juwenalia 2011 warszawa

Juwenalia – studenckie święto

Nie oszukujmy się – studia to nie tylko ciężka praca i multum egzaminów w czasie sesji. Nieprzespane noce mogą przecież wiązać się także z dobrą zabawą. A jeśli o studenckiej zabawie mowa, nie sposób pominąć miesiąca maja i juwenaliów – największego święta polskich żaków.

To właśnie w maju w wielu akademickich ośrodkach w Polsce władze przekazują studentom symboliczne klucze do bram miast. Na kilka dni w roku Warszawa, Kraków, Wrocław i wiele innych miejsc w całym kraju zamienia się w studencki raj. Praktyka pokazuje jednak, że cały majowy miesiąc staje się wielkim świętem młodych. W tym intensywnym okresie organizowane są koncerty, imprezy kulturalno-sportowe oraz specjalność każdych juwenaliów i swoisty punkt kulminacyjny – pochód studentów. Ta niezwykle barwna i huczna parada zawsze przyciąga tłumy zainteresowanych. Studenci, mogący wykazać się fantazją, przebierają się za najbardziej wymyślne postaci, stworzenia, rzeczy nawet idee – pomysły często są surrealne. Liczy się radość, młodość, przyjaźń, zabawa i beztroska, czyli kwintesencja studenckiego święta.

Juwenalia w Krakowie
Najstarsze. W tym roku odbyły się w dniach od 17 do 22 maja. Studenci bawili się z takimi grupami muzycznymi jak Hey, Coma, Myslovitz, Lao Che, Strachy Na Lachy, Fisz Emade i wieloma innymi. Na szczególną uwagę zasługują juwenalia na Miasteczku Studenckim AGH, gdzie tradycją stało się koncertowanie i wspólne grillowanie.

Juwenalia w Warszawie
Juwenalia w stolicy – w zależności od uczelni – przybierają różne nazwy: „Akademikalia”, „Ksawenalia” czy „Medykalia” to jedne z wielu. Jedną z kluczowych imprez tego okresu są „Akademikalia” organizowane przez Samorząd Studentów SGH. Tegoroczne warszawskie juwenalia trwają od 5 maja do 3 czerwca. Na juwenaliowych scenach pojawiły lub pojawią się zespoły: Indios Bravos, Paprika Korps, Sidney Polak, Perfect, Jamal, Guano Apes i wiele innych.

Juwenalia we Wrocławiu
Trwały od 9 do 15 maja. Na zachodzie kraju organizatorzy zaplanowali wiele imprez, koncertów, turniejów sportowych i innych atrakcji. Wśród zaproszonych gwiazd muzyki pojawili się m.in.: Rahim, L.U.C., Blenders, Vavamuffin.

W wielu innych miastach zdążyć można jeszcze na ostatnie juwenaliowe koncerty i zabawy. Ci z Was, którzy – już teraz – chcieliby doświadczyć tej przyjemniejszej strony studiowania, mogą – poza stolicą – odwiedzić np. Poznań lub Łódź.

Harmonogram juwenaliów w tych miastach znajdziecie poniżej:

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook