kierunek zamawiany (fot.freedigitalphotos.net)

Kierunek zamawiany – czym jest i dlaczego warto go studiować?

 

Podczas przeglądania kierunków studiów na uczelniach wyższych, mogliście spotkać się z terminem ?kierunek zamawiany?. Zapewne niektórzy z Was zastanawiali się, cóż to właściwie jest. Przeczytajcie poniżej, czy właśnie taki kierunek może Was zainteresować.

?Kierunki zamawiane? to mówiąc najogólniej lista kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych, które zostały ustanowione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to także inicjatywa finansowa ze środków Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki Unii Europejskiej”.

 

Jaki jest cel powstawania kierunków zamawianych?

Zadaniem takiej listy jest uświadomienie przyszłych studentów, na które kierunki w najbliższych latach będzie zapotrzebowanie, a tym samym, które kierunki będą opłacalne. Zabieg ma na celu zwiększenie liczby absolwentów tych kierunków.

 

Jakie są korzyści związane ze studiowaniem na kierunku zamawianym?

Jeżeli podejmiecie się studiowania właśnie takiego kierunku, możecie liczyć na wiele korzyści płynących z tego wyboru. Studia w przeciwieństwie do normalnego toku studiów, obejmują dodatkowe działania podnoszące atrakcyjność studiowania i kwalifikacje przyszłych absolwentów. Działania te obejmują m. in.:

 • Stypendia dla najlepszych w wysokości ok. 1000 zł miesięcznie
 • Dodatkowe zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki
 • Dodatkowe przedmioty uatrakcyjniające tok studiów
 • Dodatkowe zajęcia podnoszące wiedzę i kwalifikacje: kursy z języka angielskiego, obozy naukowe, zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z różnych dziedzin, kursy dające dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia zawodowe
 • Wyjazdy na targi branżowe w Polsce i za granicą
 • Wyjazdy studyjne do przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie absolwentów
 • Oferta nauczania metodą e- learning
 • Finansowanie udziału studentów w konferencjach naukowo- technicznych
 • Specjalistyczne kursy komputerowe, gdzie mają dostęp do najnowszych programów komputerowych
 • Możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów pracujących w bankach, instytucjach finansowych, informatycznych i laboratoriach
 • Zapraszani są znani profesorowie z zagranicy

 

Jakie są różnice w toku studiów na kierunku zamawianym w stosunku do normalnego toku studiów?

Program studiów jest taki sam, jednakże wzbogacony o dodatkowe zajęcia, wyjazdy i staże.

 

Ile trwają studia na kierunku zamawianym?

Tak samo jak na innych kierunkach studiów inżynierskich, po 7 semestrach otrzymacie stopień naukowy inżyniera i będziecie mogli kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, gdzie zdobędziecie tytuł magistra inżyniera.

 

Jak ubiegać się o przyjęcie na kierunek zamawiany?

Rekrutacja na kierunek zamawiany odbywa się w trybie identycznym, jak na inne kierunki studiów. Jedyną różnicą jest fakt, że po ukończeniu tego kierunku możecie mieć prawie 100 % pewność, że znajdziecie dobrze płatną pracę, ponieważ jak już wspomniałam wcześniej właśnie na te kierunki studiów jest obecnie największe zapotrzebowanie.

 

Źródła: studiazamawiane.put.poznan.pl
J. Jankowska

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook