Po maturze (Fot.freedigitalphotos.net)

Rozterki licealistów – matura i co dalej?

Z badań przeprowadzonych przez socjologów Uniwersytetu Białostockiego wynika, że maturzyści przestają wierzyć w to, że tytuł magistra może pomóc w odnalezieniu pracy.

Badania „Matura i co dalej” zostały przeprowadzone wśród maturzystów z Białegostoku. W sumie było 1872 ankietowanych.

Z badań wynika, że spadło zainteresowanie studiowaniem. Jeszcze w 2010 roku o dalszym kształceniu na uczelniach wyższych myślało 78 % maturzystów – obecnie jest ich tylko 64 %. Dodatkowo warto wspomnieć, że wciąż wzrasta odsetek młodych ludzi, którzy od razu po maturze chcą iść do pracy – z 12 % w 2010 r. do 25% w 2013 r.

Dlaczego tak jest?

Według maturzystów obecnie tytuł magistra, licencjata, czy inżyniera nie są brane pod uwagę na rynku pracy. Ważniejsze są: znajomość języków obcych, doświadczenie, pracowitość, talent oraz nie da się ukryć znajomości i szczęście.

Całkowity brak zainteresowania?

Tego nie można powiedzieć. Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak prawo, czy informatyka. Jednak coraz mniej maturzystów chce studiować, np. budownictwo, które jeszcze kilka lat temu było jednym z bardziej obleganych kierunków na uczelniach państwowych. Wynika to zapewne z pogłębiającego się kryzysu w tej branży.

Na zainteresowanie nie może także narzekać pedagogika, czy administracja. Wzrosła również liczba osób chcących studiować psychologię, dietetykę, czy fizjoterapię.

Niepokojący jest fakt, że wielu młodych ludzi obawia się, że nie ukończy studiów, nie znajdzie zatrudnienia, a tym samym będą musieli wyjechać za granicę.

Jesteśmy ciekawi Waszych opinii na ten temat.

 

Źródło: bialystokonline.pl
J. Jankowska

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook