Zawód Charakteryzator (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Charakteryzator

Każdy z Was, kto chciałby wykonywać ten zawód musi nastawić się na ciągłe zdobywanie wiedzy i ciężką pracę, która bez talentu, zaangażowania, poświęcenia i pomysłowości na pewno nie zagwarantuje Wam wybicia się w tym zawodzie.

Zawód Charakteryzator

Pracę charakteryzatora można porównać do tworzenia sztuki. Mówiąc już konkretniej, charakteryzator współpracuje z aktorami zarówno w teatrach, telewizji jak i na planie filmowym. Za pomocą kosmetyków, peruk, zarostów i całego arsenału innych środków nadaje  twarzy i sylwetce aktora cechy wieku i osobowości odtwarzanej przez niego postaci. Zamienia ona wygląd aktorów tak, aby jak najbardziej odzwierciedlali oni swoje role.

W tym zawodzie liczy się przede wszystkim pomysłowość, wyobraźnia plastyczna oraz zdolność pracy w ekstremalnych warunkach. Warto być cały czas na czasie – śledzić nowe kosmetyki, trendy, techniki, a także poszukiwać inspiracji w życiu codziennym.

Czym właściwie jest charakteryzacja?

Charakteryzacja zajmuje się tworzeniem postaci, której cechy zewnętrzne różnią się zazwyczaj od cech osoby, która została poddana temu zabiegowi. Jest to nadanie czyjejś twarzy i sylwetce zewnętrznych cech innej osoby.

Wykształcenie Charakteryzatora

Najlepszym rozwiązaniem będzie ukończenie kierunku z zakresu sztuk plastycznych na jednej z uczelni artystycznych. Takie studia zagwarantują Wam dobre podstawy, do bycia najlepszym w zawodzie. Następnie czeka już Was nauka  w jednej ze szkół charakteryzacji. Jeżeli będziecie absolwentami szkoły wyższej, przygotowanie do zawodu w szkole charakteryzacji nie powinno Wam zająć dłużej niż rok. Zajęcia na tej uczelni, to przede wszystkim praktyka. Będziecie próbować swoich sił w szkolnych pracowniach, jak również pomagać na planach filmowych, czy w teatrze.

W programie nauczania szkół charakteryzacji znalazły się takie zajęcia jak:

 • Charakteryzacja filmowa
 • Charakteryzacja telewizyjna
 • Charakteryzacja modowa
 • Charakteryzacja teatralna
 • Wizaż
 • Stylizacja ubioru
 • Dynamiczne i statyczne efekty specjalne
 • Rysunek
 • Kreowanie postaci
 • Perukarstwo
 • Wyrób bród, wąsów i baków
 • Klejenie zarostów
 • Analiza kolorystyczna

Oczywiście nie wymieniłam wszystkich przedmiotów. Jest ich znacznie więcej. Podstawą do uzyskania dyplomu ukończenia szkoły jest wykonanie pracy dyplomowej i jej pozytywna ocena przez komisję. Wśród jurorów niejednokrotnie zasiadają (prócz kadry nauczycielskiej) ludzie kina, telewizji, a nawet polityki.

Musicie jednak przede wszystkim pamiętać, że o ile wykształcenie jest ważne i może pomóc Wam w karierze, to najważniejsze jest zdobycie doświadczenia. W tej pracy liczy się profesjonalizm, oryginalność, otwartość na wprowadzanie innowacji, szokowanie, a tego można najlepiej nauczyć się podczas zadań praktycznych pod okiem największych mistrzów.

Rynek pracy

Pracę jako charakteryzator można znaleźć w teatrze, telewizji, czy na planach filmowych. Już na studiach wasze poczynania będą obserwowane przez potencjalnych pracodawców, zatem musicie pokazać się z jak najlepszej strony i włożyć ogrom chęci w naukę. Najlepsi bardzo szybko znajdują pracę tuż po ukończeniu kursu.

Praca charakteryzatora jest z pewnością zajęciem twórczym, przyjemnym, ale jednocześnie bardzo ciężkim. Wbrew pozorom nie wszyscy znajdują zatrudnienie w najlepszych instytucjach  W tym zawodzie trzeba stale pracować na pozycję. Wszystko zależy więc nie tylko od talentu, ale też od zaangażowania i chęci ciągłego rozwoju.

Ile zarabia Charakteryzator?

Bardzo ciężko powiedzieć, ile zarabia charakteryzator. Oczywiste jest, że im bardziej znani i doceniani na rynku będziecie, tym samym czeka Was mnóstwo zleceń i na pewno satysfakcjonujące zarobki.

Etatowi charakteryzatorzy w teatrze zaczynają od 1400 zł miesięcznie. Ale już w branży filmowej, czy reklamowej zarobki są o wiele większe i sięgają poziomu kilkunastu tysięcy miesięcznie.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Zawód charakteryzatora, to ciągły rozwój własnych umiejętności. Jeżeli chcecie być znani i doceniani w tym zawodzie, musicie cały czas się doszkalać. Każdy dodatkowy kurs, a tych nie brakuje, na pewno pozwoli Wam zdobyć dodatkową wiedzę.

Opinie o zawodzie

Napisała do na Kasia J. z Warszawy, studentka jednej ze szkół charakteryzatorskich:

„W tym roku kończę Szkołę Dziewulskich i jestem zachwycona. Praktyki były niesamowite, wykładowcy czynni zawodowo, miły personel, rzetelna wiedza i super podejście do nas mało doświadczonych życiem.” Czym dokładniej chciałabyś się zajmować? „Stawiam na teatr, ponieważ właśnie tam charakteryzacja jest na wysokim poziomie. Dużo się dzieje za kulisami.”

Swoją opinię przysłała nam także Laura L. z Krakowa.

„Charakteryzator jest dobrym zawodem dla ludzi obdarzonych wyobraźnią plastyczna. Jest naprawdę ciężko, ale jak w każdym zawodzie trzeba chcieć się nauczyć aby umieć. Nikt nie da gotowej recepty na sukces.”

 

Czy charakteryzacja, to rzeczywiście sztuka? Wypowiedzcie się.

 

 

Źródło: studiuj.pl, uczelnie.info.pl, perspektywy.pl, opinieouczelniach.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. www.xmc.pl pisze: 2020/11/28 o 04:43

  W zyciu nie chodzi o to, by siebie odnalezc. W zyciu chodzi o to, aby siebie samego stworzyc. – George Bernard Shaw

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook