ranking-szkol-wyzszych-2011

RANKING SZKÓŁ WYŻSZYCH 2011

Już wkrótce wielu z Was stanie przed ważną decyzją – wyborem studiów. Jeśli jesteście na etapie poszukiwań i szukacie argumentów, które pozwolą Wam podjąć tę decyzję, to z pewnością warto zajrzeć do tegorocznego Rankingu Szkół Wyższych. Sprawdźcie, jakie uczelnie w Polsce zdobyły miano najlepszych.

Ranking opracowany przez miesięcznik edukacyjny „Pespektywy” i dziennik „Rzeczpospolita” został zorganizowany po raz dwunasty. Kapituła Rankingu, a więc osoby decydujące o jego wyniku, wzięła pod uwagę aż 265 uczelni zarówno państwowych, jak i niepublicznych. Przedstawiamy Wam TOP 10 polskich uczelni wyższych:

  1. Uniwersytet Warszawski
  2. Uniwersytet Jagielloński
  3. Politechnika Warszawska
  4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  5. Politechnika Wrocławska
  6. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  7. Uniwersytet Wrocławski
  8. Politechnika Łódzka
  9. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  10. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Celem Rankingu Szkół Wyższych jest zasugerowanie potencjalnym studentom uczelni, na którą z nich warto zwrócić uwagę. Jest on zatem próbą doradzenia maturzystom. Każdy zainteresowany powinien uwzględnić całość rankingu, ale także kryteria, które decydowały o jego wyniku. Liczyły się m.in.: prestiż, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki studiowania i umiędzynarodowienie. Daje to przyszłym studentom możliwość spojrzenia na uczelnie wyższe z różnych stron. Przykładowo: ci z was, dla których priorytetem jest bogate wyposażenie uczelni, komfort akademików, zwrócą uwagę na warunki studiowania. Dla innych z kolei ważniejszy będzie prestiż, a ten przekłada się na opinię pracodawców o danej uczelni lub liczbę olimpijczyków. Kapituła rankingu zapowiedziała, że kryteriów oceniania uczelni będzie przybywać:

– Dobrze jest doceniać odwagę i nowoczesność programów studiów proponowanych przez uczelnie. Musimy doprowadzić do tego, żeby były elastyczne. Dzięki temu zniknie problem studiowania jednocześnie na drugim kierunku – mówi profesor Kleiber – prezes Polskiej Akademii Nauk i przewodniczący rankingu.

Przyglądając się rankingom z zeszłych lat okazuje się, że Uniwersytet Warszawski już dwa razy z rzędu znalazł się na pierwszym miejscu, a wśród uczelni technicznych od trzech lat króluje Politechnika Warszawska. Na uwagę zasługują także uczelnie pedagogiczne – tu od wielu lat prym wiedzie Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Warto przyjrzeć się też Politechnice Gdańskiej, która wykazała się największym awansem w porównaniu z rokiem ubiegłym (z 27 na 11 miejsce). Rankingi pokazują także, że wśród uczelni niepublicznych po raz dwunasty pierwsze miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

W rankingu znalazło się 90. najlepszych uczelni w kraju.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook