Efektywny odpoczynek (fot.unsplash)Efektywny odpoczynek (fot.unsplash)

Jak odpoczywać żeby rzeczywiście odpocząć?

Wydawać by się mogło, że nie ma prostszej rzeczy niż odpoczywanie. Jednak sprawa wcale nie jest taka łatwa. Wiele osób nie potrafi odpoczywać, a co gorsza myli odpoczynek ze zwykłym leniuchowaniem. Wiadomo, że są osoby, którym do regeneracji wystarczy leżenie na kanapie i gapienie się w ekran telewizora. Jednak najczęściej takie spędzanie wolnego czasu doprowadza nas do rozdrażnienia i przynosi skutki odwrotne do zamierzonych. „Nic nierobienie” nie jest właściwym rozwiązaniem.

Co zatem zrobić, żeby jak najefektywniej odpocząć po męczącym dniu? Warto zwrócić uwagę, że liczy się tutaj jakość a nie ilość. Najważniejsze, aby odpoczynek rzeczywiście dostarczał nam energii i motywacji do dalszych działań. Wynika z tego prosty wniosek , że tak samo, jak każdy z nas ma inny charakter, tak samo dla każdego z nas inna forma odpoczynku będzie odpowiednia. Czasem wystarczy krótki spacer czy 15 minut drzemki, innym razem potrzeba będzie dłuższego wypoczynku.

Jest kilka kroków, których podjęcie pozwoli nam dobrze odpocząć:

Wyznacz sobie stały termin i czas odpoczynku w ciągu dnia

Konieczne jest konkretne wyznaczenie sobie czasu na relaks w ciągu każdego dnia. Wtedy organizm przyzwyczai się do pewnego stałego trybu i lepiej będzie funkcjonował. Duże znaczenie ma tutaj konsekwencja i niezapominanie o regularnym odpoczynku. Wiadomo, że doba ma 24 godziny i przy mnogości obowiązków czasem ciężko jest wygospodarować czas dla siebie. Jednak jest on niezbędny, bowiem inaczej wpadniemy w błędne koło. Brak relaksu i przeznaczenie czasu, w którym powinniśmy się regenerować na pracę czy naukę nie sprawdzi się. Będziemy wtedy zmęczeni a dalsza praca nie przyniesie zamierzonych efektów. Dlatego, aby dobrze wywiązywać się ze zlecanych nam zadań, znalezienie czasu na odpoczynek jest niezbędne.

Naucz się zarządzać swoim czasem

Ważne jest właściwe zarządzanie czasem. Trzeba w taki sposób zorganizować swoją pracę i obowiązki, aby zagospodarować odpowiednią ilość czasu na relaks. Nie zawsze musi być ona taka sama, jednak każdego dnia trzeba znaleźć kilka minut dla siebie. Czas odpoczynku niech będzie dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Wyizoluj się od bodźców zewnętrznych

Kiedy przejdziemy już do właściwej fazy odpoczynku, na początku musimy niejako odciąć się od świata. Wylogowanie się z facebooka, wyciszenie telefonu, odsunięcie na bok tego co nam przeszkadza pozwoli nam się wyciszyć, odprężyć i zebrać myśli. Uwierzmy, że przez te kilka chwil naszej „nieobecności” świat naprawdę się nie zawali.

Wybierz formę odpoczynku najlepszą dla Ciebie!

Teraz przechodzimy do najistotniejszej części, czyli do wybranej przez nas formy wypoczynku. Wiadomym jest, że musi być ona dostosowana do naszych potrzeb, możliwości, zainteresowań, czy prowadzonego trybu życia. Zatem dla osób pracujących fizycznie najlepsze będzie chociażby czytanie książki czy czasopisma. Jednak jeśli dużo pracujemy umysłowo, wiele godzin spędzamy w zamkniętym pomieszczeniu najwięcej korzyści przyniesie aktywny wypoczynek, dużo ruchu, uprawianie sportu, czy spacer. Wybór jest ogromny i to do nas należy jak będziemy spędzać wolny czas.

Trzeba uświadomić sobie, że odpoczynek jest bardzo ważną czynnością w życiu każdego człowieka. Jego brak może przynieść opłakane skutki. Kłopoty z koncentracją, wolniejsze uczenie się, nerwowość, kłopoty ze snem i chroniczne zmęczenie to tylko kilka następstw. Są one szkodliwe dla zdrowia i funkcjonowania naszego organizmu. Zatem odpoczywać we właściwy sposób trzeba się po prostu nauczyć, a wypracowanie własnej recepty na efektywny odpoczynek przyniesie nam same korzyści.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook