kierunek zamawiany (fot.freedigitalphotos.net)

Kierunek zamawiany – czym jest i dlaczego warto go studiować?

 

Podczas przeglądania kierunków studiów na uczelniach wyższych, mogliście spotkać się z terminem „kierunek zamawiany”. Zapewne niektórzy z Was zastanawiali się, cóż to właściwie jest. Przeczytajcie poniżej, czy właśnie taki kierunek może Was zainteresować.

Kierunki zamawiane” to mówiąc najogólniej lista kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych, które zostały ustanowione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to także inicjatywa finansowa ze środków Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki Unii Europejskiej”.

 

Jaki jest cel powstawania kierunków zamawianych?

Zadaniem takiej listy jest uświadomienie przyszłych studentów, na które kierunki w najbliższych latach będzie zapotrzebowanie, a tym samym, które kierunki będą opłacalne. Zabieg ma na celu zwiększenie liczby absolwentów tych kierunków.

 

Jakie są korzyści związane ze studiowaniem na kierunku zamawianym?

Jeżeli podejmiecie się studiowania właśnie takiego kierunku, możecie liczyć na wiele korzyści płynących z tego wyboru. Studia w przeciwieństwie do normalnego toku studiów, obejmują dodatkowe działania podnoszące atrakcyjność studiowania i kwalifikacje przyszłych absolwentów. Działania te obejmują m. in.:

 • Stypendia dla najlepszych w wysokości ok. 1000 zł miesięcznie
 • Dodatkowe zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki
 • Dodatkowe przedmioty uatrakcyjniające tok studiów
 • Dodatkowe zajęcia podnoszące wiedzę i kwalifikacje: kursy z języka angielskiego, obozy naukowe, zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z różnych dziedzin, kursy dające dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia zawodowe
 • Wyjazdy na targi branżowe w Polsce i za granicą
 • Wyjazdy studyjne do przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie absolwentów
 • Oferta nauczania metodą e- learning
 • Finansowanie udziału studentów w konferencjach naukowo- technicznych
 • Specjalistyczne kursy komputerowe, gdzie mają dostęp do najnowszych programów komputerowych
 • Możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów pracujących w bankach, instytucjach finansowych, informatycznych i laboratoriach
 • Zapraszani są znani profesorowie z zagranicy

 

Jakie są różnice w toku studiów na kierunku zamawianym w stosunku do normalnego toku studiów?

Program studiów jest taki sam, jednakże wzbogacony o dodatkowe zajęcia, wyjazdy i staże.

 

Ile trwają studia na kierunku zamawianym?

Tak samo jak na innych kierunkach studiów inżynierskich, po 7 semestrach otrzymacie stopień naukowy inżyniera i będziecie mogli kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, gdzie zdobędziecie tytuł magistra inżyniera.

 

Jak ubiegać się o przyjęcie na kierunek zamawiany?

Rekrutacja na kierunek zamawiany odbywa się w trybie identycznym, jak na inne kierunki studiów. Jedyną różnicą jest fakt, że po ukończeniu tego kierunku możecie mieć prawie 100 % pewność, że znajdziecie dobrze płatną pracę, ponieważ jak już wspomniałam wcześniej właśnie na te kierunki studiów jest obecnie największe zapotrzebowanie.

 

Źródła: studiazamawiane.put.poznan.pl
J. Jankowska

 

 

Komentarze:

 1. Rubia83 pisze: 2012/07/27 o 14:30

  stypendia i wyjazdy na targi za granice-to mi się najbardziej w tym podoba!

  (odpowiedz)
  • Ryan pisze: 2012/10/03 o 10:46

   Oczywiście, że instytucja meijdcai to dla wielu idea nieznana, ale to nie znaczy, że tak ma być zawsze. Jednym z założeń naszej aktywności jest promowanie ekologicznych drf3g życiowych bez żf3łciowych konserwantf3w .Ponieważ jestem krytycznie nastawiony do tworzenia wszelkich stereotypf3w pozwolę zwrf3cić uwagę, że ten o szczegf3lnej sympatii do walki spełnia takie kryteria.W tym wymachiwaniu szabelką dopatrywałbym się bardziej spełniania domyślnej roli społecznie oczekiwanej przez otoczenie partnerf3w w konflikcie. Bardzo często walkę rozpoczyna się w wyniku tzw. podpuszczenia przez rodzicf3w, rodzeństwo, znajomych.Zwrot chyba jej/jemu nie podarujesz tego jest obecny w większości szczerych rozmf3w o kryzysie w związku.Dowcip Winnym rozpadu związku są zawsze dwie osoby, partner i jego rodzic jest ilustracją klimatu panującego wokf3ł skłf3conych.Osoby doświadczone kryzysem związku deklarują, że chciałyby jak najszybciej zamknąć ten etap życia ale mama, tata, siostra, brat, przyjacif3łka mają odmienne zdanie. Motywacja doradcf3w jest prosta ona, on, są tacy sponiewierani, iż wymagają wsparcia mocnym ramieniem, a że przy okazji chcą załatwić jakieś swoje kontenerowane latami animozje nie wspominają.Stąd mf3j pogląd, że to nie nasze geny słyszą surmy grające do boju lecz uszy zagrzewające do walki pokrzykiwania. Andrzej Dobre/Słabe: 0 0

 2. Alfonsina pisze: 2012/10/03 o 03:14

  wierze, ze tak bedzie, chnteie nabede wiedzy proponowanej przez Ciebie, panie Jarku. Fakt, czlowiek moze uczyc sie stale, i im wiecej to robi, tym wiecej tego pragnie by to robic stale. Jestem juz emerytka. Dzieci dorosly, maz pracuje, a ja mam troche wolnego czasu dla siebie, wiec postanowilam zglebic te dziedziny wiedzy, ktore zawsze mnie pociagaly, ale zobowiazania dawnego porzadku zycia ograniczaly moje wybory do koniecznych, a nie do tych co mi sie podobaly. Wciaz gonitwa za uciekajacym czasem, nie moglam sie ukierunkowac no to co mi w duszy gralo. Mam nadzieje, ze wytrwam. Lacze pozdrowienia dla Pana i Wszystkich, ktorym ten pomysl, by pomagac innym, przyszedl do glowy. MET.

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook