Ferie dla maturzysty ? jak je spędzić? (fot.freedigitalphotos.net)Ferie dla maturzysty ? jak je spędzić? (fot.freedigitalphotos.net)

Ferie dla maturzysty – jak je spędzić?

Czekają cię dwa tygodnie wolnego, a ty nie wiesz, jak je spędzić? Zwłaszcza że nie są to zwykłe ferie, bo ostatnie przed maturą. Co zrobić, żeby najlepiej wykorzystać ten czas i jednocześnie nie mieć wyrzutów sumienia?

Często planujemy dokładnie, co przerobimy w ferie. Lista podręczników, notatki do powtórki, zakres materiału na każdy dzień. Ale gdy przychodzi czas na realizację, nie jest już tak pięknie. Trudno jest się zebrać, przekłada się naukę z dnia na dzień i automatycznie robią nam się zaległości. Nie mamy tej motywacji, jeśli nie musimy wstać rano do szkoły. Takim sposobem nie przerobiliśmy tego, co chcieliśmy, cały misterny plan nie wypalił, a nas gryzą wyrzuty sumienia.

Ferie (Fot.freedigitalphotos.net)Co zrobić, jeśli nie masz w sobie tyle samozaparcia, żeby zmotywować się samemu i ferie spędzić nad książkami? Pójść w drugą stronę i na dwa tygodnie kompletnie zapomnieć o maturze i szkolnych obowiązkach? Całkowity odpoczynek, może wyjazd ze znajomymi i stuprocentowa laba. Ładujesz baterie i zbierasz siły na czekające miesiące pracy. Kończą się ferie, a ty po dwóch tygodniach masz wyrzuty sumienia. Tym razem dlatego, że zmarnowałeś dwa tygodnie wolnego czasu, który mógłbyś przeznaczyć na porządną powtórkę materiału. Zwłaszcza że nie było lekcji, które zajmują większą część dnia i zabierają ci większość energii. Dodajmy do tego jeszcze deklaracje kolegów, którzy twierdzą, jak wiele zrobili w ferie… Stres niestety coraz większy, do matury coraz bliżej.

Jak w wielu takich przypadkach, najlepszy jest półśrodek. Nie przesadzaj z planowaniem, bo później będziesz tylko coraz bardziej zdemotywowany tym, jaki jesteś niekonsekwentny. Wtedy też cały ten wolny czas, który pomógłby ci naładować akumulatory przed majem, pójdzie na marne. Miej pod ręką książki, chociaż godzinę dziennie poświęć na coś, co na przykład sprawia ci największe problemy, albo coś, czego w ciągu roku szkolnego nie miałeś kiedy przyswoić. Nie nastawiaj się jednak na długie maratony z podręcznikami. Najważniejsze miesiące nauki są jeszcze przed tobą, wykorzystaj więc ferie na odpoczynek i zrób sobie kilka dni wolnego od maturalnych spraw i stresu.

 

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook