Zawód Fotograf (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Fotograf

Cykanie zdjęć, to popularne zajęcie. Co raz więcej osób sięga po aparat i próbuje stworzyć zdjęcia zasługujące na miano sztuki. Jeżeli fotografowanie jest Waszą pasją, to może połączcie ją z wykonywaniem zawodu fotografa.

Zawód Fotograf

Fotograf zajmuje się profesjonalnie wykonywaniem zdjęć i ich obróbką. Może wykonywać zdjęcia do dokumentów, zdjęcia okolicznościowe, zdjęcia portretowe, reklamowe, czy reportażowe. Najczęściej osoby wykonujące ten zawód skupiają się przede wszystkim na wykonywaniu zdjęć tylko w jednym rodzaju.

Fotograf, który został zatrudniony w studiu fotograficznym, obok robienia zdjęć zajmuje się także ich wywoływaniem, obróbką i sprzedażą.

Wykształcenie Fotografa

Nie ma kierunku, który przygotowuje do wykonywania zawodu fotografa. Można skończyć specjalne szkoły fotografii, kursy i warsztaty, co nie koniecznie musi dawać gwarancję znalezienia pracy.

Rynek pracy

Fotograf może być zatrudniony w redakcji, gdzie będzie wykonywał zdjęcia obrazujące materiał tekstowy. Wykonuje zdjęcia podczas różnych wydarzeń, imprez, fotografuje osoby udzielające wywiadu itp.

Zatrudnienie można znaleźć także w agencjach modelek, domach domy, czy agencjach reklamowych.

Pracodawcy zwracają uwagę nie na wykształcenie, czy doświadczenie w zawodzie. Przede wszystkim liczy się talent i umiejętność robię oryginalnych zdjęć. Dobre oko i intuicja mogą zdziałać cuda. Podczas rozmów kwalifikacyjnych liczyć się będzie przede wszystkim Wasze portfolio.

Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy możecie także brać udział w licznych konkursach fotograficznych. Być może dzięki nim, ktoś o Was usłyszy lub zwróci na Was uwagę.

Ile zarabia Fotograf

Według firmy HR Sedlak&Sedlak miesięczne wynagrodzenie fotografa wynosi 2 462 zł. Zarobki 50% fotografów wahają się od 1 710 zł do 3 799 zł. Premia stanowi średnio 4% pensji całkowitej fotografa, natomiast 96% to płaca podstawowa.

Dodatkowe informacje

Swoje umiejętności fotografowie mogą uzupełniać na różnego rodzaju warsztatach i kursach, uczących np. obsługi nowych programów komputerowych przeznaczonych do obróbki zdjęć, metod wykonywania konkretnego typu fotografii itd.

Opinie o zawodzie

Paulina S. z Warszawy jest fotografem od 2 lat:

?Pracuję w jednej z warszawskich redakcji. Uwielbiam, to co robię, jednakże muszę dodać, że tylko jeśli fotografia jest Waszą pasją, to będziecie w stanie być zadowoleni ze swojej pracy. Musicie liczyć się z tym, że praca nie jest od 8.00 do 16.00. Często trzeba robić nadgodziny, ponieważ artykuł musi wyjść następnego dnia, a sesja zdjęciowa nie jest skończona. Trzeba wziąć także pod uwagę fakt, że możecie pracować nad czymś kilka dni, a w efekcie końcowym okaże się, że nie trafiliście w gust swojego szefa, czy klienta i cała praca poszła na marne.

Fotografem może zostać każdy, lecz nie każdy może osiągnąć sukces. Oprócz doświadczenia i szkoleń potrzebny jest talent, a do tego wszystkiego umiejętność wyróżniania się z tłumu, spostrzegawczość, wiara w siebie, determinacja i odporność na ponoszenie porażek. Jeżeli macie to wszystko, to Wasza droga do sukcesu jest otwarta :)”

 

 

Źródło: zawodowe.com, wynagrodzenia.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook