organizacja studencka BEST (fot.freedigitalphotos.net)organizacja studencka BEST (fot.freedigitalphotos.net)

Zacznij działać na skalę europejską i dołącz do międzynarodowej organizacji uczelni technicznych!

Samo studiowanie nie wystarczy, aby wejść na rynek pracy z doświadczeniem i umiejętnością praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Już na uczelni warto pomyśleć o tym, jak po opuszczeniu jej progów stać się dużą konkurencją i kimś atrakcyjnym dla pracodawców. Studencie kierunków technicznych – sprawdź sam, czy takie możliwości daje ci międzynarodowa organizacja BEST!

Czym jest BEST?

Board of European Students of Technology to międzynarodowa organizacja skupiająca studentów uczelni technicznych z 33 krajów Europy. Od 1989 roku organizuje wydarzenia na całym kontynencie, umożliwia wymianę studencką i zacieśnia współpracę między europejskimi szkołami wyższymi.

Cała organizacja składa się z trzech struktur:

 • lokalna – każda z 96 szkół wyższych, które należą do BEST, ma własny zarząd, grupy robocze oraz realizuje zarówno swoje projekty, jak i te na skalę międzynarodową
 • regionalna – wyodrębnia 11 regionów, które mają ułatwić komunikację między państwami w mniejszych grupach, bliskich ze sobą terytorialnie. Są to regiony: egejski, centralny, centralno-zachodni, wschodni, północno-wschodni, północny, północno-zachodni, południowy, południowo-wschodni, południowo-zachodni, zachodni.
 • międzynarodowa – główna struktura odpowiedzialna za ogólne projekty organizacji i działania obejmujące wszystkie kraje członkowskie. Składa się z Zarządu Międzynarodowego i Komitetów Międzynarodowych.

Co zyskujesz działając w tej organizacji?

Uczestnictwo w międzynarodowych projektach pozwala na zwiększenie wiedzy na temat innych państw i spojrzenie na dane rzeczy przez pryzmat całego kontynentu albo uwarunkowań różnych krajów. Ponadto jest to doskonała okazja do zdobycia nowych znajomości i doświadczenia, które później mogą zaowocować lepszymi ofertami pracy nie tylko w Polsce, ale i innych częściach Europy. Organizacja stawia przede wszystkim na wysoką jakość oferty, którą kieruje do studentów.

BEST organizuje liczne wydarzenia i szkolenia na poziomie międzynarodowym, na które możesz się zapisać przez internet. Są one jednak płatne – zwykle 30-40 euro. W zależności od uczelni opłaty te mogą się zmniejszać. Lista wydarzeń w sezonie letnim, na które możesz aplikować, dostępna jest na stronie organizacji. Przykładowo, już na początku czerwca możesz wziąć udział w takich szkoleniach, jak:

 • Entrepreneur-ship towards new horizons (Przedsiębiorstwo w kierunku nowych horyzontów)
 • Yacht Design (Projektowanie jachtów)
 • Smart Cities: It’s not the size that matters, it’s how you use them! (Inteligentne miasta: To nie rozmiar ma znaczenie, ale to, jak je wykorzystasz)

Jak dołączyć do BEST?Realizowanie projektów ze studentami uczelni z całej Europy (fot.freedigitalphotos.net)

Abyś mógł dołączyć do organizacji, jej struktura lokalna musi istnieć na uczelni, na której studiujesz. W Polsce jest 6 takich szkół wyższych:

 • Politechnika Gdańska
 • Politechnika Warszawska
 • Akademia Górniczo-Hutnicza
 • Politechnika Łódzka
 • Politechnika Śląska
 • Politechnika Wrocławska

Jeżeli na twojej uczelni nie ma takiej grupy lokalnej BEST, sam możesz ją stworzyć. Wszelkie informacje o tym, jak to zrobić, znajdziesz na best.eu.org. Natomiast niezbędne wytyczne i rady na temat procesu aplikacyjnego uzyskasz kontaktując się z oddziałem organizacji na jednej z 6 wymienionych uczelni.

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook