Instytut Badań Edukacyjnych (fot.IBE)Instytut Badań Edukacyjnych (fot.IBE)

Jak nie należy wybierać kierunku studiów?

 

Instytut Badań Edukacyjnych postanowił zbadać, co wywiera największy wpływ na maturzystów podczas wyboru kierunku studiów. Naukowcy wzięli pod lupę ich rodziny, nawyki oraz zapoznali się z danymi statystycznymi i osobiście porozmawiali z przyszłymi studentami.

Ranking kierunków studiów (Fot.freedigitalphotos.net)

 

Ku zdumieniu badaczy, większość młodych osób próbuje dostać się na studia związane ze swoimi zainteresowaniami. Dla co czwartego maturzysty najważniejsze są małe wymagania odnośnie otrzymania stypendium, zaś jedna trzecia chce przede wszystkim mieć możliwość połączenia nauki z pracą.

Młodzi ludzie nie myślą przyszłościowo, a wybór studiów traktują zbyt ?lekko?. Zdaniem badaczy przyszli studenci powinni przede wszystkim dowiedzieć się, jakie perspektywy czekają ich po ukończeniu danego kierunku i uczelni. W przypadku szkół wyższych różnice mogą być bardzo duże ? warto więc zapoznać się z zestawieniami najlepszych uczelni i rankingami najbardziej przyszłościowych kierunków oraz poszukiwanych zawodów.

 

Duży wpływ na maturzystów mają także?rodzice. Pokrywają oni nawet ponad połowę wszystkich wydatków związanych ze studiami. Do tego dochodzi jeszcze kieszonkowe ? które otrzymuje 3/4 wszystkich studentów. Osoby z biedniejszych rodzin rzadko decydują się kontynuować naukę po szkole średniej, a jeśli już postanawiają studiować to zazwyczaj wybierają studia zaoczne na mniej prestiżowej prywatnej uczelni, i za wszystko płacą sami.

Zawód: Epidemiolog (fot.freedigitalphotos.net)

Dziś, zdaniem wielu osób, najbardziej przyszłościowymi kierunkami są: medycyna, nauki ścisłe i kierunki techniczne. Według różnorakich statystyk absolwenci politechnik praktycznie nie muszą martwić się o zatrudnienie, zaś największe bezrobocie występuje wśród magistrów kierunków humanistycznych. Badacze zauważyli, że zainteresowania i hobby w życiu człowieka pojawiają się na etapie szkoły średniej, a niekiedy nawet już w gimnazjum i to właśnie wtedy powinno się starać zainteresować przyszłych studentów naukami ścisłymi.

Krótko mówiąc – jeśli idziesz na studia po to, aby, bez większych problemów, zdobyć w przyszłości pracę w zawodzie powinieneś dowiedzieć się, co dany kierunek i upatrzona uczelnia mogą Ci zaoferować, jak będzie wyglądać rynek pracy za 5-10 lat oraz czy stać się (bądź Twoich rodziców) na taki wydatek. Warto jednak zadać sobie jeszcze jedno pytanie – czy człowiek z typowo humanistycznymi zainteresowaniami da sobie radę na politechnice lub uniwersytecie medycznym?

 

K. Macha

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook