Student (fot. Pexels)Student (fot. Pexels)

Najlepsze kierunki humanistyczne

Już dawno wykształciło się powszechne przekonanie, że najlepiej mają Ci, którzy posiadają ścisły umysł.  To właśnie ich zatrudniają duże koncerny informatyczne czy finansowe. A co w przypadku, kiedy skomplikowane równania matematyczne to dla Ciebie czarna magia? Czy z góry jesteś skazany na gorzej płatną pracę? Nic bardziej mylnego!

Najpopularniejsze kierunki humanistyczne

Obecnie w czołówce najchętniej wybieranych kierunków humanistycznych znajduje się psychologia z ponad 29 tysiącami chętnych. Maturzyści, jak co roku, stawiają na rozwijanie się w tej dziedzinie. Uznaniem cieszy się również komunikacja wizerunkowa, a kandydaci musieli pokonać 18 konkurentów, aby dostać się na wymarzony kierunek.

Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Stawki 5/7 (fot. Wikipedia)
Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Stawki 5/7 (fot. Wikipedia)

A co, jeśli wciąż nie wiem?

Aktualnie rynek pracy rozwija się bardzo dynamicznie, a wbrew powszechnym opiniom, nie tylko kierunki ścisłe umożliwiają zdobycie wartościowego zatrudnienia. Ludzie posiadający predyspozycje humanistyczne, także są cenieni na rynku pracy. Uzdolnieni pisarze, sprawni edytorzy tekstów czy wybitni pedagodzy mogą rozwijać swoje zainteresowania, jednocześnie czerpiąc z tego korzyści materialne.

Wciąż nie jesteś do końca zdecydowany? Zachęcamy do lektury naszego artykułu, porównującego typy studiów.

https://studiowac.pl/427/studia-humanistyczne-scisle-czy-ekonomiczne/

Jak wygląda ranking?

Według rankingu na podium plasuje się Uniwersytet Warszawski, który uzyskał maksymalną ilość punktów, czyli 100. Zaraz za nim znajduje się poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza z punktacją 95,7, a ostatnim kandydatem na czele okazał się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie z liczbą 92,8.

Kolejno dalsze miejsca zajęły:

4. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (83,2)

5. Uniwersytet Wrocławski (78,3)

6. Uniwersytet Gdański (72,5)

7. Uniwersytet Łódzki (72,0)

8. Uniwersytet Szczeciński (69,8)

9. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (68,5)

10. Uniwersytet Rzeszowski (67,1)

11. Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie (65,1)

12. Akademia Pomorska w Słupsku (64,9)

13. Katolicki Uniwersytet Lubelski im Jana Pawła II (64,9)

14. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (62,0)

15. Uniwersytet w Białymstoku (60,9)

16. Uniwersytet Śląski w Katowicach (60,2)

17. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (59,9)

18. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (55,7)

19. Uniwersytet Zielonogórski (54,5)

20. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (53,7)

Wskaźnik w rankingu uczelni został wyliczony z dokładnością do jednej dziesiątej procenta. Uczelnie o bardzo zbliżonych wynikach zostały sklasyfikowane na pozycjach ex aequo.

Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego (fot. Wikipedia)
Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego (fot. Wikipedia)

Kryteria rankingu

Ranking kierunków humanistycznych udowadnia, że poziom kształcenia w Polsce znajduje się na wysokim poziomie. Na pozycję w badaniu wpływał przede wszystkim prestiż. Uczelnie z największą liczbą profesorów belwederskich i doktorów habilitowanych, którzy uzyskali swój tytuł lub stopień w czterech ostatnich latach miały duże szanse. Uniwersytety, które znalazły się na liście musiały spełnić także inne wymagania. „Perspektywy” określają je m.in. w ten sposób: ocena przez kadrę akademicką, jakość studentów przyjętych na studia, liczba publikacji, a w niektórych przypadkach także egzaminy zawodowe. Co ciekawe, sondaż przeprowadzono przez Internet, a autorem badania jest portal „Perspektywy”.

Z czego zdawać maturę?

Przedmiotami, które powinieneś zdawać na maturze, jeśli myślisz o studiach humanistycznych, są historia i wiedza o społeczeństwie. Satysfakcjonujący wynik z egzaminu dojrzałość jest bramą do studiowania wymarzonego kierunku.

J.K.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook