Zawód Broker informacji (Fot.freedigitalphotos.net)

Nietypowe kierunki studiów w Polsce

W każdym większym mieście w Polsce znajdziesz uczelnie oferujące prawo, pedagogikę, ekonomię, informatykę czy filologię angielską. Co roku te kierunki kończy kilkadziesiąt tysięcy osób, jeśli nie chcesz być taki jak inni albo chciałbyś zostać specjalistą w mało znanej dziedzinie, powinieneś zastanowić się nad wyborem czegoś oryginalnego. Poniżej prezentujemy listę najmniej typowych studiów w kraju!

1. Neurobiologia (AWF w Poznaniu i UJ w Krakowie)

Studenci neurobiologii uczą się głównie o neurofizjologii, dowiadują się jak działa układ nerwowo-mięśniowy oraz zajmują się takimi zagadnieniami jak systemy sensoryczne i neurorehabilitacja. Ponadto uczestniczą w zajęciach poświęconych zagadnieniom związanym z neuroanatomią, neurogenetyką, neurotoksykolgią, behawiorystyką, eksperymentami na zwierzętach, układem nerwowym bezkręgowców, neuroendokrynologią, biologią systemową i rozwojem układu nerwowego.

2. Zielarstwo i terapie roślinne (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do produkcji zielarskiej, tj. dowiedzą się jak uprawiać zioła, kiedy i jak je zbierać, oraz jak je suszyć i w jakich warunkach przechowywać. Prócz tego będą potrafili ocenić jakość surowców zielarskich i zaprojektować, zorganizować oraz zarządzać gospodarstwem zajmującym się uprawą takich roślin. Osoby po ukończeniu tego kierunku będą mogły zostać zielarzami albo pracować w firmach zajmujących się sprzedażą produktów leczniczych.

3. Etnofilologia kaszubska (Uniwersytet Gdański)

Na tym kierunku bez problemu odnajdzie się miłośnik Kaszub. Studenci nauczą się władać językiem kaszubskim w mowie i piśmie, a na zajęciach zapoznają się z przeróżnymi tematami związanymi z regionem. Absolwent etnofilologii kaszubskiej będzie mógł później kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia: filologii polskiej, kulturoznawstwie, pedagogice, socjologii, politologii, historii, etnologii czy też filozofii.

4. Doradztwo filozoficzne i coaching (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Absolwent tego kierunku stanie się specjalistą od motywacji innych ludzi i wydobywania z nich twórczego potencjału. Będzie potrafił zachęcić innych do rozwoju osobistego i podnoszenia kwalifikacji, pomoże im wykształcić niezbędne umiejętności komunikacyjne, zachęci ich do podejmowania decyzji i zmian w pracy i swoim życiu, nauczy się jak przełamywać wewnętrzne bariery, budować relacje w zespole i jak wyjść z różnego typów kryzysów.

5. Fotonika (Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska)

Po ukończeniu tego kierunku absolwent będzie mógł zająć się projektowaniem urządzeń optoelektronicznych, algorytmów analizy obrazu i systemów obrazujących. Co ciekawe, program tych studiów kładzie duży nacisk na poznanie niezwykle interesującego działu, jakim jest holografia, która najprawdopodobniej wkrótce znajdzie zastosowanie w powiązaniu z techniką cyfrową.

6. Zarządzanie parafią (Politechnika Rzeszowska)

Zarządzanie parafią to podyplomowe studia, których zadaniem jest przekazanie kompleksowej wiedzy na temat zarządzania różnymi placówkami i stowarzyszeniami, które działają w Kościele. Kierunek ten ma także na celu dostarczyć studentom praktycznych umiejętności menedżerskich oraz interpersonalnych.

7. Nowoczesne metody prowadzenia stada bydła mlecznego (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

Po ukończeniu studiów licencjackich, inżynierskich bądź magisterskich na kierunkach związanych z rolnictwem bądź biologią możesz udać się na podyplomowe studia z nowoczesnych metod prowadzenia stada bydła mlecznego. Absolwenci tego kierunku otrzymają m.in. uprawienia inseminatora oraz poznają różne systemy prowadzenia stada (nawet za pomocą elektroniki).

8. Organizacja Uzdrowisk i Lecznictwo Uzdrowiskowe (Uniwersytet Wrocławski)

Kolejne podyplomowe studia na naszej liście oferują zdobycie wiedzy z zakresu zarządzania, prawa, medycyny i ekonomii, co ma pomóc przyszłemu absolwentowi kierunku w otworzeniu i prowadzeniu własnego sanatorium czy uzdrowiska, mającego w ofercie masaże, zabiegi lecznicze itd.

9. Przyrodoznawstwo i Filozofia Przyrody (Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Przyrodoznawstwo można studiować na studiach licencjackich bądź podyplomowych. Według programu, studenci podczas trwania całych studiów mają możliwość kształtowania istotnych przekonań dotyczących przyrody oraz miejsca człowieka w przyrodzie.

10. Budowa jachtów (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie)

Zachodniopomorska uczelnia oferuje ten kierunek na studiach pierwszego stopnia. Przyszły absolwent zdobędzie umiejętności i wiedzą za zakresu projektowania i budowy jachtów oraz mniejszych jednostek pływających – sportowych, wycieczkowych, portowych czy rekreacyjnych. Uniwersytet oferuje także studia podyplomowe z projektowania jachtów pływających i jednostek sportowych.

11. Wojskoznawstwo (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Absolwent kierunku wojskoznawstwo jest przygotowany, pod kątem teoretycznym i praktycznym, do pracy w służbach mundurowych (m.in. w policji, wojsku, straży granicznej itd.) oraz organizacjach zajmujących się szeroko pojętą ochroną i popularyzacją dziedzictwa historycznego i w strukturach administracji państwowej i samorządowej, zajmujących się bezpieczeństwem.

12. Lex Sportiva (Uniwersytet Wrocławski)

Podyplomowe studia oferują zapoznanie się bliżej z prawem sportowym, cywilnym czy administracyjnym oraz z zagadnieniami związanymi z marketingiem oraz zarządzaniem. Jest to kierunek przeznaczony przede wszystkim dla właścicieli i pracowników klubów sportowych, menedżerów sportowych oraz absolwentów ekonomii i administracji.

13. Studia miejskie (Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

Kierunek ten pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych, nauk o Ziemi, ekonomii, zarządzania, prawa, administracji oraz nawet urbanistyki i architektury. Absolwent studiów miejskich będzie przygotowany do pracy w urzędach, samorządach, instytucjach kultury oraz organizacjach pozarządowych.

14. Życie wśród kwiatów (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

Studia podyplomowe przeznaczone dla absolwentów jakichkolwiek studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich, którzy interesują się roślinami ozdobnymi i chcieliby dowiedzieć się jakie jest zastosowanie danych roślin oraz jak wykorzystać daną roślinę do polepszenia jakości życia w przestrzeni prywatnej i publicznej – w mieszkaniach, ogrodach, na terenach zieleni miejskiej itd.

15. Pies w społeczeństwie (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

Zadaniem tych studiów podyplomowych jest przekazanie studentom wiedzy na temat wychowu, utrzymania i hodowli psów oraz określenia predyspozycji behawioralnych danego zwierzęcia i dowiedzenia się, w jaki sposób można je kształtować. Absolwenci tych studiów znajdą pracę w hodowlach ale również i jako, coraz popularniejsi w Polsce, behawioryści.

16. Humanistyka 2.0 (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Humanistykę drugiej generacji można studiować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na pierwszym stopniu (licencjat). Studia te oferują ciekawe połączenie zasobów humanistyki (teksty, obrazy) i nowych technologii oraz nowych mediów. W zależności od wyboru specjalności absolwenci będą mogli zostać projektantami stron www, programistami, testerami gier, dziennikarzami czy założyć działalność biznesową i reklamową w internecie.

17. Psychologia transportu (Uniwersytet Warszawski)

Studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu mają za zadanie przygotować do zawodu osoby, które w przyszłości chcą przeprowadzać badania psychologiczne kierowców. Podczas trwania nauki student zdobędzie wiedzę i umiejętności, dzięki którym będzie mógł samodzielnie wykonywać badania polegające na ocenie psychologicznej zdolności kierowców do prowadzenia pojazdów.

18. Protetyka słuchu (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu)

Program studiów oferuje studentom uzyskanie wiedzy i umiejętności z zakresu wąskiego działu nauk medycznych  – związanych z procesem słyszenia. Absolwent będzie przygotowywany do samodzielnego wykonywania badań diagnostycznych, ponadto będzie potrafił dobierać i dopasowywać aparaty oraz implanty słuchowe.

19. Zoofizjoterapia (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy)

Studia te oferują uzyskanie podstawowej wiedzy z zakresu prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierząt. Student ponadto będzie potrafił ocenić umiejętności biomechaniki ruchu oraz nauczy się stosować manualne i fizykalne metody terapii zwierząt. Absolwent znajdzie pracę w lecznicach weterynaryjnych, ogrodach zoologicznych, stadninach koni czy ośrodkach terapeutycznych, hotelach i schroniskach dla zwierząt.

20. Muzyka użytkowa (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Studenci tego kierunku zdobędą przygotowanie muzyczne, a ponad to zyskają wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystywania multimediów do tworzenia nowoczesnych produktów muzycznych. Absolwent muzyki użytkowej jest przygotowany do samodzielnej działalności na rynku muzycznym, a w szczególności rynku medialnym, czyli do tworzenia ścieżki dźwiękowej do filmu, do radia, reklam, muzyki estradowej i przemysłowej.

K.M.

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook