Pieniądze studenta - najbardziej przyszłościowe studiaPieniądze studenta - najbardziej przyszłościowe studia

Najbardziej przyszłościowe kierunki

Wybór kierunku studiów spędza sen z powiek wielu uczniom. Jeśli nadal nie podjąłeś decyzji, być może nasz ranking Ci w tym pomoże. Prezentujemy kierunki, po których bez problemu odnajdziesz się na rynku pracy!

Większość osób uważa, że najlepiej wybrać kierunek inżynierski. W naszym zestawieniu mamy jednak także coś dla prawdziwych humanistów.

Miejsce 6: Neofilologie

Dziś znajomość język angielskiego nie jest niczym niezwykłym, wielu pracodawców oczekuje od swoich prSłowniki (fot.pixabay.com)zyszłych pracowników umiejętności komunikowania się także w innym języku obcym. Pożądane są języki skandynawskie, niemiecki, francuski czy hiszpański. Warto zainteresować się także czymś niszowym i egzotycznym np. językiem chińskim, koreańskim, hindi, tureckim czy arabskim. W znalezieniu pracy może pomóc również znajomość języków Europy Wschodniej. Po neofilologii możesz zostać nauczycielem, tłumaczem, pracować w firmie zajmującej się handlem zagranicznym lub współpracą z innymi krajami.

Kolejne kierunki są wyjątkowo trudne i pracochłonne, ale dzięki nim zdobędziesz pracę, w której będzie spełniać się pomagając innym. Studia tylko dla empatycznych i opiekuńczych osób.

Miejsce 5: Medycyna i pielęgniarstwo

Medycyna to jeden z najbardziej obleganych kierunków w Polsce i na świecStrzykawka (fot.pixabay.com)ie. Jednak nie musisz obawiać się o swoją przyszłość po tych studiach. Obecnie nasz kraj cierpi na deficyt lekarzy i pielęgniarek, wiele osób zaraz po zakończeniu edukacji wyjeżdża za granice, z czym polski rząd postanowił walczyć i zapowiedział znaczne podwyżki dla pracowników szpitali. Mimo iż są to wymagające studia, warto się nad nimi zastanowić. Jeśli chciałbyś pomagać innym, jesteś zdecydowaną, pewną siebie osobą, a ponadto uwielbiasz biologię i nie straszna Ci chemia – powinieneś wybrać medycynę lub pielęgniarstwo.

Następnym kierunkiem powinni zainteresować się dynamiczni, pewni siebie i ciekawi świata miłośnicy matematyki, którzy uwielbiają planować i realizować swoje pomysły.

Miejsce 4: Logistyka i transport

Od jakiegoś czasu sektor logistyczny w Polsce prężnie się rozwija, co za tym idzie – ciągle powstają nowe miejsca pracy. Logistyk to osoba, która zajmuje się planowaniem, realizowaniem i kontrolowaniem działań związanych z transportem, zaopatrzeniem, dystrybucją, spedycją, produkcją i komunikacją. Możesz być pewny, że w takiej pracy czeka Cię mnóstwo różnorodnych zajęć i na pewno nie będziesz się nudził. Logistyk znajdzie pracę w firmach produkcyjnych, kurierskich, handlowych i magazynowych, a ponadto w takich interesujących miejscach jak lotniska, porty morskie czy stacje kolejowe.Logistyka (fot.pixabay.com)

Kolejne miejsce zajęło kilka kierunków, po których będziesz mogła/mógł z dumą mówić, że jesteś Panią Inżynier/ Panem Inżynierem.

Miejsce 3: Niektóre kierunki techniczne

Jeśli zapytasz dziś kogoś, jakie powinieneś wybrać studia, na 90% uzyskasz odpowiedź idź na inżynierię. Ale kierunek o nazwie Studia inżynierskie czy Studia techniczne nie istnieją.Inżynieria (fot.pixabay.com) Jest to po prostu pewna grupa kierunków, która pozwala zdobyć studentowi wiedzę i umiejętności w zakresie nauk technicznych i inżynierskich. Od lat pracodawcy zgłaszają chęć zatrudnienia takich osób, jeśli więc radzisz sobie bardzo dobrze z matematyką i fizyką, powinieneś zainteresować się niektórymi kierunkami (niestety nie wszystkie są warte uwagi). Pracę na pewno znajdziesz, jeśli postanowisz studiować: automatykę i robotykę, budownictwo, elektronikę, elektrotechnikę, energetykę i materiałoznawstwo. Uzyskanie wykształcenia i doświadczenia w wąskiej i mało popularnej dziedzinie tylko zwiększą Twoją wartość dla przyszłego pracodawcy.

Na pierwszym i drugim miejscu uplasowały się kierunki dla skrupulatnych i ambitnych osób.

Miejsce 2: Finanse i rachunkowość

Po tym kierunku będziesz Finanse (fot.pixabay.com)mógł znaleźć zatrudnienie na przykład w urzędach, bankach, kasach oszczędnościowych czy zakładach ubezpieczeniowych, a oprócz tego właściwie w każdej firmie, które posiada dział finansowy. Możesz też po prostu założyć własne biuro rachunkowe. Księgowy jest wszędzie potrzebny, po ukończeniu finansów na pewno znajdziesz coś dla siebie. Same studia wymagają wysoko rozwiniętych umiejętności matematycznych i zainteresowaniem zagadnieniami związanymi z ekonomią.

Miejsce 1: Informatyka

Technologia na dobre zdominowała większość dziedzin ludzkiego życia. Dziś komputery są dosłownie wszędzie, nie trudno się więc domyślić, że informatycy to jedna z najbardziej poszukiwanych grup na polskim rynku pracy. Musisz jednak pamiętać, że będąc absolwentem studiów informatycznych nie jesteś specjalistą w całej informatyce. Na pierwszym albo drugim roku nauki wybierzesz specjalizację i ostatecznie skupisz się na jednej dziedzinie. Możesz wybrać np. programowanie, bazy danych, grafikę, programowanie gier komputerowych czy projektowanie aplikacji webowych lub zarządzanie informacją. Klawiatura (fot.pixabay.com)

Przed wyborem kierunku studiów warto zastanowić się, czy dane wykształcenie będzie atrakcyjne za 5-10 lat. Czasami bardzo trudno to stwierdzić, możesz być jednak pewien, że w przypadku wyboru któregoś z kierunków znajdującego się na naszej liście, będziesz spokojny o swoją przyszłość.

K. M.

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook