Reżyseria dźwięku jest zarówno kierunkiem jak i specjalnością na kierunku akustyka. Osoby zainteresowane pracą powiązaną z realizacją dźwięku i muzyką powinni przeczytać więcej na ten temat.
Kierunek Reżyseria dźwięku
Studia na tym kierunku przygotują Was do pracy z dźwiękiem, zarówno w formie audytywnej jak i audiowizualnej. Przez trzy lata nauki będziecie zajmować się zagadnieniami z dziedziny psychofizjologii słyszenia, akustyki ogólnej i muzycznej, kształtowania przestrzeni akustycznej, informatyki, elektroakustyki, analizy sygnałów fonicznych i zasady przetwarzania dźwięku analogowego oraz cyfrowego. Zahaczycie także o historię form i stylów muzycznych.
Idealny kandydat
Idealny kandydat to osoba, która chce powiązać swoje życie zawodowe z realizacją dźwięku w studiach fonograficznych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych. Powinniście cechować się doskonałym słuchem, wyczuciem rytmu i zwracaniem uwagi na detale.
Rekrutacja
Na kierunku akustyka, gdzie specjalnością jest reżyseria dźwięku pod uwagę brane są oceny z dyplomu maturalnego, zaś na kandydatów czeka rozmowa kwalifikacyjna z akustyki z zakresu analizy sygnałów, psychoakustyki i akustyki fizycznej.
Przedmioty nauczania
Wybrane przedmioty nauczania realizowane na specjalności reżyseria dźwięku:
- kształcenie słuchu,
- analiza sygnałów,
- akustyczne kształtowanie środowiska,
- akustyka wnętrz,
- psychoakustyka,
- wprowadzenie do akustyki,
- matematyka,
- pracownia radiowa.
Rynek pracy
Absolwenci są przygotowywani do pracy w studiach fonograficznych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych, przy nagłośnieniu koncertów i imprez plenerowych. Znajdą pracę jako:
- reżyserzy i realizatorzy dźwięku,
- producenci muzyczni,
- ilustratorzy muzyczni
- montażyści dźwięku,
- operatorzy dźwięku.
J.Jankowska
Komentarze: