Zawód: Epidemiolog (fot.freedigitalphotos.net)Zawód: Epidemiolog (fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Epidemiolog

 

Dzisiejsze czasy, mimo wielu udogodnień i wynalazków, niosą za sobą również wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich są choroby zakaźne i epidemie. Ich badaniem, poznawaniem i zapobieganiem ich rozprzestrzenianiu się na dużą skalę zajmuje się epidemiolog. Sprawdź sam, na czym dokładnie polega jego praca!

Zawód epidemiolog

Epidemiolog to lekarz, który zajmuje się epidemiami i chorobami zakaźnymi. Bada je, monitoruje ich rozprzestrzenianie, przygotowuje informacje na temat chorób zakaźnych na danym terenie, zapobiega zakażeniom  i kontroluje szczepienia ochronne. Może również prowadzić działalność edukacyjną i publikować artykuły oraz książki.

Do innych zadań epidemiologa może należeć:

  • Monitorowanie gospodarki odpadów medycznych
  • Prowadzenie rejestru chorób zakaźnych
  • Kontrolowanie procesów sterylizacji i dezynfekcji w zakładach służby zdrowia
Epidemiolog przeprowadza badania nad chorobami (fot.freedigitalphotos.net)

Wykształcenie epidemiologa

Aby zostać epidemiologiem musisz ukończyć studia na jednym z kierunków:

  • lekarski
  • farmacja
  • weterynaria
  • biologia

Później, aby móc pracować w tym zawodzie, potrzebna jest również odpowiednia specjalizacja.

Rynek pracy

Epidemiolog może pracować w zakładach opieki zdrowotnej, placówkach naukowo-badawczych lub w administracji państwowej zajmującej się nadzorem sanitarnym(np. w stacjach sanitarno-epidemiologicznych).

Kontakt z niebezpiecznymi chorobami(fot.freedigitalphotos.net)

Ile zarabia epidemiolog?

Średnie zarobki epidemiologa wynoszą 4500 zł brutto miesięcznie. Są oczywiście uzależnione od miejsca zatrudnienia, miasta, wielkości firmy, a także długości pracy w zawodzie.

Status społeczny

Epidemiolog cieszy się wysokim statusem społecznym. Doświadczony i sprawdzony przez wiele lat pracy może również posiadać wysoki prestiż i uznanie wśród innych pracowników w tej branży.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Epidemiolog powinien przede wszystkim odznaczać się zainteresowaniem nauką i prowadzeniem badań. Musi również umieć szybko podejmować decyzje. Praca ta wymaga także ostrożności, dokładności i odwagi, gdyż epidemiolog ma bezpośredni kontakt z groźnymi chorobami.

Nauka i przygotowanie do zawodu jest długie i ciężkie. Wymaga to intensywnej i systematycznej pracy, dlatego też najczęściej decydują się na to osoby z zamiłowaniem do badań i nauk biologiczno-chemicznych.

 

Źródło: praca-enter.pl, wynagrodzenia.pl

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook