Lektoraty (Fot.freedigitalphotos.net)

Co to są lektoraty?

Z pewnością macie świadomość, że nauka na uczelni wygląda zupełnie inaczej niż w szkole średniej. Tutaj nie ma lekcji a przedmioty ogólnouniwersyteckie, ćwiczenia, wykłady i… właśnie lektoraty.

Lektoraty, to mówiąc najprościej zajęcia z języków obcych. Nie od dziś wiadomo, że umiejętność posługiwania się nimi jest cenną umiejętnością i warto szlifować swoją wiedzę przez całe życie.

Uczelnie dbając o to, aby ich studenci zostali dobrze przygotowani do poradzenia sobie w życiu zawodowym wprowadziły dodatkowe zajęcia z nauki języka. Musicie jednak wiedzieć, że większość uczelni oferuje takie zajęcia dopiero na II roku. I począwszy od II roku studenci mają prawo do zaliczenia egzaminu z języka obcego. Jest on obowiązkowy. Co prawda nie ma obowiązku uczestniczyć w lektoratach, ażeby do niego podejść. Wystarczy jedynie zapisać się w odpowiednim momencie na egzamin. Sytuacja jest korzystniejsza dla osób, które posiadają już certyfikat uznany przez szkołę Języków Obcych.  Tacy studenci mogą liczyć na wpis do indeksu na podstawie przedstawionego dokumentu. Ocena zależy od tego na jakim poziomie jest certyfikat  wedle Rady Europy (B1, B2) i jaka ocena na nim widnieje.

Mimo jednak, że lektoraty nie są obowiązkowe, warto się na nie zapisać. Dzięki nim będziecie nadal mieć kontakt z językiem obcym oraz poszerzać swoją wiedzę. Jeśli jednak jesteście przekonani, że Wasze umiejętności są wystarczające, to może warto nauczyć się innego języka od podstaw, np. japońskiego. Studenci do wykorzystania mają 4 semestry, a swój wybór można zmienić po każdym z nich. Egzamin można zdawać jeszcze z innego języka.

Warto kilka dni przed rejestracją zobaczyć jakie lektoraty są dostępne oraz co mogłoby nas zainteresować.

Przed dokonaniem zapisów, studenci muszą najpierw przejść przez test z wybranego języka. Zajmuje on około godziny. Testy poziomujące rozwiązywane są online i w zależności od ilości uzyskanych punktów system zaproponuje odpowiedni poziom grupy. Wynik ten nie jest jednak wiążący. To student podejmuje decyzje, który poziom jest dla niego najlepszy.

Punkty ECTS przyznane studentom za zaliczenie lektoratów są rozliczane na V roku i przynajmniej dla nich warto chodzić na zajęcia, ponieważ ich mała ilość może być potem dużym problemem.

 

Źródło: uczelnie.info.pl
J. Jankowska

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook