Choć kraj ten przeżywał niedawno wojnę domową, a sytuacja gospodarcza cały czas jest trudna, to jednak widoczny jest jego stopniowy rozwój. Także w zakresie edukacji. Sprawdź, jak się studiuje w egzotycznym państwie!
SYSTEM EDUKACJI
Na Wybrzeżu Kości Słoniowej są trzy główne autonomiczne uczelnie:
- Uniwersytet Cocody w Abidjan
- Uniwersytet Abobo-Adjamé w Abidjan
- Uniwersytet w Bouaké (na północy kraju)
Dwa college: Centrum uniwersyteckie Daloa oraz Centrum uniwersyteckie Korhogo, a także cztery Instytuty Edukacji Wyższej:
- Narodowy Instytut Politechniki w Jamusukro
- Ecole Normale Supérieure – Nauczycielskie Kolegium w Abidjan
- Ecole Normale Supérieure ? Krajowa Szkoła Statystyk i Ekonomii Stosowanej
- Narodowy Pedagogiczny Instytut Edukacji Technicznej i Zawodowej w Abidjan
Znajduje się tu również wiele uczelni prywatnych, założonych głównie po 1992r.
REKRUTACJA
Aby móc studiować na Wybrzeżu Kości Słoniowej należy złożyć odpowiedni formularz aplikacyjny, a także zdać testy sprawdzające, czy poziom wiedzy kandydata jest właściwy do studiów, jakie chce podjąć. Proces rekrutacyjny zależy od uniwersytetu i toku nauczania. Najlepiej więc sprawdzać szczegóły bezpośrednio na uczelniach.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA
Urzędowym językiem Wybrzeża Kości Słoniowej jest francuski i to w nim prowadzone są zajęcia. Są jednak placówki, gdzie jest możliwość uczęszczania na zajęcia w języku angielskim.
POBYT
Aby wjechać do tego kraju, niezbędna jest wiza. Zasady jej przyznawania oraz koszt zależą od tego, z jakiego państwa jesteś i na ile chcesz przyjechać. W celu uzyskania dokładnych informacji, najlepiej zwrócić się do Konsulatu Francji w Warszawie lub najbliższej Ambasady Wybrzeża Kości Słoniowej np. w Bonn czy Berlinie (w Polsce nie ma ambasady).
Podstawowe dokumenty potrzebne do otrzymania wizy:
- wypełniony i podpisany wniosek wizowy
- zdjęcie
- paszport + fotokopia strony zawierającej dane osobowe
- potwierdzenie miejsca pobytu w kraju do którego ma być wydana wiza (rezerwacja hotelu, zaproszenie lub zaświadczenie o wycieczce)
- rezerwacja biletu lotniczego
- ubezpieczenie turystyczne gwarantujące pokrycie kosztów powrotu do kraju w razie konieczności
Należy również zaszczepić się przeciw żółtej febrze.
KOSZTY
Walutą jest frank (CFA), który dzieli się na 100 centymów. 1 CFA równa się około 0,6299zł. Ceny niektórych produktów w przybliżeniu:
- Mleko 1l ? 6,26zł
- 12 jaj ? 8,77zł
- Jabłka 1kg ? 13,16zł
- Woda 1,5l ? 5,22zł
- Bilet jednorazowy ? 1,25zł
- Bilet miesięczny ? 75,18zł
- Bilet do kina ? 18,79zł
- Jeansy ? 626,50zł
- Wynajem kawalerki w centrum (miesięcznie) ? 1316zł
- Wynajem kawalerki na obrzeżach miasta (miesięcznie) ? 877zł
- Wynajem mieszkania trzypokojowego w centrum (miesięcznie) ? 3289zł
- Wynajem mieszkania trzypokojowego na obrzeżach miasta (miesięcznie) ? 2506zł
ŻYCIE STUDENCKIE
Życie w tak egzotycznym kraju może być niesamowitym doświadczeniem. Spotkasz tu ludzi z całego świata, poznasz wiele nowych kultur i specyfikę tego regionu Afryki. Miasta nie są tak rozwinięte jak w Europie, czas wolny można więc spędzić przede wszystkim na odkrywaniu malowniczych krajobrazów i naturalnego środowiska. Ludzie żyją tu bliżej natury.
STYPENDIA
Po dokładne informacje najlepiej skierować się do uczelni, na której chce się studiować. Zasady przyznawania stypendium zależą bowiem od szkoły i kierunku studiów. Nie każda uczelnia oferuje stypendia. Warto też rozejrzeć się za międzynarodowymi programami dla studentów uczących się w afrykańskich krajach. Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej otrzymanie wsparcia finansowego z uczelni może okazać się trudne.
PRACA
Niełatwo jest znaleźć dobrą pracę z powodu sytuacji gospodarczej i ekonomicznej tego kraju. Jeżeli biegle posługujesz się językiem angielskim, możesz zatrudnić się jako nauczyciel. Średnia miesięczna wypłata wynosi 1300zł na rękę (oczywiście wszystko zależy od rodzaju pracy, a także od regionu/miasta, w którym się pracuje). Warto też rozejrzeć się za pracami dorywczymi, chociaż nie zapewnią one utrzymania.
PRZYDATNE LINKI
A.Szczykutowicz
Komentarze: