Język Polski 2013, podstawowy (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2013 – język polski podstawowy – arkusze maturalne

6 maja maturzyści podeszli do pierwszego egzaminu maturalnego w 2013 roku. Zobaczcie z jakim tekstem przyszło im się zmierzyć oraz jakie lektury pojawiły się na maturze.

Tematy

Pierwsza część egzaminu, czyli rozumienie tekstu czytanego dotyczyła tekstu popularnonaukowego „Świat w 44 zerach”, dziennikarza i naukowca Tadeusza Rożka. Maturzyści musieli zmierzyć się z 14 pytaniami do tekstu o wszechświecie i człowieku, ze zbioru „Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi”.

Druga część, to pisanie tekstu w oparciu o inny tekst literacki. Maturzyści mieli do wyboru dwa tematy:

  1.  Porównaj obrazy przeszłości  i refleksje na temat pamięci ukazane we fragmentach noweli Elizy Orzeszkowej „Gloria Victis” i w wierszu Kamila Baczyńskiego „Mazowsze”. W analizie zwróć uwagę na osoby mówiące w obu tekstach.
  2. Co o autorytecie pisał w „Przedwiośniu” Stefan Żeromski i jaką mu wyznaczał rolę w życiu społeczeństwa? Analizując przedstawiony fragment, zwróć uwagę na stosunek bohaterów do autorytetów.

Opinie

Według ogólnych opinii matura podstawowa z języka polskiego była łatwa. Lektury, które pojawiły się w arkuszu były dokładnie przerabiane na lekcji języka polskiego i uczniowie nie powinni byli mieć problemów z udzieleniem poprawnych odpowiedzi.

Jeżeli ktoś przeczytał lektury z podstawy programowej, to na pewno poradził sobie z częścią drugą. Jedynie zęść pierwsza sprawiła trochę problemów zdającym.

Link do arkusza:

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook