studentka filologii polskiej (fot.pixabay.com)studentka filologii polskiej (fot.pixabay.com)

Czemu przerwy w nauce są tak ważne?

Już za chwilę matura, a ty masz wrażenie, że właściwie nic nie umiesz? Nieubłaganie zbliża się sesja? Za kilka dni czeka cię potężna klasówka? Wbrew pozorom wielogodzinne maratony nad książkami nie są najlepszym wyjściem, a ciągła nauka bez przerw przynosi marne efekty. Jeśli nie chcesz przekonać się o tym dopiero na egzaminie, sprawdź, o co chodzi z tą nauką „na raty”!

Siedzisz nad podręcznikiem trzecią godzinę i masz wrażenie, że zupełnie nic nie wchodzi ci do głowy. Po drodze robisz sobie chwilowe przerwy-wymówki: a to wejdziesz na Facebooka, a to skoczysz po coś do jedzenia. Po chwili jednak wracasz myślą do książki i cały czas starasz się skupić na temacie. Dlaczego już następnego dnia masz wrażenie, że pamiętasz zaledwie szczątki tego, co tak długo wkuwałeś?

Przede wszystkim dlatego, że mózg najlepiej zapamiętuje pierwsze i ostatnie 15-20 minut nauki. Czyli z całego trzygodzinnego maratonu ponad dwie godziny poszły na marne. I nie licz tych krótkich chwil, podczas których siedzisz na Facebooku lub obserwujesz coś wyjątkowo interesującego za oknem. To są tylko wymówki i momenty, w których twój mózg, nie mogąc skupić się na materiale, odciąga uwagę na inne rzeczy. Takie przerwy nie dają nic.

Zaleca się przerywanie nauki po około 30 minutach. Taka chwila wytchnienia powinna trwać 5-10 minut. W tym czasie mózg porządkuje sobie wszystkie przyswojone rzeczy, „oswaja się” z nimi. Ważne jest też to, co robisz podczas tych kilku minut. Musi to być coś zupełnie niezwiązanego z nauką, książkami, tematem, który wałkujesz na egzamin. Co na przykład?

  • Zaczerpnij świeżego powietrza – wyskocz na krótki spacer wokół bloku, do osiedlowego sklepu lub po prostu wyjdź na balkon i pooddychaj świeżym powietrzem. Tlen jest bardzo ważny podczas nauki.
  • Włącz muzykę – relaksującą, pobudzającą lub po prostu twoją ulubioną, przy której możesz się odprężyć i wyluzować.
  • Zdrzemnij się – nawet kilka minut może zregenerować twój mózg.
  • Poćwicz – bardzo ważna jest równowaga między wysiłkiem psychicznym, a fizycznym. Zwłaszcza w gorącym okresie przedegzaminacyjnym powinieneś pamiętać o swoim ciele! Brzuszki, skłony, bieg – jakikolwiek wysiłek fizyczny doskonale wpływa na pracę mózgu.
  • Zjedz coś – ulubiona przekąska to chwila przyjemności, dzięki której głód nie będzie odciągał cię od nauki.

Jest wiele innych sposobów na spędzenie tej kilkuminutowej przerwy w nauce. Znajdź sobie coś, co cię najlepiej relaksuje, odpręża czy poprawia twój humor, a nawet ogromny i wyjątkowo nudny materiał nie będzie aż tak straszny do przyswojenia.

A.Szczykutowicz

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook