Zawód Trener Personalny (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Trener personalny

Jesteście aktywni? Lubicie ruch i zdrowie? Chcecie powiązać swoją przyszłość ze sportem? Jeżeli dzień bez codziennego treningu, czy wizyty na siłowni, jest dla Was dniem straconym, to może zastanówcie się nad wykonywaniem zawodu Trenera Personalnego.

Zawód Trener personalny

Trener Personalny, nazywany inaczej trenerem osobistym, to osoba, której zadaniem jest pomoc ludziom w osiągnięciu, lub utrzymaniu pożądanej kondycji fizycznej i sylwetki. Zadaniem jest dopasowanie programu ćwiczeń oraz odpowiedniej diety dla swojego klienta, uwzględniając jego warunki fizyczne, stan zdrowia oraz charakter.

Idealny Trener Personalny powinien posiadać wiedzę praktyczną i teoretyczną na temat zdrowia i budowy ludzkiego ciała. Praca zaczyna się od wywiadu, dzięki któremu trener personalny może poznać charakter, stan zdrowia, kondycję oraz nawyki swojego klienta. Na podstawie takiego wywiadu zostaje opracowany szczegółowy program ćwiczeń i diety, dopasowany dla każdej osoby indywidualnie. Taki wywiad jest także doskonałym źródłem wiedzy w jaki sposób skutecznie motywować klienta do ćwiczeń i utrzymywania diety.

Jeżeli chodzi o cechy charakteru, to najważniejsza jest komunikatywność. Praca Trenera Osobistego, to przede wszystkim praca z ludźmi. Duże znaczenie ma także łatwość w nawiązywaniu kontaktów, umiejętność przekonywania innych do swoich racji oraz samodyscyplina i pewność siebie. Zdarzają się klienci którzy bez szybkich rezultatów poddają się w walce o idealną sylwetkę. W takich przypadkach Trener osobisty musi wykazać się profesjonalizmem, cierpliwością i zdecydowaniem.

W momencie w którym Trener Personalny poznaje potrzeby klienta i cel przystępuje do wyznaczenia odpowiednich ćwiczeń, motywacji, jak również dba o bezpieczeństwo klienta.

Wykształcenie Trenera personalnego

Zawód Trenera Osobistego można wykonywać po ukończeniu specjalności „Trener osobisty” m. in. na kierunku turystyka i rekreacja. Istnieją też liczne kursy przygotowujące do wykonywania tego zawodu. Zajęcia mają na celu zdobycie praktyki w umiejętnym stosowaniu treningu.

W programie nauczania można spotkać się tematami związanymi z racjonalnym żywieniem, odnową biologiczną, medycznymi aspektami aktywności ruchowej i wysiłku fizycznego. Studenci zdobywają także wiedzę z zakresu podstawowych chorób, patologii, ich profilaktyki i treningu zdrowotnego. Podstawy psychologii i socjologii mają pomów w motywacji klientów oraz w kształtowaniu stosunków interpersonalnych  między trenerem, a osobą ćwiczącą.

Opis kierunku Turystyka i Rekreacja możecie znaleźć na Studiowac.plkierunek Turystyka i Rekreacja

Rynek pracy

W Polsce zawód Trenera Osobistego pojawił się dość niedawno. Spowodowane jest to wzrostem komfortu życia Polaków oraz ogólną zmianą stylu życia społeczeństwa. Ludzie coraz bardziej zaczynają dbać o swój wygląd i zdrowie. Poza tym z roku na rok zwiększa się liczba osób z wyższym wykształceniem, które bardzo często zajmują się pracą siedzącą, za biurkiem… Wyjście na siłownię, czy spotkanie się z trenerem personalnym staje się jedyną okazją na trochę ruchu.

Wyżej wymienione czynniki spowodowały, że zawód Trenera Personalnego cieszy się coraz większą popularnością, dlatego też pojawia się coraz więcej ofert pracy. Wykonywanie tego zawodu jest alternatywą dla osób, które chcą związać swoją przyszłość zawodową ze sportem i propagowaniem zdrowego trybu życia.

Jak już wspomniałam popyt na Trenerów Personalnych wciąż wzrasta, jednakże nie da się ukryć, że na chwilę obecną, zawodowo tę profesję wykonuje zaledwie kilkaset osób, podczas gdy w Zachodniej Europie i USA, jeden trener przypada na 100 mieszkańców.

Trenerzy Personalni oprócz zatrudnienia w klubach fitness i siłowniach mogą także otworzyć własną działalność gospodarczą. Miejsce pracy jest uzależnione od rodzaju uprawianego sportu. Może być to sala gimnastyczna, basen, siłownia, park, a także dom klienta. Trenerzy najczęściej posiadają konkretną dziedzinę, w której się specjalizują np. kulturystykę czy fitness.

Ile zarabia Trener personalny?

Według firmy HR Sedlak&Sedlak, miesięczne wynagrodzenie trenera sportowego wynosi 2 300 zł. Zarobki 50% trenerów sportowych wahają się od 1 500 zł. do 4 386 zł. Premia stanowi średnio 11% pensji całkowitej trenera sportowego,

Dodatkowe informacje

Według subiektywnej opinii duże znaczenie w wykonywaniu tego zawodu ma wygląd. Powiedzenie „Jak Cię widza, tak Cię piszą” doskonale pasuje w tym przypadku. Osoba z doskonałą budową ciała i nienaganną prezencją będzie wiarygodniejsza jako trener, który ma być przecież wzorem dla klienta. Jeśli trener osobisty ma pomagać w poprawie sylwetki, jego własna sylwetka powinna o tym świadczyć.

Opinie o zawodzie

Marcin L. z Warszawy od 2 lat pracuje jako Trener personalny w jednej ze stołecznych siłowni. Zobaczcie, jaką ma dla Was radę:

„Początkującemu trenerowi doradzam, aby prowadził jak najwięcej szkoleń. Z różnych tematów, dla różnych grup, w różnych miejscach. Nieważne za jakie pieniądze i w jak trudnych warunkach. W naszym zawodzie – jak w niewielu innych – doświadczenie to największy potencjał. Oczywiście, po ukończeniu szkoły trenerów.”

Krzysiek K. również ze stolicy pracuje w tym zawodzie od roku:

„Chcę tu podkreślić – nie każdy może zostać trenerem, bo nie każdy odnajdzie w naszym zawodzie coś dla siebie. To, co dla mnie jest plusem, dla osoby o odmiennym temperamencie, będzie wielkim minusem. Mnie fascynuje: nieustanne poznawanie nowych ludzi, podążanie za ich mądrością i odmiennością, dzielenie się wiedzą (to działa w obie strony!), przymus ciągłego rozwoju, podróże i fakt, że każdy warsztat na identyczny temat, wygląda zupełnie inaczej. Minusów nie widzę, poza sporym zmęczeniem – to nie jest zawód na 5 dni w tygodniu po 8 godzin, „od do”. Sporym zagrożeniem dla trenera może stać się rutyna – mam nadzieję, że uda mi się tej pułapki uniknąć.”

 

Jakie jest Wasze zdanie, na temat tego zawodu?

 

Źródło: wynagrodzenia.pl, perspektywy.pl, zawodowe.com
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Dawid pisze: 2013/03/04 o 17:37

  ja cche zostać trenerem personalnym-dużo godzin na siłowni mnie czeka

  (odpowiedz)
  • Marcin pisze: 2013/03/05 o 21:21

   to co mi się tu podoba to kontakt ciągle z nowymi ludźmi

 2. Edmund pisze: 2020/08/06 o 15:10

  Mam na imię Edmund i studiowałem trenera personalnego podyplomowo w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Jestem mile zaskoczony, wysokim poziomem i innowacyjną formą tych studiów. Mam kwalifikacje, o które walczyłem.

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook