Zawód Nauczyciel (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Nauczyciel

Jedni lubiani, podziwiani, szanowani. Inni znienawidzeni. Praca nauczyciela to nie jest łatwy zawód. Mówi się, że aby go wykonywać potrzebne jest powołanie. Prawda?

 

Zawód nauczyciel

Tradycja zawodu sięga starożytności, jednak początkowo nauczyciel traktowany był bardziej jako wykładowca czy mistrz. Obecnie jest to pracownik oświaty zajmujący się kształceniem dzieci i młodzieży. Nauczyciel w ciągu 45 minut lekcji przekazuje niezbędną wiedzę określoną ramami programu. Celem jest przygotowanie uczniów do sprawdzianów i egzaminów końcowych.

Podczas wykonywania tego zawodu przyda się umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu, otwartość, zdolność empatii oraz charyzma.

 

Wykształcenie nauczyciela

Aby zostać nauczycielem należy uzyskać dyplom uczelni wyższej na dowolnym kierunku, na którym dostępna jest specjalność nauczycielska. Jeśli takiej nie ma, można dodatkowo ukończyć studium pedagogiczne. Powinno się również zaliczyć kurs pedagogiczny (270 godzin zajęć z pedagogiki, psychologii i metodyki nauczania oraz praktyki w szkole).

Wyjątkiem jest zawód nauczyciela nauczania początkowego. Tu konieczne jest ukończenie pedagogiki wczesnoszkolnej, bo praca ta wymaga nieco innych umiejętności niż praca z dziećmi starszymi.

 

Rynek Pracy

Nauczyciele są i będą potrzebni, ponieważ nauka młodych ludzi jest obowiązkowa. Trzeba jednak zaznaczyć, że kryzys w oświacie powiązany z niżem demograficznym łączy się z koniecznością redukcji etatów wśród nauczycieli.

 

Ile zarabia nauczyciel?

Według firmy Sedlak&Sedlak miesięczne wynagrodzenie nauczyciela wynosi 2 987 zł. Zarobki 50% nauczycieli wahają się od 2 300 zł do 3 675 zł. Premia stanowi średnio 5% pensji całkowitej nauczyciela.

Do tego dochodzą dodatki (stażowy, motywacyjny, za nadgodziny, za wychowawstwo), które różnią się w zależności od stażu pracy, kwalifikacji oraz zamożności gminy.

 

Dodatkowe informacje

Warto wspomnieć o tym, że nauczyciele mogą także znaleźć pracę w szkołach niepublicznych, w instytucjach edukacyjnych jak również udzielać korepetycji.

Zakładając firmę edukacyjną powinno się:

  • założyć działalność gospodarczą
  • zadbać o odpowiednie pomieszczenie i materiały
  • zarejestrować się w Kuratorium Oświaty i w Wydziale Edukacji Starostwa Powiatu (niekoniecznie)

Ceny kursu są uzależnione od takich czynników jak:

  • poziom nauczania (szkoła podstawowa, średnia, studia, gimnazjum)
  • stopień naukowy i doświadczenie nauczyciela
  • miejsce wykonywania usługi
  • ilość nauczanych osób jednocześnie
  • jakość nauczania
  • rodzaju zajęć (korepetycje, kursy, przygotowanie do egzaminu)

 

Opinie o zawodzie

Monika K. od 2 lat pracuje jako nauczyciel:

?Jest to trudny i powodujący wypalenie wewnętrzne zawód. Podnosimy wciąż kwalifikacje, wypełniamy dziesiątki bzdurnych papierków, uczymy się nowych wytycznych nauczania, które za kilka miesięcy i tak ulegną zmianie. Taki oto mamy bzdurny systemu edukacji. Co więcej dzisiejsze dzieci są inaczej wychowywane. Myślę że nie czują nad sobą żadnej silnej ręki, która byłaby dla nich wzorem, a jednocześnie której by się bali.?

Marek W. jest nauczycielem z 10-letnim stażem pracy:

?Powiem tak, nauczyciel, który zasługuje na szacunek z pewnością go otrzyma, nawet od „trudnych” uczniów. Wiem z doświadczenia, że osoba, która emanuje pozytywną energią jest bardo dobrze odbierana w otoczeniu. Jeżeli nauczyciel wykazuje choćby ksztę „czynnika tyrana” uczeń potrafi odpłacić mu tym samym. Znam wykładowców, którzy potrafią uczyć, wymagają od swych owieczek naprawdę sporo, są konsekwentni w swoich działaniach, ale są mili, żartobliwi. Wtedy nawet uczeń podchodzi inaczej do swych obowiązków. Postawa nauczyciela udziela się uczniowi.?

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook