Uniwersytet Przyrodniczy (Fot.Szater,Wikipedia.pl)

Centrum Innowacyjno-wdrożeniowe w Lublinie

Nowym Centrum Innowacyjno-wdrożeniowym może pochwalić się Uniwersytet Przyrodniczy. Ma ono służyć badaniom w zakresie nowych technik i technologii w inżynierii rolniczej.

Budowa centrum kosztowała uczelnię 85 mln, z czego 95% stanowiła dotacja unijna. Można odnaleźć w nim m.in. centralne laboratorium medyczne, laboratorium odnawialnych źródeł energii oraz sale maszyn ogrodniczych i rolniczych.

,,Ma to być ośrodek, który będzie służył innowacji w gospodarce, szczególnie w technice rolniczej” – powiedział koordynator projektu prof. Wiesław Piekarski z Uniwersytetu Przyrodniczego. Prowadzone tu badania będą dotyczyć odnawialnych źródeł energii, inżynierii bezpieczeństwa, inżynierii chemicznej, a także geodezji i kartografii.

Jak zaznaczył Piekarski, trwa jeszcze proces wyposażania wnętrz w aparaturę i sprzęt do badań naukowych – ok. 60 proc. przetargów na dostarczenie specjalistycznych urządzeń jest już rozstrzygniętych. Nowy ośrodek naukowy ma być w pełni wyposażony do końca pierwszego kwartału 2014 r.

Obecny na uroczystości otwarcia wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda powiedział: ,,Czas, aby ta już wybudowana infrastruktura i wyposażenie przynosiły efekty. Najważniejszy będzie potencjał intelektualny i to, co zostanie wytworzone, zwłaszcza jeśli chodzi o komercjalizację wyników badań naukowych, aż do pełnej gotowości technologicznej. To pozwoli wznieść się polskiej gospodarce na wyższy poziom, być bardziej konkurencyjnym”

Nowe centrum składa się z dwóch czterokondygnacyjnych budynków połączonych łącznikiem. Mieści się tu 17 jednostek uczelni, natomiast w różnego rodzaju zajęciach w nowym centrum będzie uczestniczyć w sumie ok. 70 proc. wszystkich studentów Uniwersytetu Przyrodniczego.

 

Źródło: money.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

  1. natasza pisze: 2014/01/29 o 21:06

    awwww lublin <3

    (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook