Studia w ChinachStudia w Chinach

Studia w Chinach – początek kariery w erze digital economy

Chociaż w ostatnich latach ulega to zmianie, to wciąż Chiny często kojarzą się z odległym krajem, w którym je się pałeczkami i to tylko miskę ryżu i to jeszcze podczas pracy w fabryce. Tego typu wyobrażenia nie mają już wiele wspólnego z rzeczywistością, Chiny bowiem w ostatnich dekadach przeszły rewolucję gospodarczo-technologiczną. Dochód przeciętnej chińskiej rodziny wzrósł o ponad 400% w przeciągu 10 lat (Global Economic Indicator, CEIC Data).

Państwo Środka, mimo większej liczby ludności niż USA, ma obecnie mniejszy odsetek osób żyjących w biedzie. Zmiany nie tylko dotknęły każdą warstwę społeczeństwa chińskiego, ale też w pewien sposób przekształciły świat. Chińska gospodarka eksportowa wzrosła o 954% między rokiem 1970 a 2010 (The World Bank), a chiński AliExpress stał się szóstą największą platformą zakupową online w Stanach Zjednoczonych. Polacy statystycznie chętniej korzystają z aplikacji mobilnej AliExpress niż Allegro. Fakty dotyczące Chin mogą zaskakiwać! Chiny są obecnie szóstym największym producentem wina a w 2018 roku wybudowały więcej drapaczy chmur niż jakiekolwiek inne państwo! Wraz z ekspansją zagraniczną, kraj ten poszukuje wykwalifikowanych zachodnich specjalistów.

Język chiński i relacje. Jak w Chinach robi się biznes?

Niewiele osób jeszcze ma świadomość, że w Chinach inaczej szuka się pracy i robi się biznes niż na zachodzie. Różnice kulturowe dotyczą również kwestii zawodowych. Dla obcokrajowca wyzwaniem jest znalezienie pracy, ponieważ Chińczycy bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii zaufania. Warto zainteresować się konceptem tzw. guanxi„, czyli kręgów społecznych. Mówiąc w uproszczeniu, Chińczycy chętniej zatrudniają osoby, które przebywając w Chinach, aktywnie pracują na swój sukces, swoimi działaniami docierając do nowych „kręgów” osób i zdobywając ich zaufanie. Wysiłek włożony w budowanie pozycji zawodowej odpłaca się stosunkowo wysokimi zarobkami. Jedną z takich opcji aktywnego działania jest studiowanie, połączone z odbywaniem praktyk w renomowanych firmach. Odpowiedzią na tę potrzebę jest University Enterprise Alliance – kompleksowy program kursu językowego, studiów, certyfikacji eCommerce, poznawania kultury, stażu zawodowego oraz w rezultacie, uzyskania pracy w Chinach w segmencie biznesowo-technologicznym.

Studenci w Chinach (źródło: studiawchinach.pl)

Kurs językowy za granicą oraz studia w Chinach. Czym jest CCN?

China Campus Network to program stworzony przez konsorcjum 28 chińskich uczelni wyższych oraz topowych firm technologicznych. Powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wykształconych w danej branży specjalistów posługujących się językiem chińskim (językiem urzędowym w Chinach jest standardowy język mandaryński). Szczególny nacisk położono na wykształcenie biznesowo-technologicznej sprawności oraz ciekawości i przedsiębiorczych postaw. Podstawę dzisiejszego świata stanowi tzw. „e-gospodarka” – (ang. digital economy), czyli ekonomia oparta o wszelkie usprawnienia technologiczne, Internet, automatyzację i informację cyfrową. Celem jest zaproponowanie zagranicznym studentom programu, który zapewni im umiejętności pożądane na rynku pracy w XXI wieku. CCN jest więc kompleksowym programem oferującym, przemyślane przez ekspertów, studia w Chinach.

Program CCN oparty jest na trzech filarach. Na program CCN składają się: roczny, przygotowawczy kurs językowy, studia właściwe finansowane w ramach stypendium oraz staż zawodowy. Uzupełnieniem programu jest uzyskanie prestiżowego certyfikatu Alibaba GET. Dokument ten daje dostęp do biznesowej sieci kontaktów Alibaba (właściciela AliExpress). Pomyślano również o warsztatach z praktykami biznesowymi, inwestorami oraz topowymi wykładowcami z różnych krajów. Certyfikacja GET pozwala na zaprezentowanie swojego pomysłu na biznes (ang. business pitch), co może być dla studenta początkiem własnego start-upu. To ścieżka studiów licencjackich i studiów magisterskich w Chinach, przygotowana w taki sposób, żeby student nie tracił motywacji i miał jasno wyznaczone cele. Warto wspomnieć, że studia licencjackie w Chinach trwają 4 lata a nie tak jak zazwyczaj w Polsce, 3 lata. 4-letni okres uzyskiwania stopnia Bachelor (BA degree) jest standardem w zachodniej edukacji wyższej. 

Uniwersytet w Chinach (źródło: studiawchinach.pl)

Studia w Chinach jako początek do kariery w Chinach

Program CCN został zaprojektowany z myślą o ambitnych studentach chcących, być może, rozpocząć karierę w Państwie Środka i rozważyć oferty zagranicznych uczelni. Wiele osób odstraszają potencjalne koszty studiowania za granicą. Stypendia niejednokrotnie sprawiają, że aplikacja na studia w Chinach okazuje się tańsza niż studia w Polsce czy studia w Wielkiej Brytanii. W uzyskaniu pracy po studiach pomagają praktyki w chińskich firmach, które są częścią programu. Dla chętnych istnieje też możliwość odbycia doradztwa zawodowego. Zrozumiałe jest, że niechiński student nie do końca wie jak odnaleźć się na chińskim rynku pracy. Należy pamiętać też o wyżej opisywanym guanxi. Program ma właśnie odpowiadać na takie obawy, wątpliwości i potrzeby studentów, we wciąż zmieniającym się środowisku biznesu i technologii. Praktyki sprawdzają i umacniają umiejętności zdobyte podczas studiów a zatrudnienie jest naturalnym następstwem zaangażowania.

Studenci (źródło: studiawchinach.pl)

Kurs językowy za granicą oraz studia w Azji – dlaczego warto?

Przed rozpoczęciem studiów za granicą należy wiedzieć, że każde studia za granicą to otwarcie się na nowe możliwości. Studia w Chinach to przede wszystkim studia w Azji, czyli całkowicie odmiennej kulturze. Podczas przerw międzysemestralnych, z Chin łatwo można się dostać do pobliskiej Japonii, Korei, Mongolii czy do Wietnamu. Częstym studenckim wyborem są również wakacje w Tajlandii. Aplikacja na studia w Chinach w ramach programu CCN, to nie tylko możliwość opanowania specjalistycznej wiedzy podczas studiowania i wykonywania zadań biznesowych lub ich symulacji, to przede wszystkim praktyczne podejście i jasno wyznaczona ścieżka rozwoju zawodowego oraz sposób na skuteczną naukę chińskiego.

źródło: studiawchinach.pl

Więcej o studiach w Chinach możesz przeczytać w poniższym artykule, znajdziesz tam opis systemu edukacji i rekrutacji na studia, orientacyjne koszty studiów w Chinach, opis jak wygląda życie studenckie i kilka innych cennych informacji:

https://studiowac.pl/11769/studia-w-chinach/


 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook