Jakie rozszerzenia zdawać na maturze? (źródło: https://pixabay.com/)question-mark-3483960_1920

Jakie rozszerzenia zdawać? – poradnik

Jak zapewne wiesz, każdy maturzysta ma obowiązek pisać maturę na poziomie rozszerzonym przynajmniej z jednego przedmiotu. Taki egzamin nie ma progu zdawalności, wystarczy do niego przystąpić. W związku z tym pojawiają się pytania: ile przedmiotów zdawać na poziomie rozszerzonym? które wybrać? Poniżej znajdziesz parę cennych wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie tych decyzji.

Jakie przedmioty liczą się podczas rekrutacji na Twój wymarzony kierunek?

Znak zapytania (pixabay.com)

Warto wejść na stronę uczelni, na którą się wybierasz, i dokładnie sprawdzić zasady rekrutacji. Najlepiej porównać brane pod uwagę przedmioty na paru uczelniach lub kierunkach.

UWAGA! Nawet jeśli nie wiesz jeszcze, na jakie studia chcesz iść, warto się zorientować w tym temacie. Sprawdź informacje dotyczące rozważanych kierunków, może wymagania rekrutacyjne ułatwią Ci wybór dalszej ścieżki edukacji.

Przejrzyj arkusze!

Karta odpowiedzi (https://pixabay.com)

To że jesteś dobry/a z jakiegoś przedmiotu nie musi oznaczać, że jesteś przygotowany/a na zdawanie go na poziomie rozszerzonym. Matura z każdego przedmiotu posiada własną specyfikę, z którą warto się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji, tutaj znajdziesz arkusze z poprzednich lat: arkusze maturalne.

Statystyki

Statystyki (https://pixabay.com)

Przy wyborze przedmiotu warto wziąć pod uwagę także statystki, dla przykładu matura rozszerzona z polskiego co roku wypada lepiej niż ta z WOS-u. Informacje dotyczące wyników możesz znaleźć na stronie studiowac.pl w sekcji: wyniki z matury, a odpowiedzi do arkuszy tutaj: odpowiedzi do arkuszy maturalnych.

Kiedy już zapoznasz się z powyższymi kwestiami, zastanów się, do ilu rozszerzeń zdążysz się przygotować. Raczej nie warto przysparzać sobie dodatkowego stresu niepotrzebnymi egzaminami, jednak ostateczna decyzja zależy od Ciebie i od Twoich preferencji. Udanych wyborów!

Emilia Zachoszcz

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook