Czym jest jazz i muzyka estradowa (wokalistyka)?
Kierunek kształci osoby, które swoją przyszłość wiążą z muzyką. Jeśli marzy Wam się kariera wokalisty, kompozytora, czy też realizatora nagłośnienia, wokalistyka jest właśnie dla Was. W czasie studiów młodzi ludzie nabywają wiedzę teoretyczną oraz praktykę, która pozwala im na samodzielną działalność artystyczną.
Idealny kandydat
Aby dobrze odnaleźć się na takich studiach potrzeba pasji i zamiłowania do muzyki. Ponadto, kandydaci na jazz i muzykę estradową muszą odznaczać się doskonałym słuchem, odpornością na stres oraz zmysłem artystycznym.
Rekrutacja ? jakie przedmioty zdawać?
Obowiązkowym wymogiem jest matura z języka polskiego. Jednak o przyjęciu na studia decydują egzaminy wstępne. To na nich kandydaci prezentują swoje możliwości artystyczne.
Kierunek jazz i muzyka estradowa ? program studiów
W czasie edukacji studenci poznają techniczne aspekty zawodu muzyka. Oto, jakie przedmioty realizuje się na tym kierunku:
- podstawy kompozycji i aranżacji
- instrument główny
- improwizacja
- podstawy śpiewu
- reżyseria muzyczna
- techniki nagłośnienia
- techniki pracy w studio
Specjalności kierunku jazz i muzyka estradowa
Młodzi ludzie stają przed szansą wyboru konkretnej dziedziny, w której będą zawodowo działać. Na kierunku jazzowo-wokalistycznym dostępne są specjalizacje:
- wokalistyka jazzowa
- kompozycja i aranżacja
- realizacja nagłośnienia
- instrumentalistyka jazzowa
- wokalna
- instrumentalna
- gra na instrumencie, specjalizacja:
- fortepian
- gitara
- gitara basowa
- kontrabas
- perkusja
- puzon
- saksofon
- trąbka
Jazz i muzyka estradowa a rynek pracy
Dzisiaj oczekiwania wobec muzyków rosną. Absolwenci sami wybierają drogę, którą będą podążać przed najbliższe lata. Zatrudnienia mogą szukać w zespołach, firmach zajmujących się organizacją imprez, nagłośnieniem i obsługą oraz instytucjach kultury. Ponadto, można pokusić się o rozpoczęcie własnej działalności i pracy na swoje nazwisko.
Źródło: uczelnie.info.pl
Katarzyna Kujawa