Lech Wałęsa, Wikipedia, fot. Jindřich NosekLech Wałęsa, Wikipedia, fot. Jindřich Nosek

A co, jeśli nie zdam matury?

Większość maturzystów zadaje sobie to pytanie przed majowym egzaminem. Czasami niezdanie matury w pierwszym terminie to najgorsza z możliwych wizji. Czy naprawdę jest się czego bać? Jak pokazują przykłady znanych osób, matura nie jest wyrocznią sukcesu!

Przykłady znanych osób, które nie zdały matury

Choco Chanel, Wikipedia
Choco Chanel, Wikipedia

Coco Chanel (1883-1971)

Gabrielle Bonheur Chanel spędziła swoją dzieciństwo w sierocińcu i to tam nauczyła się szyć. Rozpoczęła karierę piosenkarki, jednak nie osiągnęła w tej dziedzinie sukcesu. Następnie postanowiła spróbować swoich sił w branży modowej, trudności zaopatrzeniowe spowodowane wojną wpłynęły na używanie przez Gabrielle miękkiego dżerseju, uważanego dotychczas za dzianinę bieliźnianą. W 1919 roku kobieta, która nigdy nie uczyła się w żadnej szkole projektowania, mogła sobie pozwolić na założenie domu mody.

Andrzej Wajda, fot. Wikipedia, autor Piotr Drabik
Andrzej Wajda, Wikipedia, fot. Piotr Drabik

Andrzej Wajda (1926-2016)

„Mam tylko tak zwaną małą maturę, okupacyjną. W Radomiu zrobiłem tylko cztery klasy gimnazjum, oczywiście na tajnych kompletach”. To słowa Andrzeja Wajdy, który ukończył dwa kierunki studiów (malarstwa i reżyserii) mimo braku świadectwa maturalnego. Wyjaśnieniem są bardzo trudne czasy, w których przyszło żyć wybitnemu reżyserowi.

Lech Wałęsa, Wikipedia, fot. Jindřich Nosek
Lech Wałęsa, Wikipedia, fot. Jindřich Nosek

Lech Wałęsa (ur. 1943)

Były prezydent Polski skończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Lipnie, następnie pracował jako elektryk oraz konserwator urządzeń elektrycznych. Odbył zasadniczą służbę wojskową, później pracował jako elektryk okręgowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Lech Wałęsa z tytułu wyboru na urząd Prezydenta RP stał się przewodniczącym kapituł Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski, a16 uniwersytetów przyznało mu doktoraty honoris causa.

Andrzej Stasiuk, Wikipedia, fot. Małgorzata Koniorczyk
Andrzej Stasiuk, Wikipedia, fot. Małgorzata Koniorczyk

Andrzej Stasiuk (ur. 1960)

Wydalony kolejno: z liceum zawodowego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej. W 1992 roku rozpoczął karierę literacką. Zdobył szereg nagród, m.in. Literacką Nagrodę Nike w 2015 roku. Ponadto jest współzałożycielem wydawnictwa Czarne, które funkcjonuje już od 1996.

Edyta Górniak, Wikipedia, fot. Telemagazyn
Edyta Górniak, Wikipedia, fot. Telemagazyn

Edyta Górniak (ur. 1972)

Artystka debiutowała w wieku 14 lat w założonym przez siebie zespole System B, dlatego już we wczesnej młodości nie skupiała się na edukacji.Jako osiemnastolatka zdobyła wyróżnienie w kategorii ,”Debiuty” podczas 27. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Kariera wokalistki rozwijała się bardzo szybko, czego dowodem jest m.in. drugie miejsce w finale 39. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Sukces bez matury możliwy?

Tak jak pokazują powyższe przykłady można osiągnąć duży sukces bez matury, oczywiście jest to trudne, wymaga dużo szczęścia i charyzmy. Przygotowuj się do niej na ile to możliwe, jednak pamiętaj, maturę można poprawić, a ten egzamin nie determinuje całej Twojej przyszłości.

Inne znane osoby, które nie zdały matury: Agnieszka Chylińska, Walt Disney, Robert Gawliński, Marek Hłasko, Ingvar Kamprad (pomysłodawca Ikei), Paulina Młynarska.

Emilia Zachoszcz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook