Matura - kiedy zacząć się uczyć (fot.freedigitalphotos.net)Matura - kiedy zacząć się uczyć (fot.freedigitalphotos.net)

Powtórka materiału do matury

Egzamin maturalny jest jednym z najważniejszych egzaminów w życiu. To, jakie uzyskasz z niego wyniki ma ogromny wpływ podczas rekrutacji na studia. Dobrze zdany może zapewnić Ci miejsce na najlepszych uczelniach w kraju.

Ogrom materiału do opanowania na egzamin maturalny przeraża większość uczniów szkół średnich, a dla wielu z nich matura to nie tylko przedmioty obowiązkowe. Aby dostać się na wymarzony kierunek należy zdawać też co najmniej jeden przedmiot dodatkowy, ale nie ma rzeczy niemożliwych ? trzeba jedynie wiedzieć, kiedy zacząć się uczyć, aby zdążyć ze wszystkim.

Spokojnie i systematycznie

Nie zaczynaj nauki dopiero na kilka dni przed egzaminami, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że po prostu nie zdążysz powtórzyć całego materiału. Najlepiej zacząć uczyć się już na początku klasy maturalnej ? spokojnie, bez stresu i bez pośpiechu. Już wtedy warto rozplanować, jak będą wyglądać powtórki do samej matury. Ważna jest także systematyczność ? powtarzanie wszystkiego na raz to zły pomysł ? możesz podzielić materiał na części lub, na przykład, na działy i uczyć się według wybranej przez siebie kolejności. Warto także korzystać z technik zapamiętywania, na przykład z mapy myśli.

Generalna powtórka

Na 2-3 tygodnie przed egzaminem warto skupić się na kompleksowej powtórce materiału. Możesz wtedy korzystać m.in. z streszczeń, opracowań, vademecum, oraz z wykonanych przez siebie ściąg i notatek. Zaleca się, aby na kilka dni przed egzaminem porządnie odpocząć, abyś podczas matury mógł w pełni wykorzystać swoje szare komórki.

Korepetycje

Jeśli nie do końca dajesz sobie z czymś radę, o wiele łatwiej i szybciej uczysz się pod czyimś nadzorem albo chcesz uzyskać bardzo dobry wynik z egzaminu rozszerzonego – powinieneś pomyśleć o kursie lub dodatkowych lekcjach. Kursy odbywają się zwykle w kilkuosobowych grupach i zaczynają się od września. O wiele lepszym pomysłem są indywidualne korepetycje, co prawda, droższe od kursów, ale jeśli marzysz o bardzo obleganym i trudnym kierunku (np. medycynie, prawie lub sinologii) warto w siebie zainwestować. Korepetycje najlepiej zacząć już we wrześniu w klasie maturalnej.

 

K. Macha

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook