Egzotyczny klimat, różnorodność kultur i bogactwo rdzennej tradycji ? to tylko niektóre cechy tego państwa. Zawsze marzyłeś o studiowaniu na wyspie? Nie boisz się wyzwań i nowych przygód? Sri Lanka, mimo niewielkiej liczby uniwersytetów, posiada obszerną ofertę dla zagranicznych studentów.
SYSTEM EDUKACJI
Na Sri Lance jest 15 szkół wyższych podzielonych na cztery kategorie:
- Publiczne uczelnie kontrolowane przez Komisję Grantów Uniwersyteckich
- Publiczne uczelnie niekontrolowane przez KGU
- Prywatne uczelnie non-profit
- Prywatne uczelnie
Uczelnie o najwyższym stopniu nauczania i znane na świecie to:
- Uniwersytet w Kolombo
- Uniwersytet w Peradeniya
- Uniwersytet w Ruhuna
- Uniwersytet w Kelaniya
- Uniwersytet Sri Jayawardhenapura
- Uniwersytet w Moratuwa
Certyfikat uczelni wyższej można dostać nawet po niecałym roku studiowania. Dyplom zyskuje się po 2 latach studiowania. Stopnie naukowe można zdobywać po dłuższym okresie edukacji:
- Bachelor?s degree ? dzieli się na dwa rodzaje: zwykły (ogólny) licencjat po 3 latach studiów bez konkretnej specjalizacji oraz specjalny (honorowy) licencjat po 4 latach studiowania połączonego ze specjalizacją i działalnością naukową
- Master?s degree ? stopień magistra, kontynuacja kierunku, w którym zdobyło się licencjat. Są to zaawansowane badania i zajęcia.
- Doctorate ? najbardziej znanym jest doktor filozofii (Ph.D.). Stopień podejmowany po specjalnym licencjacie lub magistrze. Polega na działalności naukowej i uzyskuje się go dzięki rezultatom w badaniach i odkryciach naukowych.
Poza tym uczelnie na Sri Lance oferują dwa programy nauczania. ?Twinning Degree Programme?, który polega na dwuletnich studiach na Sri Lance i roku studiów w jednym z krajów zamorskich (na przykład USA, Wielka Brytania) oraz ?3 + 0? Bachelor?s Degree from Foreign Leading Universities?, który umożliwia ukończenie studiów na Sri Lance, oferowanych przez uniwersytety partnerskie takich państw, jak USA, Wielka Brytania, Australia. Z tych uczelni otrzymuje się również dyplom ukończenia studiów.
REKRUTACJA
Studenci, którzy osiągnęli wybitne wyniki edukacyjne, uznane za równoważne z G.C.E. (Zaawansowany Poziom) Egzaminem Sri Lanki, nie muszą zdawać dodatkowych testów. Kandydaci powinni w tym wypadku dołączyć do wszystkich składanych dokumentów dowód udowadniający, że zostaliby zakwalifikowani na dany uniwersytet we własnym kraju. Ponadto wszystkie spełnione wymagania powinny być zatwierdzone na jednym posiedzeniu Komisji Egzaminacyjnej.
Kandydaci bez tych szczególnych uprawnień, powinni zdać Scholastic Aptitude Test (SAT) ? szkolny test umiejętności.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA
Niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Aby móc studiować na Sri Lance, kandydaci muszą zdać Test of English as a Foreign Language (TOEFL) lub International English Language Testing System (IELTS). Certyfikaty te są również potrzebne do dokumentacji w procesie rekrutacyjnym.
POBYT
Zagraniczni studenci potrzebują studenckiej wizy. Dokładniejsze informacje można znaleźć w Ambasadzie Sri Lanki w Polsce. Odpowiedzą tam na pytania, udzielą niezbędnej pomocy i wskazówek. Ponadto potrzebne jest zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia i dowód posiadania niezbędnych środków do życia.
KOSZTY
Jako zagraniczny student musisz płacić czesne. Ich wysokość zależy od kierunku, jaki wybierzesz. Przykładowe ceny roczne:
- Nauki medyczne i dentystyczne ? 12 500 $
- Inżynieria, projektowanie, architektura ? 8 000 $
- Informatyka i technologia ? 6 000 $
- Prawo ? 5 000 $
- Zarządzanie ? 4 000 $
- Nauki humanistyczne i społeczne ? 3 000 $
Walutą na Sri Lance jest rupia lankijska (LKR). W przeliczeniu 1 PLN wynosi około 35,96 LKR. Przykładowe ceny niektórych produktów i usług:
- Mleko (1l) ? 155,93 LKR
- Pomidory (1kg) ? 107,84 LKR
- Woda (1,5l) ? 88,95 LKR
- Bilet autobusowy (miesięczny) – 1 350 LKR
- Bilet do kina ? 350 LKR
- Opłata za Internet ? 2 135 LKR
- Kawalerka na obrzeżach miasta(miesięcznie) ? 17 100,80 LKR
- Kawalerka w centrum(miesięcznie) ? 43 171, 44 LKR
- Pokój trzyosobowy na obrzeżach miasta(miesięcznie) ? 42 891, 23 LKR
- Pokój trzyosobowy w centrum(miesięcznie) ? 93 362, 89 LKR
ŻYCIE STUDENCKIE
Życie studenckie jest bardzo urozmaicone, zwłaszcza dzięki kulturowej różnorodności i artystycznemu bogactwu. Można poznać ciekawą architekturę i historię państwa, tradycyjną muzykę i taniec, a także wziąć udział w festiwalach i ogólnokrajowych wydarzeniach. Jednym z największych jest Sinhalese New Year (Sinhaleski Nowy Rok) odbywający się w kwietniu.
Sri Lanka to egzotyczne miejsce, doskonałe dla poszukiwaczy przygód i ciekawych świata.
STYPENDIA
Wiele uniwersytetów oferuje stypendia kierowane do studentów zagranicznych lub ogólnie do studentów poszczególnych kierunków. Na przykład na Uniwersytecie w Kolombo można ubiegać się o stypendium finansowane przez Ministerstwo Edukacji Wyższej. Jest to stały program, z którego studenci mogą korzystać każdego roku. Jest dużo innych pomocy finansowych fundowanych przez organizacje naukowe współpracujące z uniwersytetami. Najlepiej skontaktować się w tej sprawie z biurem swojej uczelni, aby uzyskać szczegółowe informacje i dowiedzieć się, o jakie stypendia można się ubiegać.
PRACA
Studenci mają szanse zdobyć pracę na pół etatu w takich miejscach, jak sklepy, bary, kluby. Można też rozejrzeć się za pracami dorywczymi. W mniejszych miejscowościach lub w miejscach, gdzie żyją przede wszystkim rdzenni mieszkańcy, problemem może być język. W dużych miastach większość ludzi posługuje się językiem angielskim, jako trzecim urzędowym językiem Sri Lanki, ale w niektórych miejscach ludzie posługują się tylko mało znanymi językami z rodzin indoeuropejskich, jak syngaleski i tamilski. Warto poprosić o radę innych studentów lub udać się do swojego uniwersytetu, który da wskazówki, gdzie szukać posady lub sam zaproponuje konkretne stanowiska. Zagraniczni studenci nie powinni jednak spodziewać się wysokich zarobków.
PRZYDATNE LINKI
- strona Komisji Grantów Uniwersyteckich (informacje dla zagranicznych studentów)
- Uniwersytet w Peradeniya
- Studia na Sri Lance
- Uniwersytet w Kolombo
- ambasada Polski na Sri Lance
- koszty życia na Sri Lance
- wyszukiwarka zleceń i ofert pracy
- strona ambasady Sri Lanki w Warszawie
A.Szczykutowicz
Komentarze: