studia wojskowe (Fot.freedigitalphotos.net)

Czy warto iść na studia wojskowe?

Słynne powiedzenie ?za mundurem panny sznurem?, to nie jedyna korzyść płynąca ze wstąpienia do wojska. Za chwilę przekonacie się dlaczego.

Słowo wstępu

Już jakiś czas temu pisaliśmy o uczelniach wojskowych. Artykuł możecie przeczytać tutaj: https://studiowac.pl/1043/studencki-boom-na-wojsko/. Chciałabym jednak rozszerzyć ten temat. Zadać pytanie, czy warto w ogóle brać pod uwagę studia wojskowe?

Jak wyglądają studia wojskowe?

Na początku zanim zdecydujecie się na te studia, lub od razu je skreślicie, poznajcie kilka podstawowych informacji. Po pierwsze powinniście wiedzieć, że kadra zawodowa Sił Zbrojnych dzieli się na korpus oficerów zawodowych, korpus podoficerów zawodowych oraz korpus szeregowych zawodowych.

Jeżeli natomiast ktoś z Was planuje zostać tylko szeregowym, albo podoficerem, to wyższe wykształcenie nie będzie Wam potrzebne. Studia I i II stopnia przeznaczone są dla kandydatów do korpusu oficerów, czyli dla osób o większych aspiracjach, które planują w wojsku należeć do korpusu najwyższej rangi.

Jaki macie wybór?

Niestety na studia wojskowe nie jest tak łatwo się dostać. Liczba kandydatów na jedno miejsce, to nawet 13 osób.

Szkół oficerskich jest kilka. Możecie wybierać między siłami lądowymi, powietrznymi, czy morskimi. Dla osób zainteresowanych studiowaniem medycyny Uniwersytet Medyczny w Łodzi, proponuje studiowanie kierunku lekarskiego na wydziale wojskowym. To tutaj kandydat na żołnierza otrzyma wykształcenie lekarskie.

Pomoc na studiach

Czas trwania studiów to tak zwana służba kandydacka. W tym czasie podchorążowie mają zapewnione bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie i umundurowanie oraz otrzymują uposażenie zasadnicze (miesięczne), zależne od roku studiów:

  • w pierwszym roku nauki- 1000 zł
  • w drugim roku nauki- 1250 zł
  • w trzecim roku nauki- 1500 zł
  • w czwartym roku nauki- 1750 zł
  • w piątym roku nauki- 2000 zł
  • w szóstym roku nauki- 2000 zł

Żołnierzowi pełniącemu służbę kandydacką, od dnia mianowania na stopień wojskowy podporucznika, albo kaprala, do czasu stawienia się do pełnienia zawodowej służby wojskowej, przysługuje uposażenie zasadnicze w stawce miesięcznej dla podporucznika ? 2280 zł, dla kaprala ? 1764 zł.

Czy studia wojskowe dadzą Wam dobre wykształcenie?

Wydanie opinii należy do Was. Ja natomiast postaram się poniżej przedstawić kilka argumentem za tym, że na pewno nie pożałujecie swojego wyboru. Po pierwsze nie zdobędziecie jedynie wykształcenia woskowego, ponieważ po ukończeniu szkoły oprócz otrzymania stopnia podporucznika, czeka na Was także tytuł zawodowy magistra.

Na uczelni dostępne są różne kierunki kształcenia w obrębie studiów wojskowych. Przykładowo jeżeli zdecydujecie się na Marynarkę Wojenną, to do wyboru macie dwa kierunki: nawigacja oraz mechanika i budowa maszyn.

Oprócz wykształcenia lekarskiego o którym już wspomniałam wcześniej, w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie czeka na Was kierunek lotnictwo i kosmonautyka, a tam specjalizacje: pilot zawodowy, inżynier- awionik i kontroler ruchu lotniczego. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oferuje Wam kilka kierunków technicznych, takich jak: informatyka, elektronika i telekomunikacja, geodezja i kartografia, logistyka, mechatronika, czy chemia. W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu możecie specjalizować się w zarządzaniu.

Z tak szeroką gamą specjalizacji do wyboru studia wojskowe wcale nie muszą być nudne. Zatem po 5 latach nie dość, że będziecie posiadać wykształcenie magisterskie z danej dziedziny, to jeszcze wojskowe ze stopniem podporucznika.

Inne korzyści

Dość interesująca jest kwestia zarobków. Żołnierz stopniu podporucznika, czyli każdy kto skończył szkołę oficerską, otrzymuje pensję w wysokości 3 800 zł. Musicie przyznać, że jak na zarobki od razu po studiach, to całkiem dobrze. W wojsku wraz z doświadczeniem i umiejętnościami przychodzi awans na wyższy stopień, a z awansem podwyżka.

Kolejną cechą wyróżniającą służbę w wojsku jest możliwość przejścia na emeryturę po 15 latach służby z emeryturą wynoszącą 40% dotychczasowego uposażenia. Za każdy dodatkowy rok służby wysokość emerytury wzrasta o 2.6%.

Dodatkowe atrakcje to nagroda roczna w wysokości miesięcznego uposażenia, za pełnienie służby co najmniej 5 miesięcy w roku. Można utrzymać także dodatek urlopowy w wysokości 660 zł brutto, na każdego członka rodziny.

Armia dbając o rozwój swoich żołnierzy zwraca koszta przy podnoszeniu kwalifikacji- przykładowo zwróci Wam pieniądze za kurs prawa jazdy.

Istnieje również dodatek za pełnienie służby dyżurnej, nagroda jubileuszowa, dieta za podróże służbowe, dodatek za długoletnią służbę wojskową oraz nagrody pieniężne za wykonywanie obowiązków.

Dla kogo studia wojskowe?

Szkoły oficerskie przeznaczone są dla osób, które  posiadają świadectwo dojrzałości, nie były karane, posiadają wyłącznie obywatelstwo polskie, są pełnoletnie oraz przejdą pomyślnie badania lekarskie.

Źródło: uczelnie.info.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook