Doradca inwestycyjny (Fot.morguefile.com)

Zawody: Doradca Inwestycyjny

Jeżeli interesujecie się giełdą, a co więcej obracacie papierami wartościowymi i całkiem dobrze Wam idzie, to może warto pomyśleć o wykonywaniu zawodu Doradcy Inwestycyjnego. Zobaczcie, czym się zajmuje, ile zarabia i co należy zrobić, aby wykonywać ten zawód.

Doradca Inwestycyjny

Doradca inwestycyjny w ramach odpłatnych usług świadczonych przez dom maklerski udziela rad i informacji w zakresie obrotu papierami wartościowymi. Również sam może nimi zarządzać.

Mówiąc dokładniej, zajmuje się:

  • udzielaniem informacji klientom,
  • prowadzeniem analiz finansowych związanych z rynkiem kapitałowym,
  • wykonywaniem czynności związanych  z udzielaniem pisemnej lub ustnej rekomendacji nabycia lub zbycia określonych papierów wartościowych,
  • powstrzymywaniem klienta od zawarcia transakcji.

W zawodzie tym siedzisz przeważnie za biurkiem i właśnie z tego miejsca podejmujesz najważniejsze decyzje.

Osoby zainteresowane pracą w tym charakterze muszą posiadać ponadprzeciętne zdolności numeryczne i analityczne, świadomość kosztową i intuicję zawodową. Pracodawcy zwracają także szczególną uwagę na dotychczasowe doświadczenie kandydatów.

Czym jest doradztwo Inwestycyjne

Doradztwo inwestycyjne ? czynność  polegająca na przygotowaniu  w oparciu o potrzeby i sytuację klienta  pisemnej lub ustnej rekomendacji, która dotyczy:

  • kupna, sprzedaży, subskrypcji, wymiany, wykonania lub wykupu określonych instrumentów finansowych albo powstrzymania się od zawarcia transakcji dotyczącej tych instrumentów;
  • wykonania lub powstrzymania się od wykonania uprawnień wynikających z określonego instrumentu finansowego do zakupu, sprzedaży, subskrypcji, wymiany, wykonania lub wykupu instrumentu finansowego.

Wykształcenie

Do wykonywania tego zawodu niezbędne jest wykształcenie średnie lub wyższe ekonomiczne. Dostęp do zawodu blokuje także egzamin Komisji Papierów Wartościowych w Warszawie, którego zdanie skutkuje przyznaniem licencji doradcy.

Opis kierunku można znaleźć na Studiowac.pl  – kierunek ekonomia

Rynek pracy

Doradca inwestycyjny może znaleźć zatrudnienie w domach maklerskich, bankach i wielu innych instytucjach mających związek bezpośrednio lub pośrednio z gospodarką. Można powiedzieć, że rynek pracy jest otwarty na osoby pracujące w tym zawodzie, ponieważ w Polsce obroty papierami wartościowymi stają się coraz bardziej popularne. A co za tym idzie, zawód ten pnie się automatycznie w górę.

Ile zarabia doradca inwestycyjny

Rynkowe zarobki na stanowisku doradca inwestycyjny zawierąją się w przedziale od 20 000 zł. do 35 000 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 19 900 zł. Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć doradcy inwestycyjni to zarobki rzędu 45 000 zł. Powyżej tej kwoty zarabia 10% pracowników zatrudnionych na tym stanowisku.

Dodatkowe informacje

Wymagania względem osób wykonujących ten zawód:

  • Wiedza w zakresie rachunkowości, matematyki, statystyki
  • Zainteresowania urzędnicze
  • Zdolności: uzdolnienia rachunkowe, umiejętność rozumowania logicznego
  • Predyspozycje psychiczne i fizyczne: dobra pamięć, dyscyplina, umiejętność współdziałania, łatwość wypowiadania się w mowie i piśmie

Opinie o zawodzie

Andrzej J. z Warszawy od 6 lat pracuje jako doradca inwestycyjny. Zobaczcie, co ma Wam do powiedzenia:

?Chyba najtrudniej jest tym, którzy dopiero zaczynają, i nie mają formalnego doświadczenia. W jednym z DM usłyszałem kiedyś, że klienci wolą człowieka, który nie raz poniósł klęskę, niż takiego o którym nic nie wiedzą. Trzeba jednak przyznać, że jeżeli już wdrapiecie się powoli na tę drabinę, to będzie Wam znacznie łatwiej funkcjonować w tym zawodzie. A i wynagrodzenie jest warte poświęconego czasu i ciężkiej pracy. Jeżeli zatem marzy się Wam wykonywanie tego zawodu, to próbujcie. Pamiętajcie jednak, że trzeba być wytrwałym i silnym psychicznie człowiekiem, który dąży do celu. W innym wypadku ciężko będzie Wam się wybić.?

 

Źródło: moja-pensja.pl, psychodnia.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook