Matura język polski – darmowy kurs maturalny!

Matura język polski - darmowy kurs maturalny!
Wesele (fot.Pixabay)Wesele (fot.Pixabay)

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego jako dramat symboliczny

Mogliście już u nas na portalu przeczytać artykuł, w którym była mowa o Weselu Stanisława Wyspiańskiego, jeżeli jednak jeszcze go nie przeczytaliście to serdecznie zapraszamy do nadrobienia zaległości! Jesteście już…
czytaj dalej »

Książka z lat 20tych (fot.Pixabay)Książka z lat 20tych (fot.Pixabay)

Grupy literackie w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego

Jeśli czytając taki tytuł wiecie już czym było dwudziestolecie międzywojenne, punkt dla Was! Przypomnimy sobie podstawowe fakty. Pamiętacie w jakim okresie trwało? Dwudziestolecie międzywojenne inaczej może być nazywane międzywojniem, określa…
czytaj dalej »

Zbrodnia i kara - F. DostojewskiZbrodnia i kara - F. Dostojewski

"Zbrodnia i Kara" F. Dostojewskiego jako powieść psychologiczna

Książka Fiodora Dostojewskiego zapewne jest Wam znana, ale czy pod kątem powieści psychologicznej? Jeżeli nie, serdecznie zapraszamy do czytania, ponieważ skupimy się na analizie psychologicznej tego wyjątkowego dzieła. Na stronie…
czytaj dalej »

Arystoteles - pomnik w Grecji (fot.Wikimedia)Arystoteles - pomnik w Grecji (fot.Wikimedia)

Sylwetki ważnych filozofów greckich - Arystoteles

Mogliśmy przeczytać na stronie o Sokratesie i Platonie, zatem dzisiaj przedstawimy Wam ucznia Platona, czyli Arystotelesa. Arystoteles nazywany też Stagirytą lub po prostu Filozofem. Urodził się w roku 384 p.n.e.…
czytaj dalej »

Podobizna Platona - odlew w bronzie (fot.pixabay)Podobizna Platona - odlew w bronzie (fot.pixabay)

Sylwetki ważnych filozofów greckich - Platon

Na pewno kiedyś na lekcji polskiego czy historii mogliście usłyszeć o Akademii Platońskiej. W tym artykule będziecie mogli przeczytać o niej kilka zdań i poznać jej założyciela, którym był Platon. Akademia…
czytaj dalej »

Sokrates (fot.pixabay)Sokrates (fot.pixabay)

Sylwetki ważnych filozofów greckich - Sokrates

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak kiedyś pojmowane i rozumiane były wartości w życiu człowieka? Jakie filozofie towarzyszyły temu? Jeżeli nie to dobrze trafiliście, jeżeli tak zachęcamy do przeczytania kilku…
czytaj dalej »

Powieść epistolarna - czyli powieść w formie pisania listów (fot.Pixabay)Powieść epistolarna - czyli powieść w formie pisania listów (fot.Pixabay)

Cierpienia młodego Wertera – okres burzy i naporu, cechy bohatera werterycznego, powieść epistolarna

Witajcie, w tym artykule poznacie postać Johanna Wolfganga Goethego oraz Jego dzieło Cierpienia młodego Wertera, przypomnimy Wam kiedy był okres burzy i naporu oraz wymienimy cechy bohatera werterycznego. Ważnym pojęciem,…
czytaj dalej »

okno w bibliotece (fot. freeimages.com)

Motyw cierpienia w literaturze

Życie człowieka to chwile dobre i złe. To momenty szczęścia, ale i smutku. To radość, lecz to także czas, kiedy przychodzi cierpienie. A uczucie to niestety jest częścią życia każdego…
czytaj dalej »

motyw podróży (fot. freeimages.com)motyw podróży (fot. freeimages.com)

Motyw podróży, wędrówki w literaturze

Dobrze znany Ci zapewne z lat dzieciństwa autor bajek H. Ch. Andersen powiedział kiedyś, że „Podróżować to żyć”. Już te słowa wskazują na szczególne powiązania tematu ludzkiego życia i podróży.…
czytaj dalej »

flaga Polski (fot. freeimages.com)flaga Polski (fot. freeimages.com)

Obraz patrioty w literaturze - 10 przykładów do zapamiętania na maturę

Zapewne znane jest Ci słowo patriotyzm. Jest ono powszechnie używane w wielu sytuacjach, szczególnie w przypadku różnych historycznych rocznic, czy świąt narodowych. Najprościej ujmując patriotyzm to pewna postawa, która charakteryzuje…
czytaj dalej »

facebook