Jedni mili, lubiani, cenieni i podziwiani, inni wredni, zawistni i srodzy. Tacy są właśnie nauczyciele. Jak radzić sobie z tymi drugimi? Poniżej kilka ciekawych i przydatnych rad.
Spójrz na to inaczej
Nauczyciel to też człowiek i ma swoje problemy! Zamiast robić na złość i dokuczać, warto odnosić się do niego z szacunkiem i pozytywnym nastawieniem. Każdy może mieć gorszy dzień. Pogorszanie tego stanu w niczym nie pomoże, a wręcz zaszkodzi. Może właśnie uśmiech i delikatny żarcik rozluźnią atmosferę w klasie.
Takie nastawienie może pomóc wyeliminować stres i się odprężyć. To natomiast zaowocuje większą chęcią do nauki z tego przedmiotu i lepszymi efektami.
Relacje są bardzo ważne
Zamiast robić sobie wrogów, lepiej utrzymywać dobre relacje z nauczycielami. Dlatego też warto pamiętać o specjalnych dniach, takich jak urodziny i imieniny. Mały prezent na pewno ucieszy. Wykorzystujcie także wszelkie kalendarzowe okazje, jak 8 marca czy 6 grudnia.
Oprócz materialnych rzeczy pomóc może również uśmiech na powitanie, komplementowanie czy zgłoszenie się do odpowiedzi. Takie zachowanie na początku lekcji może sprawić, że następne 40 minut przebiegnie w podobnym nastroju.
Po prostu się ucz
Problemy z nauczycielami najczęściej wynikają ze złych ocen, co wiąże się z brakiem zaangażowania do nauki ze strony uczniów. Warto zatem sięgnąć do książek i nadrobić zaległości, zwłaszcza z tych przedmiotów, które są na maturze: polski, matematyka, język obcy.
Są również takie zajęcia, które uważacie za zbędne. Nie zmienia to jednak faktu, że aby zdać, trzeba je zaliczyć. Innymi słowy po prostu się uczcie. To zapewni Wam normalną średnią i lepszą atmosferę na lekcjach.
Kilka technik
Pozytywne wrażenie
Wybij się z tłumu. Również jako klasa starajcie się przodować. Dzięki temu, nauczyciel wchodząc już do sali będzie miał pozytywne nastawienie do Was.
Dobra opinia
Warto budować opinię na swój temat. W dobrym odbiorze pomóc może pierwsze wrażenie, przygotowanie do lekcji czy kartkówki, zainteresowanie tematem, aktywność podczas lekcji oraz współpraca z nauczycielem.
J. Jankowska
Komentarze: