Zawód Dziennikarz (Fot.Andre Engels, Wikipedia)

Zawód Dziennikarz

Jesteś ciekawy świata? Cechuje Ciebie spostrzegawczość, kreatywność i pewność siebie? Lubisz być w centrum uwagi, a na każdym filmie wideo najwięcej jest właśnie Ciebie? Otwartość i komunikatywność nie są Tobie obce? Jeżeli dodatkowo znasz zasady poprawnej polszczyzny, a pisanie jest Twoją pasją, to zawód dziennikarza stoi przed Tobą otworem.

Zawód Dziennikarz

Dziennikarz zbiera fakty na temat istotnych wydarzeń, a następnie tworzy artykuł lub reportaż telewizyjny, czy radiowy. W celu stworzenia dobrego reportażu dziennikarz przeprowadza wywiady, śledztwa dziennikarskie, lub prowadzi obserwacje, aby jego praca była wiarygodna, a przedstawioną informację można było potwierdzić.

Zadania dziennikarza to nie tylko pisanie, czy przedstawianie bieżących wydarzeń w publikacjach i audycjach medialnych. Zajmuje się także poprawianiem błędów w treści, dostosowuje styl edytorski do możliwości i ograniczeń innych mediów, zdobywa informację za pomocą internetu, badań, wywiadów, spotkań. Przystosowuje również formę przekazywanych informacji do rodzaju odbiorców, dba o to, by informacje były zrozumiałe i przygotowane na czas.

Dodatkowe zadania to:

 • analizuje zainteresowania odbiorców, żeby podawane informacje były dla nich pożyteczne i ciekawe,
 • poznaje bieżące trendy i problemy,
 • stara się docierać do jak najbardziej wiarygodnych informatorów,
 • konsultuje się z edytorem i dyrektorem programowym.

Dziennikarz działa zgodnie z etyką dziennikarską tzn. zachowuje niezależność, nie ulega naciskom, odmawia brania łapówek, unika tematów powiązanych z jego własnym interesem, chroni źródło informacji, unika plagiatów i przede wszystkim zanim coś napiszę, ma niezbite dowody na swoją prawdę.

Dziennikarzy można podzielić przede wszystkim ze względu na tematykę jaką się zajmują. Podstawowe z nich, to:

 • Felietonista- osoba posiadająca stałą rubrykę, lub program
 • Korespondent- dziennikarz przesyłający informację zza granicy
 • Reporter- zajmuje się zbieraniem informacji i tworzeniem na ich podstawie reportażu
 • Redaktor- dziennikarz, który dodatkowo zajmuje się redagowaniem materiałów z podległego mu działu

Czym właściwie jest dziennikarstwo?

Dziennikarstwo to działalność polegająca na zbieraniu informacji o wydarzeniach, ludziach oraz problemach  i upublicznianiu ich za pomocą środków masowej komunikacji.

Dziennikarstwo można podzielić na:

 • Profesjonalne (wykonywane przez dziennikarzy) oraz nieprofesjonalne
 • Prasowe, agencyjne, radiowe, telewizyjne i internetowe
 • Komercyjne i niekomercyjne
 • Lokalne, krajowe i międzynarodowe
 • Polityczne, gospodarcze, sportowe, kulturalne i inne specjalne.

System gatunków dziennikarskich można podzielić na gatunki informacyjne (wzmianka, notka, sprawozdanie, relacja, życiorys, sylwetka, kalendarium, przegląd prasy, reportaż, wywiad) oraz gatunki publicystyczne (komentarz, artykuł, esej, recenzja, felieton, debata).

Wykształcenie Dziennikarza

Wiele osób zafascynowanych jest pracą w mediach, a co za tym idzie kierunek dziennikarstwo cieszy się ogromną popularnością. Studia na tym kierunku możecie podjąć zarówno na uczelniach państwowych jak i prywatnych. Dostępny jest także tryb dzienny, wieczorowy i zaoczny.

Opis kierunku na studiowac.pl kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Bardzo często zdarza się, że na stanowisko w tym zawodzie ubiegają się osoby, które ukończyły inny kierunek studiów. Wynika to z faktu, że pracodawca w wydawnictwie o określonej tematyce- przykładowo medycznej, woli czasem zatrudnić eksperta z tej dziedziny, czyli osobę która studiuje, lub ukończyła medycynę.

Rynek Pracy

Pomimo faktu, że jak wspomniałam wcześniej dziennikarstwo cieszy się popularnością, to prawda jest taka, że na chwilę obecną ilość absolwentów jest jednak dużo wyższa, niż zapotrzebowanie na rynki pracy. Rezultatem jest nie tylko bezrobocie, ale także obniżanie się standardów pracy i wysokości wynagrodzenia. Wysokie zarobki dotyczą jedynie tych najbardziej znanych i cenionych dziennikarzy.

Ile zarabia Dziennikarz?

Według firmy HR Sedlak&Sedlak, mmiesięczne wynagrodzenie  dziennikarza wynosi 2 800 zł. Zarobki 50% dziennikarzy wahają się od 1 800 zł. do 4 000 zł. Premia stanowi średnio 7% pensji całkowitej dziennikarza, natomiast 93% to płaca podstawowa.

Wbrew powszechnie panującej opinii, zwłaszcza wśród młodych ludzi zarobki dziennikarzy nie należą do najwyższych. Na początku kariery adepci tego zawodu często pracują za darmo w ramach praktyk, na które i tak ciężko się dostać. Szeregowy dziennikarz zarabia od 1,5 do 3tys. złotych. Większe pensje otrzymują znani dziennikarze pracujący dla popularnych gazet i stacji radiowych oraz stacji telewizyjnych – od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Redaktorzy serwisów internetowych zarabiają ok 2 tys.

Dodatkowe informacje o zawodzie

W świecie mediów im większe doświadczenie zawodowe tym lepiej. Nie zaszkodzi jednak wzbogacić warsztat dziennikarza o dodatkowe studia podyplomowe.

Przykładowe studia podyplomowe:

 • Promocja i Reklama
 • Marketing polityczny
 • Menadżer Kultury

Dodatkowym atutem będą ukończone kursy językowe, czy komputerowe.

Opinie o zawodzie

O zawodzie dziennikarki opowiedziała nam Edyta Ż. z Warszawy:

?Jestem dziennikarką od 4 lat i możecie mi wierzyć albo nie, ale nie trzeba iść na studia dziennikarskie, żeby pracować w redakcji. Ważne, by zadać sobie podstawowe pytania- co chcę robić? gdzie i jak pracować? Praca dziennikarza wiąże się z wyrzeczeniami, trzeba rezygnować z różnych imprez, wypadów ze znajomymi, uroczystości rodzinnych, by być tam, gdzie Ci karzą. Oczywiście wszystko można uzgodnić z kolegami z pracy, podzielić się obowiązkami, ale tym, którzy jeszcze nie wiedzą jak wygląda zawód dziennikarza proponuję 3 miesięczne praktyki w jakieś redakcji. Przychodzenie na 6.00 do pracy, wychodzenie (jeśli to konieczne) czasem nawet o 18.00, wieczna walka z czasem i zmienianie w ostatniej chwili serwisu, czy artykułu na stronę główną (bo np. przed chwilą był śmiertelny wypadek). Mało tego, trzeba biegać po mieście, odbierać telefony od zrozpaczonych czytelników, słuchaczy, czy telewidzów. Do tego na początku, nawet jeśli byście pracowali 24/h dostajecie marne pieniądze. Sama jestem społecznicą i o pracy dziennikarza marzyłam od 1 klasy gimnazjum. Można powiedzieć, że moje marzenie się spełniło, ale wciąż chcę więcej. Tym, którzy na prawdę chcą się zająć dziennikarstwem, proponuję najpierw wybrać się na praktyki, a potem wybierać studia. Jeszcze może Wam się odwidzieć, jak zobaczycie jaki to ciążki kawałek chleba…?

Radę dla maturzystów ma także Anna K. z Warszawy, dziennikarka z wieloletnim stażem pracy:

?Jestem dziennikarką od kilkunastu lat i z perspektywy odradzam studiowanie tego kierunku jako podstawowego. Lepiej skończyć najpierw jakiś inny kierunek studiów, choćby licencjat, a potem uzupełniające studia dziennikarskie, albo podyplomowe dziennikarstwo.? Jak wygląda studiowanie dziennikarstwa?  ?Na kierunku dziennikarskim nauczą Was teorii: gatunki dziennikarskie, retoryka, prawo prasowe, historia mediów etc, ale z tym zawodem jest tak, jak z innymi: albo ma się talent albo nie.” Jak to poznać? „Jeśli macie tzw. lekkie pióro i piszecie niezłe samodzielne wypracowania, interesujecie się polityką, życiem społeczności lokalnej, lubicie rozmawiać z ludźmi etc. jest szansa, że kariera dziennikarza prasowego, radiowego, czy tv jest Wam pisana.? Jak rozpocząć przygodę z tym zawodem? ?Nie zaszkodzi działalność społeczna, szkolne kółko polonistyczne czy recytatorskie, samodzielna praca ze słownikiem poprawnej polszczyzny i ćwiczenia logopedyczne. Warto zainwestować w tzw. samokształcenie; wbrew pozorom, chodzenie do kina i czytanie pism filmowych, analiza filmów czy czytanie biografii znanych postaci z tego kręgu też kształci przyszłych dziennikarzy.? Jak wyglądała Twoja kariera? ?Skończyłam najpierw prawo, potem dziennikarstwo w Warszawie i produkcję filmową ( podyplomowe), ale po drodze odkryłam, ze chyba najbardziej pociąga mnie pisanie scenariuszy filmowych. Do wszystkiego można dojść albo bardzo szybko albo powoli i dzisiejszy świat daje takie możliwości. Jeśli znacie języki obce, to macie nieograniczone wręcz możliwości uczestniczenia w bezpłatnych często stażach prasowych, radiowych i TV poza granicami Polski.? Czym powinien cechować się dobry dziennikarz? ?Prawdziwy dziennikarz to osoba kreatywna i kreująca. Jeśli przychodzi do mnie młody człowiek i mówi, ze chciałby coś zrobić, to pytam go: co proponujesz? Niestety większość tych ludzi, marzących o karierze w mediach, odpowiada: nie wiem? Natomiast, jeżeli przychodzi ktoś i mówi: u mnie na uczelni jest grupa zwariowanych ludzi, którzy pomagają dzieciom, robią vlepki, marzą o wyprawie na Mont Everest… – chciałbym o nich napisać, zrobić program, ale nie wiem jak…- wierzcie mi, tym pomagamy. Pisania, nagrywania, montażu można się nauczyć, a ciekawość świata, ludzi i wydarzeń to taki talent od Boga.”

Zapewne wśród Was też jest wiele osób, które wiążą przyszłość zawodową z dziennikarstwem. Uważacie, że dacie radę?

Źródła: 123test.pl, wynagrodzenia.pl, zawodowe.com, uczelnie.info.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook