Mimo, że Peru jest cały czas rozwijającym się państwem, ma do zaoferowania szerokie możliwości i atrakcyjne programy dla studentów z całego świata. Różnorodność kulturowa, otwarci i serdeczni mieszkańcy, wielkie i rozwinięte miasta obok dzikiej i niezmienionej natury, wielowieczne zabytki – to tylko niektóre cechy charakterystyczne tego legendarnego i tajemniczego miejsca. Zobacz, jak studiuje się w dawnym Państwie Inków.
SYSTEM EDUKACJI
W Peru jest około 80 uniwersytetów i uczelni wyższych, z czego 17 znalazło się w Rankingu Uczelni Ameryki Łacińskiej. Najlepsze uniwersytety to między innymi:
- Papieski Uniwersytet Katolicki Peru w Limie (prywatny)
- Uniwersytet Świętego Marka w Limie
- Uniwersytet Cayetano Heredia w Limie (prywatny)
- Uniwersytet Rolniczy La Molina w Limie
Dopiero po dwóch latach studiów można wybrać konkretną specjalizację i zdobyć dyplom licencjacki. Magister i doktorat również najczęściej trwają dwa lata.
Największe uniwersytety mają swój główny kampus w stolicy Peru ? Limie, ale liczne oddziały umiejscowione są w różnych miastach. Tym samym oferują szeroki wybór kierunków, między innymi:
- Inżynieria Leśna
- Zootechnika
- Meteorologia
- Weterynaria
- Medycyna
- Literatura
- Taniec
REKRUTACJA
Proces rekrutacji jest różnorodny i zależy od uczelni, do której kandydujesz. Większość uniwersytetów wymaga zdania egzaminów wstępnych, które również są uzależnione od konkretnego kierunku. Prócz testu i wypełnionego formularza aplikacyjnego, potrzebne są takie dokumenty, jak: oryginalne potwierdzenie ukończenia szkoły średniej, zdjęcie, dowód osobisty (lub akt urodzenia).
Do studiowania w Peru niezbędna jest również wiza studencka. Aby ją otrzymać, musisz złożyć list z uczelni potwierdzający przyjęcie na konkretny kierunek oraz uiścić opłatę w wysokości 60 euro. Dokładniejszych informacji najlepiej szukać w ambasadzie Peru w Warszawie, gdyż wymagania wizowe zmieniają się bardzo często i w niektórych przypadkach (na przykład kilkumiesięczne studia lub wymiany międzynarodowe) wiza w ogóle nie jest potrzebna.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA
Na większości uniwersytetów językiem wykładowym jest hiszpański, jako język urzędowy Peru. Jego znajomość jest więc niezbędna do tego, aby móc studiować w tym państwie. Zwykle umiejętności językowe są sprawdzane podczas testów wstępnych w procesie rekrutacyjnym.
POBYT
Na pobyt w Peru najważniejsza jest wiza studencka. Poza tym należy złożyć standardowe dokumenty, takie jak: paszport, potwierdzenie posiadania niezbędnych środków do życia, potwierdzenie o przyjęciu na studia.
Sam wjazd do Peru nie wymaga szczepień, ale jeżeli okres studiów chce się również wykorzystać na poznanie tego państwa i podróże do różnych, często dzikich i niezmodernizowanych miejsc, Ministerstwo Zdrowia zaleca szczepienia przeciw żółtej febrze, żółtaczce WZW A i B, tężcowi i durowi brzusznemu.
KOSZTY
Waluta Peru to sole (PEN), która w przybliżeniu wynosi 1,3 zł. Powszechnie używane są też dolary. Są produkty tańsze lub droższe niż w Polsce, ale ogólne ceny są w przybliżeniu bardzo podobne. Przykładowe kwoty, jakie trzeba zapłacić za niektóre rzeczy i usługi:
- Kurczak (1kg) ? 17,60 PEN
- Wino ? 25 PEN
- Ryż (1kg) ? 3,05 PEN
- Woda (1,5l) ? 2,58 PEN
- Markowe dżinsy ? 144,37 PEN
- Buty Nike ? 236,92 PEN
- Kawalerka w centrum(miesięcznie) ? 1 133,07 PEN
- Kawalerka na obrzeżach miasta(miesięcznie) ? 920,48 PEN
- Mieszkanie trzypokojowe w centrum(miesięcznie) ? 2 325,60 PEN
- Mieszkanie trzypokojowe na obrzeżach miasta(miesięcznie) ? 2 043,77 PEN
Czesne zależą od tego, jaki kierunek na jakim uniwersytecie studiujesz. Najdroższe są kierunki medyczne oraz inżynieryjne, z racji posiadania niezbędnego zaplecza technicznego i naukowego. Wysokość opłat zależy również od indywidualnej sytuacji materialnej studenta. Aby dowiedzieć się pewnych i konkretnych informacji, najlepiej pytać w uczelni, na którą aplikujemy.
ŻYCIE STUDENCKIE
Zagraniczni studenci nie są traktowani ulgowo, więc trzeba mądrze rozplanować czas, aby jego odpowiednią ilość przeznaczyć na naukę. Życie studenckie jest jednak bardzo urozmaicone. Zwłaszcza w centrach miast jest dużo możliwości spędzenia wolnego czasu. Społeczeństwo studenckie jest otwarte na obcokrajowców i nie powinieneś mieć problemów ze zdobyciem nowych znajomości. Warto poznać kogoś, kto mógłby pokazać miasto i opowiedzieć trochę o samym państwie. Dłuższe przerwy, jak na przykład ferie między semestrami, można wykorzystać poznając historię i kulturę Peru, a także środowisko naturalne i klimat Ameryki Południowej.
STYPENDIA
Będąc zagranicznym studentem możesz ubiegać się o różnego rodzaju stypendia. Na samych uczelniach można dostać stypendia za wyniki w nauce, a ich wysokość zależy od kierunku i szkoły. Można również aplikować na międzynarodowe programy stypendialne, jak na przykład: Benjamin A. Gilman International Scholarships, czy David L. Boren Scholarships oraz programy przeznaczone dla studentów uczących się w języku hiszpańskim.
PRACA
Jest dużo ofert pracy, zwłaszcza w największych miastach. Niemniej jednak Peru to kraj cały czas rozwijający się, więc nie można oczekiwać wysokich zarobków. Bardzo popularnym zawodem jest nauczyciel/korepetytor angielskiego. Jeżeli posiadasz certyfikat TEFL masz duże szanse na zostanie native speakerem w szkole. Poza tym warto rozejrzeć się za dorywczymi pracami, jak na przykład w kawiarniach i barach. O pomoc i wskazówki można zwrócić się do uczelni, na której się studiuje bądź do innych studentów, którzy mieli już jakieś doświadczenie w szukaniu pracy. Z racji tego, że życie w Peru nie musi być bardzo drogie, niektóre posady mogą pozwolić na odłożenie trochę pieniędzy, które później przeznaczysz na przykład na zwiedzanie i podróże.
PRZYDATNE LINKI
- strona ambasady Peru w Warszawie
- strona ambasady Polski w Peru
- ogólne informacje o studiach w Peru
- studia w Peru
- koszty życia w Peru
- informacje o wizach i pobycie w Peru
- praca w Peru
- szkolnictwo wyższe w Peru
A.Szczykutowicz
Komentarze: