Wybierając uczelnię pamiętajcie, aby nie zamykać się na inne kraje. Poznajcie Harvard, jedną z najlepszych uczelni na świecie. Jest ona gwarancją nie tylko wysokiego poziomu, ale przepustką do kariery zawodowej.
O uczelni
Harvard jest najstarszą instytucją szkolnictwa wyższego w Stanach Zjednoczonych. Uniwersytet posiad swoją siedzibę w Cambridge i Bostonie, w stanie Massachusetts. Kampus uczelni zajmuje ok. 1000 m2 oraz posiada 17 domitoriów i 12 domów studenckich. Studenci mają na terenie kampusu do dyspozycji blisko 100 tematycznych bibliotek, 13 stołówek wydających posiłki, pralnie, wypożyczalnie rowerów, a nawet wypożyczalnie laptopów. Uczelnia słynie z wysokiego poziomu nauczania, licznych badań naukowych oraz wykształcenia liderów w wielu dyscyplinach. Wykładowcy i absolwenci zdobyli w sumie ponad 45 nagród Nobla. Celem uczelni jest patrzenie w przyszłość i tworzenie nowych innowacji w dziedzinie edukacji, nauki, techniki, sztuki i innych dziedzin.
Wydziały na Harvardzie
- Faculty of Arts and Sciences (FAS) – nauki humanistyczne, społeczne, stosowane, inżynieryjne i przyrodnicze
- Harvard Medical School (HMS) – nauki medyczne
- Harvard School of Dental Medicine (HSDM) – stomatologia
- Harvard Divinity School (HDS) – religioznawstwo
- Harvard Law School (HLS) – prawo i nauki prawnicze; wśród absolwentów HLS jest wielu światowych liderów, w tym kilku prezydentów USA
- Harvard Business School (HBS) – wydział zarządzania oferujący studia MBA i jedna z pierwszych szkół biznesowych na świecie; znany z unikalnej metody case-study
- Graduate School of Design (GSD) – architektura, architektura krajobrazu, urbanistyka i projektowanie
- Harvard Graduate School of Education (HGSE) – kształci nauczycieli, trenerów i menadżerów edukacji
- School of Public Health (HSPH) – zdrowie publiczne
- Harvard Kennedy School of Government (HKS) – nauki polityczne, stosunki międzynarodowe i administracja publiczna
Studenci Harvardu
Zróżnicowana populacja studentów sprawia, że trudno opisać typowego studenta, a jeszcze trudniej opisać doświadczenia studentów z tą uczelnią. Młodzi ludzie pochodzą z wszystkich 50 stanów oraz ponad 80 krajów z całego świata: miast, przedmieść, miasteczek i gospodarstw. Studenci pierwszego roku mieszkają w jednym z akademików w Harvard Yard, w doskonałej lokalizacji. Na drugim roku, młodzi ludzie trafiają do jednego z 12 domów na terenie kampusu. Ponad 97 procent studentów decyduje się na spędzenie czterech lat w tych akademikach, tworząc przy tym wspólnotę i budując swoje doświadczenie i wspomnienia życiowe. Każdy dom posiada mistrza ? rezydenta oraz kadrę wykładowców. Mają także swoje drużyny sportowe lub zespoły teatralne. Same domy również posiadają unikalne historie i tradycje, które łączą daną grupę i pozwalają na wzmocnienie więzi wśród mieszkańców każdego domu. Sam kampus jest pełen zabytków, pomników, pięknej architektury i malowniczych, zielonych terenów. Koniecznie musicie zobaczyć kultowy pomnik Johna Harvarda – z napisem „John Harvard ? Założyciel ? 1638”. Co ciekawe, niektórzy nazywają go „Pomnikiem Trzech Kłamstw”, co oznacza, że John Harvard nie był założycielem Harvardu (był głównym darczyńcą), Harvard nie został założony w 1638 roku (tylko w 1636) oraz sam pomnik nie przedstawia faktycznie Johna Harvarda (modelem był człowiek o imieniu Sherman Siwy).
Polacy na Harvardzie mogą studiować za darmo
Harvard jest uczelnią przyjazną studentom. Przykładowo jeśli kogoś nie stać na studia, a przejdzie proces rekrutacji, uczelnia pokrywa koszty czesnego i utrzymania. Na pomoc finansową mogą liczyć także najlepsi studenci, niezależnie od ich dochodów. Na chwilę obecną około 70% studentów otrzymuje pomoc finansową, z czego 60% wydatków idzie na tzw. pomoc socjalną. Co więcej, studia na Harvardzie są bezpłatne dla rodzin z dziećmi, których roczny dochód nie przekracza 60 tys. dolarów. Przeliczając, jeśli w Twojej rodzinie roczne dochody nie przekraczają 14 tys. zł, możesz studiować na tej uczelni całkowicie za darmo J Jak możecie się domyślić, uczelnia pokrywa nie tylko koszty związane ze studiowaniem, ale także z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Otrzymacie także tzw. ?kieszonkowe? na swoje wydatki. Istnieją także dodatkowe pakiety, jeśli to co dostaniecie wciąż nie będzie wystarczające. Wszyscy studenci, którzy pomimo zwolnienia z czesnego i innych opłat nadal nie są w stanie sami się utrzymać, mogą liczyć na dodatkowe pakiety pomocy:
- Uniwersytet Harvarda pomaga w znalezieniu pracy o małym wymiarze godzinowym, zarówno na kampusie, jak i poza nim. Wiele ofert pracy pojawia się na początku semestru.
- Nagrody ? studenci mogą otrzymywać nagrody za wygrane konkursy pozauczelniane.
- Stypendia – Harvard oferuje specjalne stypendia z kasy uczelni, dotacji państwa i od tzw. przyjaciół uniwersytetu. Istnieje także The Harvard National Scholarship.
- Pożyczki ? uniwersytet rekomenduje pożyczki kredytowe.
Przyszli studenci Harvardu
O pomoc finansową można aplikować on-line albo za pomocą tradycyjnej poczty. Wymagane dokumenty:
- Zaświadczenie o dochodach rodzinnych,
- Formularz aplikacji o pomoc finansową lub założenie profilu CSS,
- Suplement informacyjny o działalności gospodarczej lub rolnej rodziców (jeśli taką posiadają),
- Zaświadczenie o dochodach rodzica pozbawionego prawa do opieki nad studentem (jeśli taka sytuacja występuje),
- Suplement zawierający dodatkowe informacje na temat studenta, który w jakikolwiek sposób zmieniają na niekorzyść jego sytuacje finansową,
- Dokument poświadczający zwrot podatku studenckiego.
Wysyłając dokumenty pocztą należy wysłać Financial Statement for Students from Foreign Countries (oświadczenie finansowe studentów z zagranicy). Wszystkie potrzebne formularze znajdują się na stronie Harvardu. Jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości lub problemy w procesie aplikacyjnym, możesz liczyć na pomoc pracowników uniwersytetu.
Znani wykładowcy, absolwenci i studenci
Oto tylko przykładowe nazwiska osób, które ukończyły Harvard:
- George W. Bush, prezydent USA
- Bill Gates, były szef Microsoftu (nie ukończył)
- Czesław Miłosz, poeta
- Barack Obama, prezydent USA
- Agata Passent, dziennikarka
- Natalie Portman, aktorka
- Theodore Roosevelt, prezydent USA
- Mark Zuckerberg, główny twórca serwisu społecznościowego Facebook (nie ukończył)
A jak wygląda jeden dzień z życia studenta Harvardu?
Komentarze: