ID-10044301

Zawód Psycholog

Psycholog to zawód dla ludzi ciekawych świata, otwartych, chcących pracować z ludźmi. To zawód ciężki, ale niezwykle ciekawy i dający ogromną satysfakcję.

Zawód Psycholog

Psycholog zajmuje się zaburzeniami psychologicznymi i emocjonalnymi. Jego zadaniem jest doradzanie klientom oraz prowadzenie terapii, która ma pomóc pacjentom poradzić sobie z ich problemami. Psycholog także bada i stosuje teorię zachowań i procesów umysłowych.

Poniżej przedstawiam zadania, które leżą w obowiązku psychologa:

 • Diagnozuje klientów poprzez np. wywiady, czy testy diagnostyczne.
 • Przeprowadza terapię nie tylko pojedynczych osób, ale także całych rodzin, czy grup.
 • Doradza klientom w zakresie swojej specjalności.
 • Konsultuje się z osobami reprezentującymi inne dyscypliny, w celu określenia najlepszego sposobu leczenia pacjentów.
 • Tworzy i realizuje programy leczenia.
 • Współpracuje z przedstawicielami innych dyscyplin w celu tworzenia i wprowadzania nowych programów leczenia.
 • Tworzy testy służące analizie np. w celu ocenienia stanów emocjonalnych.
 • Przeprowadza badania naukowe w obszarze specjalizacji.
 • Publikuje wyniki badań w książkach i wydawnictwach recenzowanych.
 • Uczestniczy w konferencjach naukowych i zawodowych.

Często mówi się, że większość młodych ludzi wybiera studia psychologiczne, ponieważ sami mają problemy i szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania właśnie na tym kierunku. Tymczasem nie ma danych potwierdzających informacje, jakoby odsetek osób z problemami psychologicznymi był wyższy wśród studentów psychologii w porównaniu ze studentami innych kierunków.

Czym właściwie jest psychologia?

Psychologią nazywamy naukę badającą mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Dotyczy przede wszystkim ludzi, jednakże coraz częściej mówi się także o psychologii zwierząt (zoopsychologia).

Wykształcenie Psychologa

Psychologiem może zostać jedynie osoba, która ukończyła pięcioletnie, jednolite studia na kierunku psychologia, ponieważ studia psychologiczne należą do jednych z nielicznych, które nie objęte są systemem bolońskim (dwustopniowym).

Studia psychologiczne prowadzone są zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. Zasady rekrutacji na tym kierunku są różne i zależą od wymagań uczelni. W niektórych placówkach oprócz konkursu świadectw odbywa się także rozmowa kwalifikacyjna lub egzamin wstępny. Kandydaci mają do wyboru studia w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym.

Opis kierunku możecie znaleźć na studiować.plkierunek psychologia

Aby w pełni móc wykonywać samodzielnie zawód psychologa, należy najpierw odbyć staż zawodowy.

Rynek pracy

Absolwentom psychologii rynek pracy daje duży wybór. W zależności od specjalizacji zatrudnienie można znaleźć m. in. w klinikach, szpitalach, w poradniach psychologiczno- pedagogicznych, w ośrodkach odwykowych, więziennych, w działach personalnych, firmach doradczych, czy urzędach pracy.

Warto wspomnieć, iż każda większa forma, dbająca o stan zdrowia psychicznego swoich pracowników, zatrudnia psychologa, który ma doradzać i pomagać pracownikom. Dodatkowo psycholodzy mogą zajmować się prowadzeniem badań naukowych, nauczaniem na różnych szczeblach edukacji, marketingiem, reklamą, czy badaniami opinii publicznej.

Jak możecie zauważyć miejsc na rynku pracy jest naprawdę wiele. Dodam jednak od siebie, że obecnie rynek pracy pod względem wykształconych psychologów jest przepełniony. Ilość absolwentów tego kierunku znacznie przekracza zapotrzebowanie- zwłaszcza jeżeli mówimy tutaj o poradniach typowo psychologicznych. Tak samo dzieje się w innym dziedzinach, ponieważ psycholodzy muszą konkurować nie tylko z kolegami z wydziału, ale także absolwentami innych kierunków, takich jak: dziennikarstwo, czy marketing.

Ile zarabia Psycholog?

Według firmy HR Sedlak & Sedlak miesięczne wynagrodzenie psychologa wynosi 2 450 zł. Zarobki 50% psychologów wahają się od 2 000 zł. do 3 000 zł. Premia stanowi średnio 8% pensji całkowitej psychologa.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Studia psychologiczne to często tak naprawdę początek, punkt wyjścia do dalszej edukacji. Dokształcać możecie się w szkołach psychoterapii, czy na studiach podyplomowych. Czekają na Was także szkoły trenerskie czy też inne kursy i szkolenia.

Uzupełnianie edukacji konieczne jest u psychologów klinicznych, którzy zamierzają zajmować się psychoterapią.

Opinie o zawodzie

Monika F. z Warszawy pracuje w zawodzie psychologa od roku. Zobaczcie, co chciałaby powiedzieć przyszłym studentom psychologii:

„Zawód psychologa nie ogranicza się tylko do szkół, czy poradni specjalistycznych. Wiele osób  znajduje zatrudnienie np. w firmach, lub oferują przeróżne szkolenia dzięki którym biznesmeni, nauczyciele, czy kierownicy rozwijają swoje umiejętności. W dzisiejszym świecie trzeba umieć sprzedać swój wizerunek i posiadaną wiedzę.” Jakie przedmioty trzeba zdawać na  maturze? „Ogólnie rzecz biorąc orientuję się tylko w uczelniach warszawskich i łódzkich. Przyjmują tam egzamin maturalny z takich przedmiotów jak: matematyka, angielski, polski, biologia, geografia, WOS lub historia. Zachęcam do wchodzenia na strony interesujących Was szkół i uczelni. Znajdziecie tam informacje odnośnie rekrutacji.”

Opinię o zawodzie przedstawiła także Ewelina K. z Krakowa.

„Wiele osób myśli, że jak już ktoś jest empatyczny i interesuje się człowiekiem to tylko na psychologię. Przecież można interesować się psychologią np. czytać, chodzić na szkolenia, ale robić coś innego w życiu. Tym bardziej, że rynek jest przesycony psychologami.

Pracowałam jako pedagog, a obecnie pracuję jako psycholog i zauważam jeszcze jedną rzecz – wielu psychologów i pedagogów to niestety osoby, które myślą, że wiedzą już wszystko. Nie chcą się przyznawać do niewiedzy, ale na szczęście jest też dużo dobrych psychologów i fakt jest taki, że za nasze pensje trudno jest się dalej kształcić.”

Ania Z. z Poznania, która od 2 lat pracuje w zawodzie napisała nam, że:

„Zawód ten wymaga dużych poświęceń i ciągłego doskonalenia. Płaca jest minimalna. nauczyciele zaraz po studiach dostają o wiele więcej niż psycholog. Chyba że psycholog trafi do szkoły. Wówczas ma taką samą stawkę co nauczyciel, ponieważ obowiązuje go karta nauczyciela. Z tego co jednak słyszałam, psycholog w szkole zazwyczaj pracuje na pół etatu.”

Co poradzisz przyszłym psychologom? „Jeżeli chcecie być psychologiem, musicie mieć silną psychikę – to podstawa! Studia Was tego nie nauczą. Dopiero życie wystawi Was nie raz na ciężką próbę. Pamiętajcie, że psycholog pracuje z ludźmi i ich emocjami.”

Jak oceniasz zarobki psychologów? „Zarobki są różne. Jeśli chcecie dobrze zarabiać – nie dajcie się zaszufladkować. Interesujcie się różnymi dziedzinami psychologii i nie żałujcie pieniędzy na podnoszenie kwalifikacji Tu wciąż trzeba się doskonalić i uaktualniać wiedzę – zresztą jest to wymóg zapisany w kodeksie etyczno- zawodowym psychologa. Praca daje satysfakcję, ale jeśli zabieracie ją do domu, albo pracujecie za dużo – wypala.”

 

Czy wśród Was są przyszli psycholodzy?

 

Źródła: 123test.pl, kariera.pl, uczelnie.info.pl, perspektywy.pl, wynagrodzenia.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Halina pisze: 2013/01/08 o 16:12

  ja bardzo chciałabym iść na psychologię, tylko obawiam się, czy po tym kierunku dostanę pracę, bo bardzo dużo osób z tego co się dowiedziałam wybiera ten kierunek

  (odpowiedz)
  • Joanna pisze: 2013/02/05 o 22:38

   to wcale nie jest prawda, śmiało wybierz ten kierunek jeśli cię on interesuje

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook