Niekończące się plaże, lasy deszczowe i bogata scena kulturowa kojarzy się raczej z doskonałym miejscem na wakacje i odpoczynek. Panama ma jednak obszerną ofertę edukacyjną dla studentów z całego świata. Nietypowość i piękno tego kraju dodatkowo urozmaicają życie studenckie i czas wolny. Sprawdź, czy studia w Ameryce Środkowej są dla Ciebie.
SYSTEM EDUKACJI
W Panamie jest prawie 90 szkół wyższych, z czego kilka znanych i cenionych na całym świecie, między innymi:
- Uniwersytet Technologiczny w Panama City
- Uniwersytet Panamski w Panama City
- Katolicki Uniwersytet Santa Maria La Antigua w Panama City (prywatny)
- Autonomiczny Uniwersytet w Chiriqui (prowincja Panamy)
- Uniwersytet Łaciński w Panama City
- Latynoamerykański Uniwersytet Nauki i Technologii w Panama City
Rok akademicki jest podzielony na dwa semestry: letni i jesienny. Trwa od marca do grudnia z dwutygodniową przerwą w czerwcu i lipcu. W styczniu i lutym nie ma zajęć.
Studia licencjackie trwają cztery lata, natomiast magisterskie ? rok (a w niektórych przypadkach, jak na studiach prawniczych, mogą trwać dwa lata).
Dwa główne uniwersytety to Uniwersytet Technologiczny i Uniwersytet Panamski, oba usytuowane w stolicy kraju. Oferują one takie kierunki, jak na przykład:
- Nauka i technika
- Inżynieria lądowa
- Elektrotechnika
- Inżynieria przemysłowa
- Inżynieria mechaniczna
- Administracja Publiczna
- Architektura
- Medycyna
- Farmacja
- Psychologia
- Ekonomia
- Weterynaria
REKRUTACJA
Wymagania i dokumenty, jakie są niezbędne do aplikowania na Uniwersytet Panamski dla osób zza granicy:
- List motywacyjny skierowany do sekretarza generalnego uczelni, w którym uwzględnisz kierunek studiowania i informacje ogólne
- Maturę i zaświadczenie z placówki panamskiej w Polsce oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Panamy
- Zaświadczenie z Ministerstwa Edukacji Panamy w celu określenia obszaru szkoły
- Jedno zdjęcie
- Paszport lub dokument potwierdzający imigrację
- Test potwierdzający dopuszczenie na studia
Proces rekrutacji odbywa się w kilku etapach:
- Złożenie dokumentacji maturalnej w Ministerstwie Edukacji
- Złożenie wszystkich wymienionych dokumentów w Sekretariacie Generalnym uniwersytetu
- Ostateczne badanie, czy kandydat spełnia wszystkie wymogi
- W przypadku studiowania innego kierunku w Panamie ? należy złożyć zaświadczenie ze szkoły o tym, jaki stopień kandydat uzyska. W przypadku ukończenia już jednego kierunku ? złożyć dyplom ukończenia.
- Po zakończeniu procesu rekrutacji, złożenie wyników w Sekretariacie Generalnym w celu ostatecznego zapisania studenta na listę. Należy dołączyć jedno zdjęcie i uiścić zapłatę 1 PAB
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA
Językiem oficjalnym Panamy jest hiszpański, ale w dużej liczbie szkół wyższych używany jest angielski albo angielski i hiszpański. Jest też dużo możliwości poznania lokalnego języka, dzięki szybkim kursom językowym przeznaczonych dla obcokrajowców.
POBYT
Aby móc studiować w Panamie, niezbędna jest wiza studencka. Ubiegający się o nią muszą mieć akredytowane przez Ministerstwo Edukacji miejsce do nauki w publicznej lub prywatnej szkole. Taką wizę można dostać na maksymalnie 6 lat, a każde przedłużenie należy uzgodnić przed upłynięciem terminu ważności dokumentu. Ponadto należy być fizycznie obecnym w biurze imigracyjnym w Panamie podczas procesu aplikowania.
Należy również złożyć dodatkowe dokumenty, takie jak:
- List akceptacyjny
- Dowód, że opłaty administracyjne zostały wpłacone
- Dowód kwalifikacji
- Dowód na posiadanie odpowiednich środków do życia
- Dowód tożsamość rezydenta Panamy (jeżeli jest się przez niego wspomaganym finansowo)
KOSZTY
Walutą Panamy jest Balboa (PAB), która wynosi około 3,71zł. Średnie ceny podstawowych produktów i usług:
- Kawa ? 2,19 PAB
- Pepsi/cola ? 1,08 PAB
- Woda (1,5l) ? 1,46 PAB
- Mleko (1l) ? 1,44 PAB
- Jajka (12 sztuk) ? 2,17 PAB
- Jabłka (1kg) ? 3,70 PAB
- Bilet autobusowy ? 0,25 PAB
- Bilet miesięczny ? 21 PAB
- Bilet do kina ? 5 PAB
- Wynajem kawalerki w centrum (miesięcznie) ? 988,89 PAB
- Wynajem kawalerki na obrzeżach miasta (miesięcznie) ? 517,50 PAB
- Wynajem mieszkania trzypokojowego w centrum (miesięcznie) ? 1659,09 PAB
- Wynajem mieszkania trzypokojowego na obrzeżach miasta (miesięcznie) ? 966,67 PAB
ŻYCIE STUDENCKIE
Życie studenckie to nie tylko nauka i zajęcia. Największe miasta Panamy to rozwijające się metropolie, ale ten kraj słynie również z bujnych lasów tropikalnych i plaż. Czas wolny studenci spędzają w restauracjach i klubach w centrum miast, a dla miłośników aktywności i turystyki świetną może okazać się możliwość łowienia ryb głębinowych i surfowania. Wieczorami można spacerować po malowniczych ulicach zabytkowych miast i poznawać ich ciekawą historię i lokalnych mieszkańców. Studenci są bardzo otwarci, a różnorodność kulturowa pozwala na zdobycie znajomości z całego świata.
STYPENDIA
Jest dużo możliwości zdobycia stypendium dla zagranicznych studentów. Warto sprawdzić, jakie wsparcie oferuje rząd oraz uczelnia, na której się studiuje. Skontaktuj się z urzędem konsularnym lub ministerstwem edukacji Panamy. Poza tym udaj się do biura swojego kampusu, który zajmuje się sprawami zagranicznych studentów. Dostępne są różne rodzaje stypendiów, między innymi socjalne, za osiągnięcia naukowe, za znajomość języków. Wsparcie finansowe oferowane przez lokalne uniwersytety są mniej konkurencyjne niż ogólnonarodowe stypendia oferowane na przykład przez rząd, więc jest większa szansa na ich dostanie.
Rozejrzyj się za lokalnymi organizacjami lub stowarzyszeniami językowego dziedzictwa, wspierającymi studentów z różnych państw z całego świata. Może niedaleko Twojego uniwersytetu lub miejsca zamieszkania znajduje się organizacja wspierająca polskich studentów.
PRACA
Studenci zagraniczni nie mogą pracować podczas semestru chyba, że wymaga tego kierunek studiów. W czasie ferii i wakacji można poszukać dorywczych prac w sklepie, czy barze, ale tutaj wymagania językowe mogą być większe i potrzebna będzie na przykład umiejętność biegłego posługiwania się hiszpańskim. Warto popytać się innych studentów, zwłaszcza zagranicznych z pewnym doświadczeniem w poszukiwaniu pracy, którzy mogą pomóc i doradzić, gdzie i czego najlepiej szukać. W czasie studiów nie można jednak liczyć na stałą posadę.
PRZYDATNE LINKI
- koszty życia w Panamie
- studia i programy studenckie w Panamie
- Uniwersytet Technologiczny (strona w języku hiszpańskim)
- Uniwersytet Panamski (strona w języku hiszpańskim)
A.Szczykutowicz
Komentarze: