Agrafka Agory

Agrafka Agory – już milion złotych dotacji na lokalne programy stypendialne

Wyrównywanie szans edukacyjnych oraz motywowanie studentów do dalszego rozwoju i pracy, a także popularyzacja idei stypendiów edukacyjnych w Polsce to główne cele programu ?Agrafka Agory?. Fundacja Agory i Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce w ciągu ośmiu lat przyznały ponad milion złotych na ten cel. W VIII edycji ?Agrafki Agory? kolejne 8 lokalnych organizacji pozarządowych, przyznających stypendia, otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 68 400,00 zł.

Stypendia Programu ?Agrafka Agory? to dla wielu młodych ludzi ?przepustka na studia?, bez której trudno byłoby im podjąć decyzję o rozpoczęciu nauki na uczelni w większym mieście.

Do konkursu w ramach VIII edycji Programu startowało 30 organizacji. Komisja oceniła nadesłane zgłoszenia i wybrała osiem, które spełniły kryteria merytoryczne i tym samym przyznała im dotacje na stypendia dla studentów pochodzących z małych miejscowości,  objętych zasięgiem działania dofinansowanych organizacji. Jedno stypendium w roku akademickim 2013/2014 wyniesie 380,00 zł miesięcznie i będzie wypłacane przez 9 miesięcy, począwszy od października 2013 r.

Wśród lokalnych organizacji stypendialnych, które uzyskały dofinansowanie w VIII edycji Programu ?Agrafka Agory?są:

  1. Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego (Wieluń )
  2. Fundacja Pokolenia (Janiszewko)
  3. Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak  (Brzozów )
  4. Regionalna Fundacja Rozwoju „Serce” (Kolbuszowa )
  5. Stowarzyszenie „Czajnia” (Tomaszów Lubelski )
  6. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego  (Solec Kujawski )
  7. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dębno (Dębno)
  8. Towarzystwo Samorządowe (Konin)

Komisja oceniając tegoroczny poziom Konkursu  ?Agrafka Agory? jako bardzo wysoki, zauważyła, że coraz więcej lokalnych programów stara się związać stypendystów z organizacją i włączyć ich w zbieranie środków na kolejne edycje konkursów stypendialnych. Słabym punktem wielu wniosków było nieangażowanie w realizację programów stypendialnych przedstawicieli szkół, parafii, samorządu lokalnego. Komisja zwróciła uwagę, że w niewielu wnioskach obecna jest rzetelna, poparta statystykami diagnoza potrzeb lokalnych (np. stworzona w partnerstwie z lokalnymi szkołami) analiza, jak wiele młodych osób chciałoby rozpocząć studia). Co ciekawe, tylko kilka organizacji wskazywało  wykorzystanie narzędzi social media, blogów stypendystów jako jedną ze ścieżek promocji programów stypendialnych.

?Agrafka Agory? to partnerski program  Fundacji Agory i  Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce realizowany od 2006 r. Więcej informacji o Programie można znaleźć na stronie www.filantropia.org.pl.

 

Źródło: informacja prasowa

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook