Matura 2013, WOS (Fot.Babciakorekta, WIkipedia.pl)

Matura 2013 – WOS rozszerzony – arkusze maturalne

Egzamin maturalny z Wiedzy o Społeczeństwie, to jeden z najczęściej wybieranych egzaminów  dodatkowych na maturze.

Tematy

Matura z WOS- u na poziomie rozszerzonym składała się z trzech części, a dokładniej z 24 zadań. Pierwsza z nich, czyli testowa zawiera m.in. zadania dotyczące mniejszości narodowych, struktury społecznej, obywatelskiego nieposłuszeństwa, Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, referendum ogólnokrajowego w Rzeczpospolitej Polskiej, czy państw członkowskich Unii Europejskiej. Druga część składała się z 8 zadań i dotyczyła analizy materiałów źródłowych. W części trzeciej należało napisać wypracowanie na jeden z poniższych tematów:

  • Scharakteryzuj problem praw i wolności politycznych w Polsce po 1989 roku.
  • Od traktatu paryskiego do traktatu z Lizbony – scharakteryzuj etapy integracji europejskiej w aspekcie gospodarczym i terytorialnym oraz strukturę instytucjonalną Unii Europejskiej.

Opinie

O ile maturzyści nie mieli większych problemów z zadaniami testowymi, to niestety teksty źródłowe przysporzyły uczniom problemów. Najtrudniejsze okazało się zadanie pisemne. Maturzyści ocenili tematy jako dość trudne.

„Najbardziej obawiam się tego, czy dobrze zrozumiałam temat wypracowania. Wybrałam pierwszy temat i obawiam się, że nie odpowiedziałam wystarczająco dobrze” – mówi Kinga z Gdańska.

Zobacz arkusz online

 

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook