzysz sprawdź Prawo Budowlane, Kodeks karny. Mówi się zawód zaufania społecznego – gdyby było takowe to by nie traktowało się inżynierów jako chłopców do bicia, a tak w/g prawa jest. Ten zawód (jeśli ma się uprawnienia) jest stworzony, aby ktoś poniósł karną i materialną odpowiedzialność za czyjeś decyzje biznesowe. Na budowie przez wszystkich Kierownik Budowy jest traktowany jako największy wróg, którego każdy wykonawca, projektant, inwestor próbuje okantować, oszukać czy wsadzić na minę. Ile razy to przeżyłem, nie wiem ile jeszcze wytrzymam.Zarobki nie współmierne do odpowiedzialności i codziennego ryzyka. Przykład Kierownik w Warszawie zarabia od ok 5000-9000 brutto, odpowiedzialność finansowa za wypadek przeciętnie od 1,0 miliona złotych w górę. To co nie pokryje ubezpieczenie OC (50.000 Euro) to reszta całym majątkiem swoim ,a i zobowiązanie wobec poszkodowanych wchodzi w twoją masę spadkową. Jak jesteś na własnej działalności to jeszcze gorzej, bo odpowiadasz za swoje decyzje do całości wartości inwestycji,a nawet więcej. Ma to sens? A narażasz się codziennie.
  Jeśli macie dozę szaleństwa to najlepszy zawód na świecie, jeśli rozsądku omijajcie go wielkim łukiem.

  (odpowiedz)
 2. John pisze: 2018/12/15 o 22:58

  W polce zawód dla masochistów. Za granicą trochę lepiej ale żeby tam dojść do czegoś potrzeba przynajmniej 10 lat plus jakieś doświadczenie zdobyte wcześniej.

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook